Yerel Yönetimlerde Dengeli Performans Karnesi Uygulamaları

Biz özel sektöre Dengeli Performans Karnesi (Balanced Scorecard) uygulamasını anlatmaya, uygulatmaya çalışırken bir bakıyoruz Yerel Yönetimler özel sektörü çoktan sollamış, sistemi hayata geçirmiş, yetmemiş, bir de duyurmuş. İsimlendirme olarak bazısı Performans Programı, bazısı analiz tablolarına yani sonuca tam olarak gitmeden sadece Stratejik Planını belirtmiş ama metodoloji Dengeli Performans Karnesi.

İnceleyelim:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (Yukarıda yer alan sunumu özellikle 33. sayfadan sonra inceleyiniz, çok güzel bir çalışma, tebrikler.)

Ankara Büyükşehir Belediyesi (linkte 2010-2014 yıllarını kapsayan 13 adet stratejik plan dosyasını inceleyebilirsiniz ancak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek strateji planı sonrasında deklere etmesini beklediğimiz belediyesinin performansına dair ölçüt ve hedeflenen rakamları açıklamamış, neden acaba ?! )

İzmir Büyükşehir Belediyesi( şifreli dosya olduğu için sunumu Scribd’e aktaramadım. Açılan İzmir Büyükşehir Belediyesi anasayfasının sol sütünü alt tarafında yer alan 2010 Performans Programına tıklayarak dosyayı indirebilirsiniz.)

Sevgili Hilal Hergel’e beni çalışmalardan haberdar ettiği için ayrıca teşekkür ederim. 🙂

“Yerel Yönetimlerde Dengeli Performans Karnesi Uygulamaları” üzerine bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir