Özgeçmişim

Bir vesile ile yıllardır elimin değmediği özgeçmişimi oturdum elden geçirdim bugün. İki versiyonu var. Kısa versiyonunu Kaynağım İnsan ‘Hakkımda‘ sayfasına ekledim.

Sıklıkla benden özgeçmiş örneği isteyen arkadaşlara belki esin kaynağı olurum. Şablon ve içine yazdıklarım aslında benim bir özgeçmişte görmek istediklerimi yansıtıyor. Özgeçmişimin Kaynağım İnsan’a yüklediğim bu versiyonu bazı detayları içermiyor. Özellikle proje çalışmalarımın detayları.

Peki, benim özgeçmişimin geliştirmem gereken konular var mı? … elbette ki var. Örneğin İtalyanca dil bilgimin ve kullanımım “iyi” seviyesinde olabilirdi. … Adı üstünde ‘öz-geçmiş’. Geçmiş geçeli çok oldu, biz önümüze bakalım ve gördüğümüz eksiklikleri kapatmak için daha fazla çaba sarfedelim.

Yarın kimbilir ne müthiş bir gün olacak … 😀

“Özgeçmişim” üzerine 4 yorum

 1. Ipek Hanim Merhabalar,

  Ozgecmisinizi inceledim. Fakat hep aklimda olan bir soruya yanit bulamadim.

  Acaba ozgecmis hazirlarken is tecrubelerine, ayni sirkette ki son pozisyonumuzu mu, yoksa ayni sirkette ki her pozisyon icin ayri bir tecrube sutunu mu acilmali?

  Ornegin:
  Y Firmasi / Mayis 2011 – devam ediyor Finans Muduru
  Y Firmasi / Aralik 2010 – Mayis 2011 Finans Mudur Yardimcisi
  x Firmasi / Ocak 2010 – Aralik 2010 Muhasebe Gorevlisi

  Sizin ‘Hakkimda’ sayfasinda yayinlamis oldugunuz ozgecmisinizde ‘Yetkinliklerim ve Basarilarim’ adi altinda kucuk bilgilendirme bolumu var. Bu bolumde belirtme mizi onerirmisiniz?

  Ayrica bu bolume koyacagimiz ayin elemani gibi sirket icin basarilar da eklenebilir mi?

  Tesekkurler,

  1. Sevgili Ayberk,

   Aynı şirketteki farklı pozisyonlar için farklı sütünlar açman İK’cının takibini kolaylaştırır.

   Benimki gibi Yetkinliklerim ve Başarılarım senin kendinde başarılı gördüğün konular hakkında özgeçmişini okuyan kişilerin dikkatini çekmeni sağlar. Kesinlikle ayın elemanı seçildiğini yazmalısın mesela. Bu olası bir mülakat esnasında kesinlikle konuşma konularından biri olur. Özgeçmiş kendimizi pazarlama enstrümanımız. Senin beni özgeçmişimde okuduğum Yetkinlikler ve Başarılar dikkatini çekebilmış. Yani sen de benzer bir başlık açarak başkalarının dikkatini çekebilirsin.

   Sevgilerimle,

 2. Cevabiniz icin tesekkur ederim.

  Sormak istedigim baska bir konu ise sayisal veriler ve ekler ile alakali.

  CV’mizi sunarken sayisal verileri (ise basladigimiz donemde departmanin sirasi/puani/cirosu/vb ve son donem arasinda kalan gelismeler) paylasmak dogru mudur, ya da istenildigi takdirde mi verilmeli. Ayni sekilde ek olarak sayilabilecek dokumanlar?

  Tesekkurler,

  1. Sevgili Ayberk,

   Performansını aktarırken sayısal veri kullanman daha ikna edicidir. Örneğin “satışları %10 arttırdım” veya verimlilik %7 arttı” gibi kıyaslamalı ifadeler kullanabilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir