İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi / HRIS – 1

İnsan Kaynakları uygulamalarının etkinliği bilişim teknolojilerinin kullanımı sayesinde özellikle son on beş yıl içinde bambaşka boyutlara ulaştı.

Örneğin eskiden bir performans değerlendirme sistemi kurmak adına kafanızda idealize ederek kurguladığınız iş süreci, hayata geçirilmek istendiğinde aşırı zaman alan, zor anlaşılan, İK müşterisini (şirket yöneticileri ve çalışanları) bezdiren, hantal ve nadir güncellenebilen bir uygulama halini alıyordu. Bu sancılı akış nihayetinde kurumun her seviyedeki insanının İK’nın etkinliğine dair inancını ve beklentisini azaltıyordu.

Ancak artık herşey çok değişti. Teşekkürler sana teknoloji, teşekkürler sistem ve yazılım mühendisleri 🙂

Kurumlar, ister İK iş süreçlerini kendi yazılımlarını üreterek işletmeyi seçsinler, ister dış kaynak kullansınlar, artık İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi (Human Resources Information System) sayesinde İK’cıların işi geçmişe kıyasla çok kolay. Doğru seçilmiş bir İnsan Kaynakları yazılım çözümü iş süreçlerinin yürütülmesi, kontrol edilmesi, ölçülmesi, raporlanması ve geliştirilmesinde büyük verimlilik kaynağı, hatta kurum kültürünün en önemli yapı taşlarından biri.

Tek yapmamız gereken şirketimizin üst yönetimini ihtiyacınızı karşılayacağını düşündüğünüz bir İK yazılım çözümünün devreye alınması konusunda ikna edebilmek, bu yatırımı yaptırabilmek. Teknolojinin İK süreçlerine dokunuşuyla birlikte şirketin çok daha sağlıklı büyüyeceği ve yönetilebileceğini karar mercilerine anlatabilmeliyiz.

Uluslararası ve çoğunluk büyük Türk topluluk/şirketlerinde HRIS’ın çok aktif kullanıldığını görebiliyoruz. Peki, neden orta ve küçük ölçekli şirketler HRIS’e yönelmiyor? HRIS maliyetinin, getireceği fayda yanında devede tırnak kalacağının neden farkında değiller? Bu farkındalığın oluşmamasının gerisinde biz İK’cıların konu hakkındaki bilgisizliği yatıyor olabilir mi? Biz İK’cılar teknoloji ile ne kadar dostuz?

Bardağın boş tarafına bakmaktansa doluya yönelmeyi tercih edenlerdenim.

Eğer HRIS ile ilgilenen ve şirketinize bu yatırımın yapılması konusunda çalışma başlatan bir IK yöneticisi/şirket sahibi iseniz çözüm ortağı arayışına girmeden size birkaç tavsiyem olacak. Neler mi?

Cevabını bu yazı dizimin gelecek bölümlerinde okuyacaksınız.

İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi / HRIS Teknolojisi – 2

“İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi / HRIS – 1” üzerine 5 yorum

 1. İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİNİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM.İLK OLARAK NEREDEN BAŞLAMALAYIM.

  1. Sevgili Seçkin,

   İlk başta bir kitapçıya gidip kendine İnsan kaynakları Yönetimi üzerine bir kitap alarak başlayabilirsin bilgilenmeye. Aşağıda linkte verdiğim kitap iyi bir seçim olabilir:

   http://www.kaynagiminsan.com/2010/05/03/insan-kaynaklari-yonetimi-beta-yayinlari/

   Kaynağım İnsan’ı baştan aşağı okumanı öneririm. Ben ders kitabı gibi yazmıyorum, bir uygulamacının, pratiğin sesi olarak algılayabilirsin okuyacaklarını.

   Sevgilerimle,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir