Kendinizin Patronu Olmak: GİRİŞİMCİLİK

Tuğrul Atasoy’un ‘Kendinizin Patronu Olmak: GİRİŞİMCİLİK’ kitabı, 2009 yılında ODTÜ Toplum ve Bilim Merkezi tarafından yayınlanmış. Ben böyle hap bilgi sunan kitapları çok seviyorum. (ODTÜ Yayıncılık)

Kitabın ilk iki bölümü Girişimciliğin ne olduğu ve tarihçesini aktarıyor. Atasoy Girişimciliği şöyle tanımlamış:

“Girişimcilik, gerekli zaman ve çabayı harcayarak, beraberinde getirdiği finansal, psikolojik ve sosyal riskleri üstlenerek ve etkinliklerin sonucunda oluşan parasal ve kişisel tatmin ve bağımsızlığı kazanarak değeri olan yeni bir şey yaratma sürecidir.”

Koyu ile belirtilmiş kelimeler ise girişimcilik sürecinde özellikle vurgulanan girdi ve sonuçlar.

Kitabın tarihçe bölümünde ise çeşitli istatistiksel çalışmalara da yer verilmiş. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre kadın girişimcilerin genel profili şöyle çıkmış: 35-45 yaş arası, üniversite eğitimi almış, belirli bir konuda uzmanlaşmış, ebeveyleri de girişimci olan, başarma ve bağımsızlık güdüsü yoğun.

Bana uyuyor 😉

Eğer bir girişim yapmak istiyorsanız ve metodolojisi nasıl olmalı diye merak ediyorsanız, kitabın üçüncü ‘İş Planı’ bölümü sizin bütün meraklarınıza cevap verebilir nitelikte. Bu bölümde son derece anlaşılır bir şekilde hazırlanmış birçok tabloya ulaşabilir, gerek satış, gerekse mali işlerinizi hazır şablonlar üzerinden takip edebilirsiniz.

Kitabın son bölümünde ise iki çok bilgilendirici söyleşiye yer verilmiş.

Herkese kendi kendinizin patronu olun diyemesem de, bu kitabı kütüphanenizde bulundurun tavsiyemi verebilirim, kimbilir belki de bir gün … ?

🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir