Yetenekli Adayın Referansı Blogudur

Bloga sahip olmayan kişiler bir blog işletmenin ne demek olduğunu, insana neler yaşattığını anlayamazlar. Bana “bu kadar kesin yargılara nasıl varıyorsun?” diyebilirsiniz ama bu böyle.

Dijital ortamda eğer bir adayınızın blogu olduğunu gördüyseniz şiddetle hemen incelemenizi öneririm. Bir blog, ne hakkında olursa olsun, blog sahibi kişi hakkında mülakat boyunca hiçbir zaman ulaşamayacağınız bilgileri, kişisel nitelikleri, detayları size verir. Blog, bir adayın en doğru referansıdır.

Altı yıllık blog yazarlığım ve etrafımdaki yüzlerce değerli blogcuyu gözlemlerimden hareketle istikrarlı bir blogcunun size hemen kişilik özelliklerini sıralayayım:

1. Üretkendir. Hiçbir zorlama, uyarma olmadan yeni işler geliştirebilir, artı değer üretebilir.Blogunu da zaten içsel üretme dürtüsü ile açmıştır.

2. Meraklıdır. Yazı üretebilmek meraklı olmayı ve algı genişliği gerektirir.

3. Araştırma, geliştirmecidir. Hiçbir blogun ilk açıldığı gün gibi kalmadığını görürsünüz, yazı üretme sürecinde yapılan araştırmalar blogun gelişimine neden olur.

4. İstikrarlıdır. Eğer adayınızın blogu bir yaşını aşmış ise bu performansda istikrar göstergesidir.

5. Özgüvenli iletişimcidir. Blogu kimin okuyacağının belli olmadığı digital platformda olası gelebilecek tepkileri göğüsleyebilir. Başkaları ile her kouşlda iletişime geçmeye hazırdır.

6. Sorumluluk sahibidir. takipçilerinin sorumluluğunu her zaman omuzlarında taşır, içerik üretimini sorumluluk olarak zihninde, yüreğinde hisseder. Üretemediği zamanlarda sıkıntı duyar.

7. Değişime açıktır. internet teknolojilerinin hızlı değişkenliği ve bunlara adaptasyon çabası blog sahibinin değişimi özümsemesini sağlar.

8. Kişisel gelişimine önem verir. Bloglar, 21. yüzyıl digital teknolojilerinin bireysel gelişim yolunda insana verdiği en güzel hediyedir. Blog sahibi nitelikli içeriğe sahip olmak için sürekli yeni bilgilerin peşinden gider. Dünyayı takip eder.

9. Planlı ve organizedir. Blogunu dikkatle zaman içinde yapılandırır ve blogunu geliştirirken hep bir sonraki adımı düşünür.

10. Rekabeti sever. Pek çok blogcu blog yarışmalarına katılmaktadır.

11. Optimisttir. Üretme dürtüsü olan insan her zaman umut dolu olandır.

12. Zoru sever. Düzenli yazı yazmak dünyanın en zor işlerinden biridir.

13. Analitik düşünür, sonuç odaklıdır.  Bir yazıya başlamak, geliştirmek ve bitirmek pek çok girdinin içerisinden en uygunları seçerek, onları uygun yerlere yerleştirip, en anlamlı şekilde sonuçlandırarak olur.

14. Geniş bir networke sahiptir. Bir blogcu zaman içinde kendisi gibilere ulaşmak ister. Kurulan ilişkiler ağı blogcunun gelişimini destekler.

15. Yaratıcıdır. Blogunu yaratmıştır.

16. Risk almayı sever. Bloga konulan her içerik yanlış olma, beğenilmeme riski içerir. Blog sahibi bu riski alır.

17. İşletmecidir. Blogu bir işletme olarak kabul edebilirsiniz. Blogların performans ölçütleri çok nettir ve her blogcu performansını takip eder, geliştirmek için yeni stratejiler üretir, hedefler koyar.

18. Kendi kendisini motive eder. Kişiyi yazı yazmaya iten yazma motivasyonudur ve bu motivasyonu blogcu kendi kendisine ayakta tutar.

19. Bireysel farkındalığı yüksektir. Yapabilirliklerini bilir, kendi kendisini sorgular.

20. Teknoloji dostudur. Bilişim teknolojilerini blogunu geliştirmek, hayat kalitesini yükseltmek için takip eder, uygular.

.

.

.

Bu yazıyı okuyan blogcuların katkılarını bekliyorum, sıralamaya devam edelim. 😀

“Yetenekli Adayın Referansı Blogudur” üzerine 17 yorum

 1. Ipek Hanim, ne kadar da güzel aktarmissiniz yine. Bir blog sahibi olmanin, gercekten herkese cok sey katacagi kanisindayim. özellikle üretken ve yaratici olmayi, farklilik yaratmayi, cevresinde olup biten yeni trendlere karsi duyarliligi/farkindaligi tetikledigi kesin. Ben de bir blog yazari olarak daha yolun cok basindayim. Ama simdiden alanimla ilgili takipci olmanin , yazmadikca eksik hissetmenin dolayisiyla kendimi icerik üretmeye tesvik etmemin, uzmanligina basvurdugum kisilere ulasma cabamin beni ileriye götürdügünü görüyorum..

  1. Gözde,

   Blog sahibi olmanın insanı ne kadar farklı boyutlara taşıdığını öyle nefis tecrübe ediyorum ki, yeni nesilin bu değeri çok daha akıllıca kullanabileceğine inanıyorum.

 2. Yazdığınız kriterlere uygun o kadar az sayıda blog var ki, adayın bloguna göre karar verecek olsak işe almaya karar verdiğimiz kişi hakkında bile şüpheye düşeriz muhtemelen.

  Ve haklısınız, düzenli blog tutan adaylar hakkında karar vermek kolay oluyor. Önemli bir referans haline geldi kişisel bloglar.

  Ne yazık ki bizim sektörde (kozmetik ve ilaç mümessilliği) bırakın blogu, internetten anlayan aday bulmak bile zor.

  Ben yine adayların eczane portföyünü göz önünde tutmaya devam edeyim, mümessiller blog yazmaya başlayana kadar emekli olurum zaten 🙂

  1. Akap P.,

   İşte bu yüzden önemli bloglar. Düşünün, sizin sektörünüzle ilgili güzel blog tutan bir aday gelse önünüze ne yaparsınız? “vay, aferin” der görüşmeye çağırısınız. Ve %99 da işe başlar. 100 gençten biri blog tutuyorsa, bu bir genç diğerlerine iş piyasası rekabetinde fark atıyor.

 3. İpek Hanım yine çok güzel bir yazı hazırlamışsınız 🙂 Söyledikleriniz, sıraladığınız özellikler bana çok tanıdık geliyor. Neredeyse herşeyi söylemişsiniz. Yeni bir madde eklemekte çok zorlandım 🙂
  Sizin bu konudaki duyarlılığınız ve çabanız ile birçok insanı kazanıyor ve birçok insana da kazandırıyorsunuz. Çabalarınızın karşılıksız kalmadığına emin olabilirsiniz. İzin verirseniz bende bir madde eklemek istiyorum.

  21. PAYLAŞIMCIDIR: İnsanlar ile bilgi alışverişinde bulunmak, öğrendiklerini ve yaptıklarını başkalarıyla paylaşmak ister. Sahip olduğu bu paylaşımcı özellikle, insanlarla iletişim kurması kolaydır ve paylaşıma da açıktır. Yeni paylaşımlar için her zaman öğrenmeye, araştırmaya devam eder. Paylaştıkça faydalı olduğunu düşünür ve mutlu olur.

 4. Kesinlikle katılıyorum. Ancak sanırım burada şöyle bir açmaz var, bir adaya ilgi duyan bir kişinin çoğu zaman blogda detaylı inceleme yapmak, adayın tüm geçmiş içeriklerine göz atmak için yeterli zamanı olmuyor. Ya da birçok kişi bunu yapmaktan bu gerekçe sebebiyle imtina ediyor. Harika paylaşım, teşekkürler.

 5. 22. Fayda Sağlar: Blogu sayesinde kendisini takip eden kişilere yeni bilgiler verirken aynı zamanda insanları blog açmaya teşvik eder.

  Sizin bana sağladığınız bu faydayı umarım bende başka arkadaşlara sağlayabilirim. Çok güzel tespitleriniz olmuş.

 6. İpek hanım Selamlar,
  Gerçekten son derece doğru bir noktaya değinmişsiniz. Yazınızı keyif ile okudum.Elinize sağlık. Sanırım iş adayınız olsaydım siz blogumu incelerdiniz.
  Ancak, kurumsal ve büyük firmalarda bile kişinin iş dışında yaptığı ile çok ilgilenilmiyor.Bireyin ne kadar yaratıcı, hedefe koşan ya da sonuç odaklı olduğu da önemli değil. Sadece itaat eden insan profili; yetkinliğin azmin,kararlılığın önünde kalıyor.

  Personel adayının yaım saat içinde söylediği sözlerden ziyade yazdığı ve görüşünü paylaştığı blog yazıları kişinin “zikri” hakkında daha samimi ve dürüst ipuçları verebilecektir. Sağlıcakla kalınız.

 7. İpek hanım,
  Yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum. Umarım IK’cıların bir çoğu sizin yazdıklarınızdan ilham alırlar. Blog sahibi her ne kadar yazdıklarında dış dünyayı anlatıyor gibi görünsede kelimeler arasında gizlenmiş ve yüklediği duygularda blogcunun kişiliğini keşfetmek hiç de zor olmaz. Yazarın özgün olmadığını hissetmekde son derece kolay. Bu bile adayın ne kadar samimi olduğunu ya da olmadığının ipuçlarını bize verebilir. Elinize sağlık

 8. blog sayfası açacam fakat okuduğum yazılarda genellikle blog sayfasının tek bir alanda yazılması gerektirdiğini okuyorum. ama ben bunu esnetmek istiyorum. farklı yaratıcı hobilerimi de sergilemek bir yandan da İK alanında yayınlar yapmak vs. sizin düşünceniz nedir merak ediyorum ?

 9. Elinize sağlık İpek Hanım, halen geçerliliğini koruyan çok güzel bir yazı. Ben de bir ekleme yapmak isterim:
  23. Marka Yönetiminden ve Pazarlamadan anlar: Blog yazarı blogu için bir marka, logo, görsel oluşturur. Ürettiği markayı ve içeriyi tanıtmak için farklı pazarlama yöntemleri kullanır. Zaman içinde markasında ve iletişimde gerekli değişiklikleri yaparak güncel duruma uyum sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir