Stajın Varsa Gel

Yeni mezun bir genç, karşımda oturuyor, temiz bir özgeçmiş yazmış, ellerine sağlık. Ama arıyorum, arıyorum, dört yıllık üniversite hayatı boyunca uzun geçen yaz tatillerinde neler yaptığını göremiyorum, okuyamıyorum. Soruyorum “Stajlarınızı yazmayı mı unuttunuz?

Hayır, karşımdaki bu genç stajlarını yazmayı unutmuş değil, dört yıl boyunca tatillerde hiç staj yapmamış.

Mühendislik bölümlerinde okuyan öğrencilerin lanet ettikleri bir zorunluluktur stajlar, onlarsız okuldan mezun olunamaz. Keşke aynı zorunluluk sosyal ve idari bilimlerde okuyan öğrencilere de getirilse. O zaman etrafta “ben ne yapacağım?” diye dolanan bir sürü genç görmezdik.

Eğitim şart” der gibi sürekli tekrarlıyorum yakınıma gelen gençlere “Staj şart“.

Neden?

Stajlar, bir gencin kariyeri adına ne istediğini değil, ne istemediğini anlamasını sağlar.

Stajlar, bir gencin kurumsal ortamdaki atmosferi ilk kez soluduğu zaman dilimidir. İşyerleri, iş ilişkileri okul hayatına benzemez. Stajlar bu gözlemi yapmak, ortamla, iş arkadaşları, yöneticiler ile empati kurmak için en mükemmel fırsattır.

Staj süreçleri bir gencin yetkinlikleri, kişilik özellikleri bakımından kendisini sorgulayabileceği çok önemli bir süreçtir. Gerçek hayata atılmış bu yarım adımda aslen kişi hayatının geri kalanının nasıl olacağını da sezinleyebilir. İş varsa çalışıp, iş yoksa boş oturmayı mı tercih ediyorsunuz? Aman dikkat ! Kariyeriniz boyunca da aynı tutum içinde olma ihtimaliniz yüksektir.

Mühendislik bölümlerindeki zorunluluk dışında, bireysel tercih ile staj yapmış olmak bir gencin işe, iş hayatına duyduğu hevesin göstergesidir.

Staj yapmış bir genç ile staj yapmamış olanın mülakatları birbirinden çok farklı seyreder. Staj yapan genç sanki yarın işe başlasa hemen üretken olacakmışcasına kendisine güvenlidir. Diğerinin işe karşı ürkekliğini hissetmek içinse İnsan Kaynakları profesyoneli olmanıza bile gerek yoktur.

Son söz olarak,

lütfen gençler, yaklaşan uzun yaz tatili boyunca yan gelip yatmayın, kendinize staj yapacak şirketler bulun ve bireysel gelişiminize yatırım yapın.

lütfen işverenler, işlerinizin verimliliğini arttırmak için staj yapmış gençleri tercih edin.

“Stajın Varsa Gel” üzerine 4 yorum

  1. Öncelikle merhabalar blogunuzu keyifle okuyorum beyninize yüreğinize saglık diyorum.Staj demişsiniz evet okadar önemli bir unsur kiama dediğiniz gibi idari bilimlerde pek anlamlı olamayabiliyor.Öprencilik hayatım boyunca yaz tatillerimi hep biryerlerde çalışarak geçirmek durumunda kaldım ama bu çalıştıgım yerler büyük firmalar isim yapmış yerler olmadı aslında kariyerim için değil daha çok para kazanmak adına yapılmış işlerdi şimdi bu kimisi yarı zamanlı kimisi tam zamanlı olan işleri cv ye yazdıgımda profosyonel anlamda bir iş deneyimiz yok cümlesiyle karşılaşıyorum sanki gereksiz gibi bunlar cv ye eklemekle hata mı yapıyorum sizce?

    1. Merhaba Serap. Bloguma yönelik belirttiğiniz beğeni için çok teşekkür ederim. Faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana.

      Sorunuza gelince, bir profesyonelin cv’si kariyerinin başında, ortasında ve sonunda elbette çok farklıdır. Örneğin ben şu anda öğrenim hayatım boyunca çalıştığım işleri özgeçmişime yazmıyorum çünkü belirli bir kariyer yoluna girmiş vaziyetteyim ve özgeçmişimde sadece İK’ya yönelik tecrübelerimi bulabilirsiniz. Ancak kariyerinin başında olan adayların staj tecrübelerini yazması onların iş bilgisinden, iş hayatından çok da uzak olmadıklarının göstergesidir. Örneğin üniversitesinden mezun olmuş ve 3-4yıldır belirli bir konu üzerinde çalışmakta olan bir profesyonel stajlarını veya part time işlerini yazmayabilir, şart değildir ama kişi staj veya part time işlerin kendisine niteliksel büyük zenginlik kattığını düşünüyorsa onları da neden cv’sine yazmasın? Sonuçta CV sizin kendinizi ifade etme yolunuzdur, tarzınızdır. Bu şekilin içinde ne olması gerektiğini siz herkesten çok daha iyi bilirsiniz.

  2. 4 yıl boyunca her yaz staj yaptım.Bir an boş oturmayı sevmeyen ben…. Ama her iş için en az 3 yıl tecrübeli eleman arandığı için biz yeni mezunlar kpss,ales,kpds…..sınavlarına girip evde oturuyoruz ne yazıık ki.Yeni fikirleri olan çalışma azmi ,heycanı ve hırsı olan genç taze beyinler, soluyor ne yazıkki…….

  3. iyi geceler İpek ablacım ilk defa siteni inceliyorum ve o kadar güzel paylaşımlar var ki oku oku bitmiyor. Saatlerdir geziyorum hemde hiç sıkılmadan gerçekten emeğine sağlık ablacım. Ablacım kelimesini umarım saygısızlık olarak anlamazsın içtenliğin karşısında samimi olmak istedim sadece. Ablacım ben yeni mezunum. MYO Radyo Tv mezunuyum. Ankara Hürriyet Gazetesinde 2 ay muhabir olarak staj yaptım ve bu aralar iş arıyorum.Tek deneyimim yaptığım staj. Hürriyet gazetesine devam etmek istiyorum şuan İzmir de ikamet ediyorum sizce aynı firmada staj yapmış olmamın avantajı var mıdır ve bana biraz yardımcı olacak şeylerden bahseder misiniz nasıl davranmam gerektiğini bilemiyorum. Başarısız olmaktan korkuyorum iyi geceler sağol ablacım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir