Yerin 540 Metre Altında 30 Can Var !!

Dün haber bültenlerine Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun Gelik Beldesi’ndeki Karadon Müessese Müdürlüğü’ne ait taş kömürü madeninde yaşanan grizü patlamasında 30 işçinin yerin 540 metre altında kaldığı haberi düştü. İçim buruldu, tenim acısı, gözlerim yaşardı. 540 metre altında kalmış 30 işçiye bugün de ulaşılamadı.

Bana göre Gelik’teki patlama şu an Türkiye’nin ana gündemi olmalıydı, siyasetin gölgesinde kaldı. Kaset, başkan, parti derken birçok kişi kazayı belki duymadı, dinlemedi.

Yetkililerin söylediği herhangi bir iş güvenliği zaafiyeti olmadığı. Son kontrol Ekim 2009’da yapılmış. Taşaron firmanın çalıştırıldığı maden ocaklarında zaafiyet olmadığına inanmak bana bir parça saflık gibi geliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer patlamayı ve gelişim sürecini şöyle aktarmış: “Patlama grizudan kaynaklandı. Tam tespit yapıldı, 30 arkadaşımız aşağıda. 30 kişiye ulaşılmaya çalışılıyor. Saat 13.28’de kaza meydana gelmiş. Kaza meydana gelişiyle ilgili henüz elimizde bilgi yok. Saat 12.59’da ölçüm yapılmış. Otomatik ölçüm cihazlarında gaz oranı normal görünüyor. Saat 13.03’te aşağıda galeri açarken dinamit patlatılıyor. Dinamit patlatıldıktan sonra ölçüm yapılıyor. Metan gazı oranı yüksek çıkıyor. Çalışma bırakılıyor. Elektrik kesiliyor ve bekleniliyor. 13.24’-te tekrar ölçüm yapılıyor. Değerler normal çıkıyor. Ama 13.28’de patlama oluyor.

Ben halen bekliyorum ümitle, bir nefes çıkar diye … ümitlerimin boş çıkacağını bile bile 🙁

20.05.2010 – 30 Madenciyi kaybettik. Allah rahmet eylesin. Ailelerine sabır diliyorum. Bu trajedinin sorumlusu “kader” değil, işin başında oturanlardır, hükümettir, işletmedir. Sorumluların, nedenlerinin net olarak bulunup gerekenlerin yapılması istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir