Ödülün Böylesi ?!

Ödüllendirme yönetimi, çeşitlerine dair hızlı bir hatırlatma yapacak olursam, ödüller üçe ayrılır: Maddi, manevi ve güç ödülleri.

Çalışanınıza bir maaş veya bir bilgisayar ödülü verirsiniz bu maddidir. Diğer ekip arkadaşınıza yüzlerce kişi önünde plaketle onurlandırır, teşekkür edersiniz bu manevidir. Kimisine de başarılı iş performansı nedeniyle yeni yetkiler verir, onu güçlendirirsiniz. Her insanın ödül şekli üzerine beklentisi farklıdır. Üstelik bu beklenti zaman içinde değişebilir. İK’cılar her zaman nabzı tutmalı, kimin nasıl bir ödülden hoşlanacağına dair sürekli bilgi güncellemesi yapmalıdır.

Bir paragrafta özetlediğim ödüllendirme mekanizmasına geçen gün okuduğum haberle farklı bir boyut eklendi. Yoksa ödül çeşitlerini dörde mi çıkartıyoruz?

Haber şu; BBC Türkçe’den okuyalım:

Alman reasürans şirketi Münich Re’nin geçmişte başarılı satış elamanlarını grup seksle “ödüllendirdiği” ortaya çıktı

Münich Re dünyanın en büyük reasürans şirketlerinden biri. Münich Re’ye bağlı Ergo şirketi, BBC’ye seks partisinin 2007’de yapıldığını açıkladı.

Şirket sözcüsü, partiyi düzenleyen kişilerin Ergo’dan ayrıldığını söyledi.”

….

Haberin kalan kısmını siz okuyun, ben bloguma taşımak gereği görmüyorum ama üzerine de düşünüyorum. İşin ahlaki boyutu için tartışmasız ‘dibe vurmanın dik alası, berbat‘ diyebiliriz. Ve ben kesinlikle böyle bir ödüllendirme projesinin İK bölümü tarafından kurgulanmış olmadığı kanısındayım.

Böyle bir ödül mekağine izin veren ve hatta katılımcı olan üst yönetim kadrosunun ise ben olsam derhal işine son verirdim. Bilemiyorum Ergo ne yaptı?

Not: FF’den Bahriye’ye haber linki için çok teşekkür ederim. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir