Akıl Göreceli

Son zamanlarda beni en şaşırtan mülakatları düşünüyorum. Aklıma hemen bir genç makine mühendisiyle yaşadığım diyalog geliyor.

Kurumsal kimlik ve pozisyonun ağırlığı gereği aradığımız kişiden erkek ise takım elbise, kadın ise dengi resmi kıyafet giymesi beklentimiz var. Ama bazen görüşmeye adaylar her ne kadar üniversite mezunu olsalar ve siz her ne kadar “bunu bilmeli” diye düşünseniz de, çok rahat kıyafetlerle gelebiliyorlar. İşte o gün karşımda böyle rahat, jean pantolonunu giyip gelmiş bir aday oturuyordu.

Genç makina mühendisi ile okulu, stajları, mezuniyeti, beklentileri hakkında konuştuktan sonra kibarca

“Bazı sektörlerde günlük mesaide de serbest kıyafet normal karşılanıyor. Bizim firmamız ise resmi kıyafeti tercih ediyor. Yani sizin şu an görüşmeye geldiğiniz kıyafet bizim standartlarımıza fazla uymuyor”

dedim. Aday

“Ben böyle rahat ettiğim için bu şekilde geldim. Takım elbise giymeyi sevmiyorum”

dedi. Ben iki saniye kadar durup hafifçe güldüm.

“Peki biz sizi işe almak istersek nasıl giyinip geleceksiniz işe?”

Adayın cevabı şaşırtıcı

“Ben bu şekilde rahatım”

İşte böyle zamanlarda kafamdan bir sürü düşünce geçer. Aday çok nitelikli olsa kurumsal kimliği mi onun için esneteceğim? … Hayır … Aday neden şirketin kimlik talebine kafa tutuyor? … Bilmiyorum, olasılıkları detaylandırmayacağım … Bunu bilinçli yapıyor olabilir mi? …. Olabilir, olasılıkları detaylandırmayacağım …. Böylesi iyi bir pozisyonu jean giyeceğim diye tepmek akıllı bir davranış mı? … Akıl bazen göreceli, detayları detaylandırmayacağım …

Evet, akıl bazen gerçekten göreceli …

“Akıl Göreceli” üzerine 2 yorum

  1. 🙂 İpek Hanım merhaba,
    Öncelikle sitenin tekrar yayına başlaması beni çok sevindirdi.
    Akıl ve alı göreceli.Ben de özellikle mağaza müdürü ve mağaza yönetici adaylığı pozisyonu ile ilgili mülakatlarımda adayların giyiniş tarzına göz ucuyla bakıyorum. Kurumsal kimlik tecrübe ve nitelik karşısında esnetilmemeli, esnetilirse zaten kurumsal olmaktan çıkacak. Burnu havadalık, kendini olduğundan farklı göstermek son zamanlarda mülakatlarda çok moda oldu…

  2. Merhaba Murat, Ben de yayına dönebilmiş olmaktan çok mutluyum.

    Aslında benim adayla olan alışverişime bakış şu yönde: Ben eğer görüşmelerim varsa o gün, özellikle giyimime özen gösteriririm. Bu birincisi kurumumu iyi temsil etmek, ikincisi adaya olan saygımdan. Eğer karşıma dağınık, pis, özensiz, bakımsız, ciddiyetsiz biri gelirse aramızdaki saygı boyutu sarsılıyor benim neznimde ve saygısızlıktan hoşlanmam, hele ki saygısızlıkta israrcı olunursa.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir