Pozitif Yönetim – İdil Türkmenoğlu

Değerli iş arkadaşım Zafer Akgün’ün hediye ettiği İdil Türkmenoğlu’nun ‘Pozitif Yönetim’ adlı eseri zengin içeriği, pozitif ve akıcı anlatımı ile bir solukta okunabilen kitaplardan.

Görünüşde iş hayatında mutlu olmak, çalıştığı her andan keyif alabilmek pek fazla insana nasip olmuyor. Bu olumsuzluğun birçok kişisel veya işyeri kaynaklı nedeni olabilir. Ama unutmamak gerekir, her ‘neden’ bir ‘sonuç’tan kaynaklanmıştır. Sonuçlar ise aslında bizlerin hayata bakışının yansımasıdır: Siz bardağa dolu tarafından mı, yoksa boş tarafından mı bakıyorsunuz?

İdil Türkmenoğlu, Pozitif Yönetim kitabında işletmelere ve özellikle de İK’cılara kurum içinde hayata geçirebilecekleri renkli, yaratıcı, orijinal uygulamalarla bardağın dolu tarafını çalışanlara nasıl gösterebileceklerini, yaşatabileceklerini anlatıyor. Kaleme aldığı örneklerin birçoğunun kendi eseri olduğunu düşünürsek kitabın ikna edicilik düzeyi yükseliyor.

Ben bugüne kadar işinden nefret edip çok başarılı olmuş insan tanımadım. Ama hayata, işine bakış açısını pozitif söylemlerle değiştirerek çizgisini farklılaştıran ve başarıyı yakalamış pek çok kişi bulunuyor. Aynı durum işverenler için de geçerli.

Yaklaşık 10 yıl önce Türkiye’nin en büyük kurumlarından birinde İK uzmanı çok ciddi ve bakışlarını önündeki kağıttan kaldırmadan bana ‘nasıl çalışırsınız?’ diye sormuştu. ‘Eğlenerek’ yanıtını verdiğimde kafasını kaldırıp bana ters ters bakmış ve beni elemişti. Belki de bu nedenle İdil Türkmenoğlu’nun kitabını kendime çok yakın buldum.

İş hayatında ‘eğlenmek’, kahkahalarla gülmek, kontrolü kaybedip coşmak değildir. İş hayatında ‘eğlenmek’ işini büyük aşkla, tutkuyla sevip, onun her anından sonsuz keyif almaktır. İdil Türkmenoğlu okuyucusuna Pozitif Yönetim ile bu keyifi başkalarına da aldırabilmenin yollarını anlatıyor.

Çalışma hayatı içindeki herkesin, özellikle de İK’cıların kesinlikle okuması gereken bir kitap. !!!

“Pozitif Yönetim – İdil Türkmenoğlu” üzerine 3 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir