Murat Bilgeman

Merhaba,

Bu yazımı mesleğim Yazılım Uzmanlığı ile ilgili bilgi vermek, ve yeni yazılımcı adayların bu iş için uygun kişi olup olmadığını sorgulamaları için ve bizzat bu mesleğin içinden birinin gözlemlerini dikkate almaları için yazdım.

Önce kısaca kendimden ve bu mesleği seçme sürecimden söz etmek istiyorum.

Henüz  11-12 yaşlarımdayken, loş ışıklı bir odada bilgisayarın monitöründen gözüme çarpan o ilk ışık beklide tüm yaşantımı etkileyecek ve meslek seçimimi  tamda o yaşta belirleyecekti.. ve öylede oldu.

Teknolojiye ve elektroniğe çok meraklı bir çocukluk yaşadım. Hani şu uzaktan kumandalı arabalarla oynamak yerine hemen içini açıp bakan çocuklardandım. Elime geçen her elektronik objeyi hemen incelerdim. Aklıma ilk gelen soru, “ acaba nasıl çalışıyor? “ olurdu.

Her insanın hayatta çok istediği şeyler vardır ya, işte o yaşlarda benim için en büyük istek kendime ait bir bilgisayarımın olmasıydı. Bu isteğim çok kısa bir süre sonra hiç beklenmediğim bir anda ve şekilde gerçekleşti. Şans gerçektende bana gülmüştü. Peki nemi yaptım? İnsan 7 sinde ne ise 70’indede odur derler ya.. hemen içini açtım J ve o soruyu kendime gene sordum.. “Acaba nasıl çalışıyor?”

Bunların sonucunda çok önceden karar vermiş olduğum meslek seçimim üniversite tercihim konusunda çok yardımcı oldu. Çünkü yapmak istediğim iş belliydi kafamda. Sadece bu sektörde hangi branş üzerinde gidecektim? İşte bu konuda araştırma yapmaya başladım. Acaba sadece bilgisayar programcısı mı olmak istiyordum ? Evet ama sadece bir şeyler kodlamak değil, aynı zamanda kodladığım şeylerden bir şeyler elde edip, bunu da işlemek, raporlamak ve bir şeyler sunmakta istiyordum… ve Türkiye’de çok yeni olan bir bölüm ilgimi çekti. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü. Bölümü incelediğimde tamda istediğimin bu olduğunu gördüm ve benim için artık ilk hedef bu bölümdü… ve öylede oldu.

Beykent Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden “E-Ticaret’te parmak okuyucu güvenlik sistemi” proje çalışması ile mezun oldum.

Bir yazılımcının gözünden hayat nasıl gözükmelidir?

Bir insan mesleğinin gereği şekillendirdiği hayatı mı yaşamalıdır? Bence evet. Eğer işinize aşıksanız ve gerçekten o iş için yaratıldığınızı düşünüyorsanız, günlük yaşantınızda, mesleğinizle uygun şekilde ilerlemelidir. Kendimden örnek vermek gerekirse; nasıl bir yazılım içinde bir sürü karar verme aşamaları barındırıyorsa,  ben de günlük yaşantım içinde aynı karar verme aşamalarını barındırıyorum. Nasıl mı?.. Eğer böyle olursa ne yaparım? Şöyle olursa ne yaparım.. peki böyle oldu ama birde böyle olursa ne yaparım? “Hımm.. ya hiç biri olmazsa ne yaparım?” gibi sorular aynı geliştirdiğim yazılımlar gibi günlük yaşantım içinde de devamlı beynimin içinde döner durur. Bitmedi. Bir yazılımı geliştirirken nasıl her ince ayrıntıyı düşünürsünüz sistemin “tıkır tıkır” işlemesi için,  günlük hayatımda  da bunu yaşıyorum. Benim için herşey kusursuz ve en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş olmalı. Eğer bir yazılım uzmanı işini en iyi şekilde yapmak istiyorsa, günlük yaşantısı içinde de buna uygun düşünmeli, düşünce yapısını bu şekilde geliştirmelidir. Çünkü günlük hayatınızda karşılaştığınız bir problem ve ona getirdiğiniz çözüm yöntemi, aynısı olmasa bile çok benzeri şekilde iş yaşamınızda karşınıza gelecektir.. ve üstesinden gelmeniz çok daha kolay olacaktır.

Yenilikçi olmaktan korkmayın

Bu işi yapabilmek için mutlaka yeniliklere açık, yenilikleri takip eden, ve bu yeniliklere çabuk adapte olan bir yapıda olmanız gerekmektedir. “Ben yenilikleri pek sevmem, eski köye yeni adet mi getireceğiz kardeşim” diyorsanız şimdiden bu meslekten uzak durun. Bugün bilişim dünyasında her gün değil, neredeyse her dakika bir yenilik karşımıza çıkıyor. Geliştirdiğiniz yazılımların güncel olması gerekmektedir. Bu şarttır. Çünkü zamanın gerisinde kalmış her yazılım projesi, her daim itilmeye, ezilmeye ve dışlanmaya mahkum kalacaktır. Kullanıcı her zaman en modern ve en yeni özelliklerle donatılmış yazılımı talep eder. Bunu unutmamanız ve yenilikleri her zaman takip etmeniz gerekmektedir. Bundan kaçışınız yok maalesef…

Bizler şimdiki ve gelecek yeni çağın en popüler mesleğiyiz

Belki çok abartılı bir söz söyledim ama günlük yaşantınıza şöyle bir bakacak olursanız pek de yanılmadığımı göreceksiniz. Biz yazılımcıların geliştirdiği masaüstü  ve web yazılımlar artık her yaş grubuna hitap eden ve onlar için olmazsa olmazlardan biri. Bu yüzden bu mesleği seçmeye karar vermiş genç adayların profesyonel hayatlarına başlarken biraz daha kendilerine güvenmeleri gereklidir. Unutmayın ki yolunuz pek kısa sürmeyecek..

Asla pes etmeyin!

Bu meslekte başarıyı sağlamak istiyorsanız kendinize söyleyeceğiniz ilk söz “Ben bunu başarabilirim” olmalıdır. Başarıya giden yolda da hiçbir zaman yılmayın. Yazdığınız kod çalışmadı mı? Olsun bir daha yazın.. ve bir daha.. inanın ki en sonunda çalışacaktır.. Kendimden biliyorum 🙂

Bir yazılımın temeli, ekrana kod yazmadan önce kağıt üzerinde atılır

Bu da ne demek şimdi.. biz yazılımcı olmak istiyoruz dedik, sen bizi edebiyatçı yaptın ne işimiz var kağıt kalemle bizim?  Diyenleriniz mutlaka olacaktır. Ama profesyonel bir yazılımcı olduğunuz zaman inanın her şeyin aslında kağıt üzerinde olup bittiğini anlayacaksınız. Düşündüğünüz projeyi kafanızda tasarlarken kağıt kalem oynatmaktan korkmayın. Kağıt üzerinde algoritmalar geliştirin. Programın nasıl işleyeceğini, nerelerde karar vereceğini, neler yapacağını kağıt üzerinde tasarlayın. İnanın beyninizde ve kağıt üzerinde tasarladığınız projeyi koda dökmek sizin için daha kolay ve çabuk olacaktır.

Son söz

Umarım yeni Yazılım Uzmanı adaylarına faydalı bir yazı olmuştur. Şimdiden tüm yeni meslektaşlarıma başarılar diliyorum.

Zaman bizim zamanımız, haydi kodlamaya başlayın ve tüm Dünya’ya yenilikler getirin…

Saygılarımla,

Murat BİLGEMAN
Yazılım Geliştirme ve Veritabanı Uzmanı

http://muratbilgeman.com/
http://bilgeman.wordpress.com/

“Murat Bilgeman” üzerine 5 yorum

  1. İpek Hanım, böyle bir fırsatı verdiğiniz için ben teşekkür ederim. Umarım meslek seçiminde sıkıntı yaşayan arkadaşlara faydalı ve bilgi veren bir yazı olmuştur.

  2. Merhaba Murat bey,

    Hakikaten de yazınız enfes olmuş. Öncelikle ben de yazılıma yeni atılan biriyim. Gerçi atıldım artık ama yeniyim daha bu işte. Ve yazı beni daha da bi yüreklendirdi açıkcası. Bu açıdan tebrik etmek istedim. Yeni yazılıma başlayacak herkes için güzel bir kaynak niteliğinde olmuş. Ellerine sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir