Küresel İstihdam Sorunu

ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) Yayınları’na ait, Ajit K.Ghose, Nomaan Majid, Cristoph Ernst tarafından hazırlanan “Küresel İstihdam Sorunu” Türkçe’ye Ömer Faruk Çolak trafından çevirilerek, Efil Yayınevi tarafından Mart 2010 da kazandırıldı. Kitap en özet hali ile dünya isdihdam sorununu analiz ediyor.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, Orta ve Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu üzerinde yoğunlaşan kitap dokuz ana bölümden oluşuyor:

1. Giriş
2. Dünya İşgücünün Yapısı ve Gelişimi
3. Eşit Olmayan Bir Dünyada Küreselleşme
4. Gelişmekte Olan Ülkelerde Üretken İstihdam
5. Gelişmekte Olan Ülkelerde İstihdam – Yoksulluk Kesişimi
6. Gelişmiş ülkelerde Kalıcı İstihdam Sorunları
7. Doğu ve Orta Avrupa Ülkelerinde İş Krizi ve Sistematik Geçiş
8. Bağımsız Devletler Topluluğunda İstihdam Eğilimleri
9 Özet

Kitapta kullanılan bilgilerde, üzerine çalışılan ülkelerden gelen veri akışındaki çeşitli yetersizliklerden dolayı bazı sınırlamalar mevcut olduğu belirlitmiş. Ancak bu sınırlamalrı aşmak için bazı metodolojik yeniliklere başvurulduğu eklenmiş.

…. İkili bir ekonomik yapının görüldüğü gelişmekte olan ülkelerde, sorun kendisini yüksek işsizlikte değil, kendi işinde çalışma ve ücretli geçici istihdam şeklinde göstermektedir. Çoğunlukla aşırı derecede düşük verimsizliğin söz konusu olduğu kendi işinde çalışma ve ücretli geçici istihdam, işgücünün kayıtlı alan dışında bir iş bulmak zorunda olan büyük bölümünden oluşmaktadır. ….”

İstihdam ve issizlik Türkiye’nin en büyük yapısal problemlerinden. Problemlere global perspektiften yaklaşabilmek, neden-sonuç ilişkisini daha sağlıklı kurup, verilen tavsiyeleri büyük manzaradan değerlendirebilmek istiyorsanız bu kitabı almanızı tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir