Endüstri, İş ve Örgüt Psikolojisi El Kitabı – Anderson, Öner, Sinangil, Viswesvaran

“… Endüstri, Örgüt ve İş Psikolojisi 21’inci yüzyılda küresel bir bilim ve profesyonel uygulama alanı haline gelmektedir. Bu iki cildi yayınlarken amacımız, endüstri ve örgüt psikolojisi konusunda küresel düzeyde tanınmış uzmanlarca yapılan son araştırmalara yer vermek ve uluslararası sınırları birleştiren/kapsayan tarzda uygulanabilecek bir çalışma ilkeleri psikolojisi geliştirmekti.

1. Cilt esas olarak örgütlerde çalışan bireylere odaklanmakta ve personel psikolojisiyle ilgili sorunları içermektedir.

2. Cilt ise esas olarak, gruba, gruplar arası ilişkilere ve örgütsel analiz düzeyine daha fazla vurgu yapan örgütsel psikoloji konularına yer vermektedir.”

.

Yukarıdaki cümleleri editörlüğünü Neil Anderson, Deniz S. Öneş, Handan Kepir Sinangil ve Chockalingam Viswesvaran’ın üstlendiği “Endüstri, İş ve Örgüt Psikolojisi El Kitabı” adlı iki ciltlik muhteşem kaynağım Önsöz’ünden aldım.

Üç yıllık uzun ve zahmetli bir çalışma sonunda bitirilen EİÖ Psikolojisi El Kitabı 14 ülkeden, 79 seçkin uzmanın çalışmalarını kapsıyor. İki cildin içeriğini size anahtar kelimeler üzerinden açıklayabilirim. Şundan emin olabilirsiniz ki, okuyacağınız her kelime hakkında en bilimsel içeriğe bu kitaptan ulaşabilirsiniz:

İşe alım, performans değerlendirme, geri bildirim, eğitim, kariyer, yetenek, ücretlendirme, liderlik, motivasyon,çeşitlilik, iş tatmini, takım çalışması, örgütsel gelişim, değişim, karar alma, örgüt kültürü, iletişim, örgüt teorisi, stratejik yönetim, stres, işyerinde adalet, fayda analizi, faaliyet teorisi, iş tasarımı, iş analizi

.

Bütün İK profesyonel ve danışmanlarının, İK eğitimi alanların, iş sahiplerinin, yöneticilerin kütüphanesinde yer alması gereken bu kitabı okuyabiliyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Sırtımı yasladığım bilgi duvarının en güçlü tuğlalarından biri olduğunu gönül rahatlığı ile yazabilirim.

 

“Endüstri, İş ve Örgüt Psikolojisi El Kitabı – Anderson, Öner, Sinangil, Viswesvaran” üzerine 8 yorum

  1. Yüksek lisans tez konumu seçeceğim zamanlarda araştırma yapmam bana referans olması için bu 2 ciltlik kitabı çok değerli hocam Yrd. Doç. Dr. Hatice Özutku bana vermişti.

    İpek Hanım söylemiş olduğunuz gibi alınmalı, okunmalı ve yeri geldikçe karıştırılmalıdır.

  2. İpek Hanım, mesleki kitapların önemini sürekli belirttiğiniz ve bu güzel tanıtımları yaptığınız için size çok teşekkür ederim. Okudukça kendimi koskoca bir okyanusta hissediyorum. Her ne kadar bu kitapları okuduğum için işyerimde “her şey kitaptan öğrenilseydi, kitaplardan okumakla olmuyor” gibi iğneleyici cümleleri duysam da ben hep okumaya devam edeceğim. Sevgiler : )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir