Biri Bana Anlatsın

Bu sabah Friendfeed’de gerçekleşen bir yazışma ülkemizdeki çalışma atmosferini çok güzel özetliyordu. Üzücü, sinirlendiriciydi, en kötüsü ise hepimizin bilip de hiç bir etkin tepki gösteremememizdi. Ne yapabilirdik ki?

Ben yazmaya karar verdim.

Yazışma sırasında Sendika.org’da yayınlanmış bir haber ise beni daha da gerdi.

Haber fındık toplama döneminde sezonluk işçi olarak Güneydoğu Anadolu’dan Karadeniz’e çıkan Kürtlere yönelik alınan kararlar ve uygulamalar hakkında. Bölgede yapılan son toplantıda sezonluk işçi olarak Kürtler yerine Gürcistan’dan işgücü getirilmesi kararı alınmış. Bunun yanında bölgeye gelebilecek Kürtlerin yakından takibi için fişlenecekleri belirtilmiş. Karadeniz’e çıkan Kürtlere potansiyel terörist muamelesi yapıldığı da eklenmiş.

Güneydoğu’dan, günlük 18 saate varan çalışma süresi ile çok düşük ücretlere çalışma pahasına kalkıp gelen insanların elbette bir nedeni var. Çünkü açlar. Onların elindeki varolan tek ekmek kapısını kapatmak niye? Birkaç müsibet neden bütün bir kimliğe maledilir? Bu uygulama emeğini vermeye hazır Kürtleri de dağa göndermekten başka neye hizmet eder?

Biri bana anlatsın, ben anlamıyorum.

🙁

Önemli Not: Bu yazıdan sonra lütfen ” Bir Fındıkçının Gözüyle Fındık İşçilerinin Yaşamları” başıklı Erol Dizdar’ın yazısını okuyun.

“Biri Bana Anlatsın” üzerine 3 yorum

  1. Güzel diyorsunuz da, yıllardır kürtlere fındık toplatan, kucak açan karadeniz halkı ne oldu da bu sene böyle yaptı bunu niye sormuyorsunuz? pkk’nın karadenize yönelik eylemleri, gümüşhanenin köylerinden un şeker çalıyor olması,hergün gelen şehit haberleri, samsunda polisi öldürülmesi, tokattak şehitler olabilir mi? Her kürt terörist değildir deniyor da teröriste karşı durmayan ses çıkarmayan milyonlarca kürt var. susmak da bir tür desteklemektir. Ben karedenizli vatandaşlarımı da anlıyorum. Suçlamıyorum da. o zaman kürtler de teröre dur desin.

  2. İpek hanım ben şuan silopi’de 4 yıldır görev yapan fındık çiftçiisi bir polis memuruyum. Sendika.org’da geçen konu tamamen farklı birşey. Ancak burada açıklayamayacağım bazı durumlardan dolayı fındık toplamaya gidenlere için bazı uygulamalar. Bu uygulamalar haklı olarak gerektiği kadar yapılıyor. Malum abartmayı seven bir millet olarak bu konuda da abartılı yayınlar yapılıyor. 4 yıldır ben ve meslektaşlarım burada (silopi) halk ile gayet iyi sorunsuz yaşıyoruz. Fındık işcisi konusu farklı bir konu ve küçümsediğiniz kadar küçük bir konu değil sadece bunlara söyleyebilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir