Türkiye’de neden İK blogu az?

bloglar

“Türkiye’de neden İK blogu az?”

Bu soruyu aslında ikinci bir soru daha takip etmeli; sen niye bu kadar geç kaldın bir İK blogu açmak için?

Birinci sorudan önce ikincisine, bir çeşit müdafa olarak cevap vermeliyim. Dört yıl önce blog yazmaya başlamamın amacı iş dışındaki hayatımı arşivlemekti. İş zaten gün boyunca fazlasıyla beynimi kaplıyordu, günün ‘serbest zaman’ olarak adlandırabileceğim geri kalan bölümünde de özel hayatıma eğilmek istemiştim. O nedenle aklımın ucundan bir İK blogu açmak geçmedi, istemedim. Zaman zaman İK yazıları yazsam da (bakınız arşiv 2006, 2007, 2008) bloglarımdaki odak noktası hiçbir zaman mesleki olmadı. Kısacası İK blogu yapmamak bilinçli bir tercihti.

Gelelim birinci ve önemli soruya … aklıma beş mantıklı neden geliyor;

Birincisi birçok İK profesyonelinin benim gibi düşünmüş ve tercihini insan kaynakları dışındaki konuları yazmak yönünde kullanmış olmasıdır. O zaman bir başka soru geliyor aklıma: acaba kaç İK profesyoneli blog yazıyor ?

İkinci neden çok kısa: tembellik. Okumayan, düşünmeyen, dolayısıyla da üretmeyen bir profesyonel kitlesinden mi bahsediyoruz yoksa? … cevabı bilmek istemiyorum.

Üçüncü nedense biraz “mağduriyet” psikolojisi üzerine kurulu. Ezberci eğitimin yetiştirdiği bir insan grubundan bahsediyorsak eğer, bu kitle elbette okuyup araştırıp,düşünüp, herhangi bir konu üzerinde severek yazamaz. Problem onlarda değil, onları bu hale getiren sistemdedir.

Dördüncü nedenim çok vahim: bilgisizlik. İnsan kaynakları üzerine yazı üretecek kadar mesleki bilgisi olmayabilir birçok meslekdaşımın maalesef. Acı ama sanırım gerçek bir neden.

Beşinçi ve son nedenim ise halen blogun ne olduğunu bilmeyen İK profesyonelleri olma olasılığı ve bu neden için bir yorum yapmama seçeneğimi kullanmak istiyorum.

Benim üretebildiğim nedenler bu kadar. Acaba sizden başka bir açılım çıkar mı?

“Türkiye’de neden İK blogu az?” üzerine 2 yorum

  1. İpek hanım bu yazınızı 2009 tarihinde yazmışsınız yıl 2012 aynı sorunlarla karşı karşıyayız.
    Blog yazmak değindiğiniz gibi çok okuyup araştırmaya ve analizlere dayalı bir uğraş. Üniversite son sınıfa gelmiş fakat hala sosyal medyanın işlevinin yeterince ik öğrencilerine anlatılmadığı bir süreçten geçiyoruz.Hem akademik hemde mesleki bilgilerin yazıya aktarılması zor olmasa gerek.Kes kopyala yapıştır veya tembellik huyundan vazgeçmek durumundayız..

    Saygılarımla 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir