İK’cılar İçin Sosyal Medya Zirvesi’nin Ardından

26 Mayıs 2011 Perşembe günü büyük bir heyecanla beklediğim İK’cılar İçin Sosyal Medya Zirvesi gerçekleşti. Elliye yakın katılımcının takip ettiği zirvenin kendi adıma çok verimli geçtiğini söyleyebilirim.

Business Network Center Türkiye yöneticisi Selçuk Aylar zirvenin açılışını yaptıktan sonra ilk sözü ben aldım. Bir saat sürecek olan ‘Sosyal Medya ve İK’nın Geleceği’ başlıklı açılış konuşmamın içeriğini örneklerle zengin tutmak için bayağı emek sarfettiğimi belirtmeliyim.

Sunumumu üç ana başlık üzerinden şekillendirdim:

1. İnsan Kaynakları dünyasının neden sosyal medya içinde yer almalıdır?

2. İK dünyası sosyal medya hakkında neleri tartışıyor?

3. Kurumsal İK sosyal medya uygulama örnekleri

Birkaç gün içerisinde sunumumu Kaynağım İnsan’a da yerleştireceğim.

Benden sonra söz alan Yeditepe Üniversitesitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Aykut Arıkan, ‘İK İçin Sosyal Ağlarda Değer Yaratmak: Akışkanlık Etkisi’ başlıklı paylaşımında, her şirketin zaten bir sosyal ağ olduğunu ve bu sosyal ağın 21. yüzyıl iş dinamikleri çerçevesinde yönetilmesi, yönlendirilmesi gerektiğini vurguladı. İK’cılar :

1. Sosyal ağlar aracılığı ile ekiplerin yeteneki yaratıcılıki işbirliği, inovasyonu desteklemelidir.

2. Şirketlerindeki çekirdek yetkinliklere odaklanmalıdır.

3. Kurumsal sosyal ağlarını yönetmeli, kullanmalı ve tanımalıdır.

4. Motivasyon 3.0 desteklenmelidir: özerk çalışma ortamı, uslaşmayı teşvik, ortaya büyük amacı koymak

Zirvenin öğle arasından önceki konuşmacısı ise Leroy Merlin Türkiye İK Direktörü Pınar Akkaya idi. Pınar Akkaya, ‘Stratejik İK İçin Sosyal Medya’ başlıklı sunumuna kendisini örneklem aralarak başladı. Bireysel olarak kullandığı sosyal medya araçlarını ve onlardan ne gibi faydalar sağladını aktardı. Ardın sosyal medyanın İK iş süreçlerini yürütmek için nasıl eşsiz bir kaynak haline geldiğini veriler ve örnekler eşliğinde aktardı.

Öğleden sonra ilk söz alan Schneider Elektrik İK Direktörü Aylin Olsun oldu. Türkiye’de sosyal medyayı aktif olarak kullanabilen sayılı İK bölümünden biri olan Schneider Elektrik’in farklı sosyal ağlarda ne gibi çalışmalar yaptığını, bu çalışmalara nasıl başladıklarını, neler hedeflediklerini, hangi durumdan ne seviyeye geldiklerini birinci ağızdan dinlemek gerçekten ilham vericiydi.

Bir sonraki konuşmacı Enocta Genel Müdürü Ahmet Murat Hançer ise benim merakla beklediğim sosyal medyanın eğitim dünyasına getirdiği yenilikleri ve eğitim fonksiyonlarının sosyal medya üzerinden nasıl işlediğini detaylandırarak aktardı. Ardından Enocta’dan kurumsal eğitim desteği alan Aksigorta’nın İK Müdür Yardımcısı Şahika Ayhan, kurum olarak yaşadıkları sosyal ağ üzerinden eğitim verme tecrübesini katılımcılar ile kapsamlı olarak paylaştı.

Günün beni en çok heyecanlandıran örneğini ise sıradaki konuşmacı, BAT – British American Tobacco Pazarlama Eğitim ve Geliştirme Yöneticisi Güvenç Altaş verdi. Altaş’ın uygulamaya soktukları ve azimle işlettikleri öneri sistemi uygulaması ‘TM&D Shareplatform’, yaratılan bir sosyal ağ üzerinden iş verimliliğinin nasıl arttırılabileceğine yönelik mükemmel bir vaka çalışması niteliginde.

Günün son konuşmacısı Ülker İK Müdürü Seçil Kılıçoğlu ise SAP üzerinden yürüyen ‘Yıldız Holding Geleceğin Yıldızını Arıyor: Yıldız Kariyer’ projelerini, projenin amaçları, aşamaları, sosyal medyaya yansıyan bölümleri ile aktardı. Bir kurumsal kariyer portalı örneği olan Yıldız Kariyer‘in gelişim sürecini veriler ile birlikte dinlemek bilgilendiriciydi.

Zirve programının sonunda moderatörlüğünü üstlendiğim panel yer alıyordu. ÖİBD- Özel İstihdam Büroları Derneği Başkan Yardımcısı Ayşe Uca, İş Hukuku Enstitüsü Başkan Yardımcısı Av. İlhan Serin ve Develor Türkiye Genel Müdürü Ali Gülüm’ün konuşmacı olarak katıldığı panelin konu başlıkları da çok zengindi.

İlk sözü alan Ayşe Uca, İşkur’un sosyal medya üzerinden iş ilanı çalışması yapılması konusunda herhangi bir cezai yaptırım gücüne sahip olmadığını, özel istihdam bürolarının sosyal medyayı bir rakip olarak görmediklerini belirtti. Av. İlhan Serin, sosyal medya üzerinde kurum hakkında uygunsuz içerik paylaşımı nedeniyle işgörenin hangi koşullar ile iş akdinin feshedilebileceğine dair hukuki açılımları aktardı. Son sözü alan Ali Gülüm ise sosyal medyanın insan psikolojisi ve karakter yapıları üzerindeki etki-tepkisi ilişkisi üzerinde durdu.

.

İK’cılar İçin Sosyal Medya Zirvesi bir ilkti. Sonbahar aylarında sosyal medya – İK ilişkisini daha detaylı inceleyecek ikinci zirvenin gerçekleşmesi planlanıyor. Yeni zirve içeriğinin işin teknik boyutu üzerinde odaklanmasının İK’cıların neyin içine girdiklerini anlamaları bakımından gerekli olduğunu düşünüyorum. Çünkü ne de olsa kurumsal olarak sosyal medyaya giriş var, çıkış yok. 😀

“İK’cılar İçin Sosyal Medya Zirvesi’nin Ardından” üzerine 3 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir