Zor İnsanlarla Zorlanmadan Baş Etmek – Özden Aslan

Özden Aslan’ın severek okuduğum akıcı kitabı ‘Zor İnsanlarla Zorlanmadan Baş Etmek‘, Elma Yayınları‘ndan 2009 Kasımı ayında yayınlandı, ikinci basımı ise 2010 yılında yapıldı.

İş hayatı baz alınarak öykülendirilmiş üç insan tipi; ‘ertelemeci’, ‘terörist’, ‘benim işim değil’, aslında özel hayatlarımızda da sıklıkla karşımıza çıkabilen karakterler. Dolayısıyla her hikayeyi okurken kendinizi o mizansenin içine kolaylıkla yerleştirebiliyor ve ben şimdi ne yapardım diye kendinize soruyorsunuz.

Ertelemci Alper’in ekip arkadaşları Elif ve Onur’a çektirdiklerini, terörist Gürkan Bey’in organize şekilde sürdürdüğü mobbing ile Aslı’nın hayatını zehir edişini ve ‘bu benim işim değil’ Sami Bey’in bütün yönetim kadrosunu ve işleri birbirine katışını ve her işin içinden de sonunda “bu benim işim değil” diye çıkışını aynen kitaptaki mağdur karakterler kadar bazen sinirlenerek, bazen şaşırarak, bazen de çaresizlik içinde okudum.

Hikayelerin sonlarını doğru tahmin etmekle beraber, her birinin ulaşacağı noktayı görmek için kitapta çok hızlı ilerlediğimi de belirtmeliyim. Gerçekliğe kıyasla çok iyimser kurgulanmış her öyküde nihayetinde adaletin yerini bulması “keşke gerçek hayatta da bu kadar mutlu sonlar yaşanabilse” dedirtiyor insana.

Ayrıca hoşuma giden bir diğer konu öykülerden çıkartılması gereken sonuçların yine öyküler içinde sistematize edilerek okuyucuya sunulması. Kısacası Özden Aslan’ın Zor İnsanlarla Zorlanmadan Baş Etmek kişisel gelişim kitabını almanızı tavsiye ederim.

🙂

“Zor İnsanlarla Zorlanmadan Baş Etmek – Özden Aslan” üzerine 3 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir