Bir Babanın Oğluna Öğüdü

Murat Ülker’in bu ay yayınlanan Capital Dergisine verdiği röportajdaki bir cümlesini sanırım hayatım boyunca Murat Ülker gibi ben de unutmayacağım.

Sabri Ülker oğluna “Gücün bittiği yerde kaderin başlar” dermiş.

Bir babanın oğluna verebileceği herhalde en büyük öğütlerden biridir şu yukarıdaki cümle.

Hele ki bir süredir  her başımıza gelen berbat olayı (tren kazası, grizu patlaması, sel felaketi, vs… ) “kadere” bağlayan yaklaşımın bana verdiği mide bulantısı sonrasında adeta ilaç gibi geldi okuduğum kısa kelimeler grubu.

Sabri Ülker’in ‘güç’ olarak tanımladığı kavram ise bana göre bilgi, ahlak ve çok çalışmaktan ibaret. Güçlü olmak istiyorsanız bu üçüne mutlaka sahip olacaksınız.

*

İş hayatında da hangimiz kariyer gelişimimizi, çalıştığımız yöneticileri, iş arkadaşlarını kaderin bir cilvesi olarak nitelendirebiliriz? Hiçbirini. Hayatımızda emek sarfederek, yüksek ahlaki değerlerimizi koruyarak ve kendimizi geliştirerek geçirdiğimiz her saniye bize güç verir, bu güç bizim hayatımızı kendi ellerimiz ile yönlendirebilmemizi  sağlar.

Sonuç olarak İnsan Kaynakları fonksiyonlarından Kariyer Yönetimi’nin de temeli makro anlamda sürekli eğitim, ahlaki değerlerden ödün vermemek ve çok çalışmaktır, dahası tümüyle kişilerin kendi kontrolündedir . Bunun ötesindeki Kariyer Yönetimi yapılanmaları (şirket bazlı) mikro seviyede kalacak ve belirsizlik/değişkenlik girdisinin yoğun etkisinden sıklıkla kurtulamayacaktır.

“Bir Babanın Oğluna Öğüdü” üzerine 4 yorum

  1. Sosyal sınıf içinde üst seviyelerde, gelir dağılımında iyi yerlerde olan insanların da başarısız işlerini kadere bağladığına şahit oluyorum. Bence insanlar kader zırhın altında savunma mekanizması geliştiryorlar. Batı ile doğu arasında ki farka bakarsak aslında olay netleşiyor bence…

  2. ipek hanım ;onlar gariban dıye geldiler.Sonra kader dedıler şimdide sırça köşkden memleketimden insan manzaralarını izliyorlar.çok kısa sürede çok büyük değişim başardılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir