Google’da İşe Girmek İçin Mülakat Soruları

11 milyar dolara yakın ciro, 3 milyar doları geçen net kâr… Hiçbir kullanıcısından hiçbir hizmeti için para istemeyen Google internet dünyasının en çok kazanan operasyonu olma özelliğini yıllardır koruyor.

Tepe takımın personel prensipleri ilk günden bu yana değişmiş değil: sadece en iyilerle çalışmak.

Firma işe alım öncesi yaptığı zorlu görüşmelerle meşhur. İşe alınabilmek içinse mülakatlarda bir kişinin bile hakkınızda olumsuz görüş bildirmemesi gerekiyor. Başta ABD olmak üzere birçok ülkede araştırmalarda gençlerin ilk çalışmak istediği şirket olarak çıkan Google’ın mülakat öncesi testleri bile yeteri kadar zorlu. İşte sizin için seçtiğimiz birkaç örnek:

Bir otobüse kaç golf topu sığar?

Bozuk para boyutuna ininceye kadar sıkıştırıldınız ve kütleniz orantısal yoğunluğunuzu koruyacağınız kadar ufaldı. Ardından bir kıyıcı (blender) içine atıldınız ve 60 saniye içinde çalışmaya başlayacak. Ne yapardınız?

Veritabanının ne anlama geldiğini sekiz yaşındaki kuzeninizin anlayacağı bir şekilde açıklayın.

Saatin akrep ve yelkovanı günde kaç kere üst üste gelir?

A noktasından B noktasına ulaşman gerek ama başaracağın kesin değil. Ne yaparsın?

Dolabında o kadar çok tişört var ki seçmekte zorlanıyorsun. Daha kolay seçim yapmak için ne yaparsın?

Bir köyde her 100 evli çiftin birinde koca, karıyı aldatıyor. Her kadın kendi kocası dışında hangi erkeğin aldattığını biliyor. Köyde zina yasak ve kadına kocasının aldattığını ispatladığı anda öldürme yetkisi veriyor. Hiçbir kadın bu kurala karşı koyamıyor. Bir gün kraliçe köyü ziyaret ediyor ve en azından bir erkeğin zina yaptığını söylüyor. Ne olur?

Hep erkek çocuk istenen bir köyde aileler erkek çocuk doğuncaya kadar doğurmaya devam ediyor. Erkek doğarsa da artık çocuk yapmıyor. Bu köyde kızların erkeklere oranı ne olabilir?

Bir otoyolda 30 dakika içinde bir araca rastlama oranı yüzde 0,95 ise
10 dakikada rastlama oranı nedir?

Kolundaki saat 03:15. Akrep ve yelkovanın açısı kaçtır? (Sıfır değil!)

Dört kişi gece karanlığında bir ip köprüden geçmek zorunda. Ancak sadece bir el fenerleri var ve içindeki pil 17 dakika yetecek. Köprü aynı anda iki kişiden fazla taşıyacak kadar sağlam değil ve el feneri olmadan geçmek için çok tehlikeli. Her kampçının geçiş hızı da farklı. Bir 1 dakikada, diğeri 2 dakikada, diğeri 5 ve en yavaşı 10 dakikada geçebiliyor. Nasıl olur?

Bir partidesin. Sen ve arkadaşınla birlikte 10 kişi var. Arkadaşın seninle aynı gün doğmuş her kişi için 1 dolar vermek üzere bahse giriyor. Ama bulamadıkların için de 2 dolar alacağını söylüyor. Bu bahse girer miydin?

Dünyada kaç piyano akortçusu var?

Aynı boyda sekiz topun var. Hepsi aynı ağırlıkta ancak bir tanesi biraz daha ağır. Bir terazide sadece iki defa tartarak hangi topun daha ağır olduğunu nasıl bulabilirsin?

5’ten 1’e doğru azalan rütbelerle beş korsanın var. En rütbeli korsan toplam 100 altının nasıl bölüşüleceğine karar verme hakkına sahip. Ancak diğerleri de onun kararına oy veriyor ve yarısından azından oy alırsa öldürülüyor. Kendi payını en fazla tutup hayatta kalması için nasıl bir paylaşım yapmalı? (İpucu: Korsanlardan biri altının yüzde 98’ini alır)

** Bu yazı Test Zevki‘nden alıntıdır.

Benim yukarıdaki sorular hakkındaki yorumuma gelince … ilginç…düşündürücü ve kesinlikle bilimsel. Kimi soru tümüyle yaratıcılığı, hayata bakış açısını, pratik zekayı, kimisi ise sayılarla ne kadar sıcak ilişki içerisinde olduğunu ölçüyor adayın.

Mesela “Dünyada kaç piyano akortçusu var?” sorusunu ben sorsam şöyle cevaplar gelebilirdi ve ben adayın karakter analizinde hepsini ayrı ayrı yorumlardım;

– Bilmiyorum
– Çok
– Az
– 3478
– Toplam piyano sayısının beşte biri.
– Yaklaşık 3000
– Gerektiği kadar
– Ne saçma soru, siz biliyor musunuz? Dünya Piyano Akortçuları Cemiyetine mi sordunuz?
– Lisanslı mı, lisanssız mı ? Yoksa hepsi birlikte mi?

veya fenerle köprüden geçme sorusunda ilk başta 1 ile 2 dakikada geçen iki kişi diğer tarafa ulaşır. (etti 2)Sonra 1 dakikada geçen geri döner(etti 3). Sonra 5 ile 10 dakikalıklar karşıya geçer (etti 13). Karşı tarafa ilk başta geçmiş olan 2 dakikalık feneri alır ve 1 dakikalığı geçirmek üzere geri döner ( etti 15 dakika). 1 ile 2 tekrar diğer tarafa geçerler. (etti 17) 🙂

“Google’da İşe Girmek İçin Mülakat Soruları” üzerine bir yorum

  1. İp köprüden geçme sorusunda .. İki kişinin aynı anda ipin üzerinde bulunamadığını düşünerek. birisi tehlikeyi göze almalı. . .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir