Sevdiğim Mülakat Soruları – I

interview_cartoonHiçbir mülakat bir diğerine benzemez aynen her insanın biricik olduğu gibi. Karşınızdaki adayın niteliğine, iletişim becerileri, kişiliğine göre akış şekillenir. Mülakat bir İnsan Kaynakları Uzmanının karşısındaki adaydan en fazlasını almak için istikrarlı şekilde soru ürettiği zamanlardır. Uzmanın soru kalitesi adayın iletişim ve kendisini ifadelendirebilme seviyesini arttırır. Adaya yöneltilen bir temel soru alt sorucuklara bölünür ve mülakat renklenir, zenginleşir.

Sorulan soruların adayı düşündürmesi gerekir. Aday kimi soru için çok hızlı cevap verebilirken, beklemediği sorularda temkinli davranır ve aslında gerçek kişiliğini sergiler. Beklenmedik sorular karşısında aday agresifleşebilir, gereksiz sorgulayıcı bir tavır içine girebilir hatta yalana başvurabilir. İşte böyle zamanlarda görüşmeyi yapan İnsan Kaynakları Uzmanı çok dikkatli olmalı, satır aralarını okuyabilmelidir. Hiçbir mimik ve jesti kaçırmamalı ama kendi pozitif yaklaşımından da hiçbir zaman ödün vermemelidir.

Karşısındaki adayı hırpalayarak sonuca ulaşmaya çalışan mülakat tarzından şahsen hiç hoşlanmam, yapanı da mesleğin kötü icracısı olarak kabul ederim.

Bu yazı dizisinde adaylara yönelttiğimde en çok verim aldığım soruları gruplar halinde paylaşacağım. Şu an iş arıyor ve başvurular yapıyor olabilirsiniz. Siz de sorulara okuduktan kendi cevaplarınızı verin, hem kendiniz hakkında biraz düşünün, hem de görüşme öncesi ufak bir antreman yapın 🙂

“Başlayalım mı? …………………………… 😉

“Bana kendiniz hakkında özgeçmişinizde göremeyeceğim bir şey söyleyin”

“Şirketimiz hakkında neler biliyorsunuz?”

“Bu pozisyon için fazla nitelikli olduğunuzu düşünüyor musunuz?”

“Sizce en kuvvetli yetenekleriniz nelerdir?”

“Meslekdaşlarınız ile kendinizi kıyaslarsanız performansınıza on üzerinden kaç puan verirsiniz?”

“Kendinizde hangi yeteneklerin daha güçlü olmasını isterdiniz?”

“Sizce beyniniz ne renk?”

“Şimdiye kadar içinde bulunduğunuz en yaratıcı proje hangisi?”

“Beklediğinizden fazlasını bulduğunuz bir durumu anlatır mısınız?”

“Sevdiğim Mülakat Soruları – I” üzerine 6 yorum

 1. Sizce beyniniz ne renk… bu guzel 🙂 Yazdiklariniza tamamen katiliyorum. Duzgun bir mulakatci sadece denilenlere degil satir aralarina da bakar. Fakat isin icinde biri olarak bu isi duzgun yapan insanlarin cogunlukta olduguna inaniyor musunuz? Oylesine kisisel oylesine is ile alakasiz sorular soruluyor ki, hem de iyi firmalarin IKcilari tarafindan akil alacak cinsten degi. Turkiye’de IKnin gidecek daha cooooook yolu var ki bu yol en basta daha verimli bir kanunla desteklenmeli bence.

  1. İnsan Kayankları içinde birçok alt disiplin barındırıyor. Mülakat, Performans Değerledirme, Eğitim, Kariyer Yönetimi, Yetenek Yönetimi bunlardan sadece birkaçı. İyi mülakat yapabilmek farklı konular üzerinde okuma yapmak, pratik ve biraz da elbet yetenek gerektiriyor. Bu üç bileşenden biri eksik olursa çıkarttığınız iş de eksiktir. Dolayısıyla her İK işe alım uzmanı kendisini bu üç bileşen hakkında yetiştirmeli, sürekli geliştirmeli ve sorgulamalıdır; “ne seviyedeyim?” … bu sorunun cevabını ben meslekdaşlarım adına veremem, vermemeliiyim. Ama sadece şunu söyleyebilirim: ben de bir aday olarak katıldığım çoğunluk mülakattan soru kalitesi bakımından memnuniyetsiz ayrıldım.

   Bir de elbet adayın niteliği ve iş tecrübesi arttıkça soru rengi, şekli değişir. Siz oturup niteliğinden emin olduğunuz bir müdüre bu soruları sormazsınız. Onunla “iş” konuşursunuz. Sanırım bir sonraki yazımda bu vurguyu yapmalıyım.

 2. “Bana kendiniz hakkında özgeçmişinizde göremeyeceğim bir şey söyleyin.”

  Bu sorudaki ayrıntı için teşekkürler İpek Hanım; çünkü özgeçmişte örneğin eğitim bilgileri varken “eğitiminiz hakkında bilgi verir misiniz” gibi sorular çok sıkıcı oluyor gerçekten.
  Görüşmenin amacı zaten özgeçmişten çıkarılamayanların ortaya konması ise neden cevabı oradaki bilgilerden oluşan bir dizi soru soruyor acaba bazı meslekdaşlarımız?

  1. Sevgili Tuba,

   Aslında bana göre bir işe alımcının niteliği, başarısı, kalitesi de üretebildiği soru kalitesi ile doğru orantılıdır. Uzman ne kadar yaratıcıysa soru üretmek konusunda, o kadar makbül. Ben kendi mülakatlarım her zaman şunu söylerim : Hiçbir görüşmem bir diğerine benzemez. Asla bir adaya sorduğum soruyu diğerine sormam.

 3. Mülakat sorularına ek larak mülakat davranışları ya da deneyimleri gibi bir başlık da açılmalı bence.

  Beni geçenlerde çok bilindik bir IK firması gorusmeye cagirdi. Bu firma “yeniden yapılandırılmış derinlemesine mülakat” yaptiklarini soyleyen bir firma. O kadar trajikomik bir mülakattı ki kelimeler kifayetsiz kalır. Yeni mezun bir IK’cının sorabilecegi basitlikte sorular, ortalama bir mulakat ortamı ve tavrı…. Cok ilgincti.

  Ben genel anlamda IK firmalarinin calismalarinin ne derece kabul gordugunu cidden merak ediyorum. Ben sahsen işe alimlarda bu tür firmalara başvurmanın zaman ve para kaybı olduğunu düşünüyorum.

  Selamlar, saygilar…

 4. Merhabalar İpek hanım öncelikle bu bilgi ve deneyimlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Açıkcası yarın yapacağım benim için önemli olan bir iş görüşmesinde, görüşeceğim Firmanın İK Müdürünü internette araştırıken size ulaştım kendisiye katıldığınız bir konferanstaki videolarınızı izleme şansını yakaladım. Yarın için kendimce bende birkaç ipucu yakaladım, tekrar teşekkür ederim 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir