Nesin Matematik Köyü, 2011 Yaz Kampına Destek Olalım !!

9 Haziran 2010 tarihli Kaynağım İnsan yazımın başlığı Ali Nesin’den TÜBİTAK’a Açık Mektup idi. Ali Nesin, 1997 yılından beri düzenlediği Matematik Yaz Kampını 2007 yılından itibaren halkın katkısı ile kurulan Matematik Köyü bünyesinde düzenlemeye devam ettiğini yazıyordu mektubunda. Matematik Köyü’nde toplam 11 proje yürüyordu ve Nesin bunlardan 7’si için TÜBİTAK’dan destek istemişti. TÜBİTAK projelerin hepsini reddetmişti. Ali Nesin mektubuna kurum ile yaşadığı diyalog sürecini aktararak devam etmişti. Ben mektubu okurken hem sinirlenmiş, hem üzülmüş, hem de isyan etmiştim.TÜBİTAK bilim için kurulmuş, mevcutta ise bilimden uzak bir yapılanma sıfatını almıştı benim neznimde.

Aradan tam bir yıl geçti. Dün televizyonda Nesin Matematik Köyü‘nün 2011 Yaz Kampına dair haber dinledim. Habere göre yaz kampı maddi sıkıntı içindeydi. TÜBİTAK kampa destek vermemişti. Geçen yıl kamp yine sivil destekler sayesinde 30.000 TL gibi bir bütçe ile yürütülebilmişti. Ama bu yıl borçlarla birlikte ihtiyaç duyulan rakam daha yüksekti: 120.000 TL.

Türkiye’de benzeri olmayan, yüzlerce matematik tutkunu lise ve üniversite öğrencisinin bedelsiz katılabildiği böylesine faydalı bir organizasyonu ayakta tutabilmeliyiz. Bilime hizmet etmesi beklenen bir devlet kurumu projeden elini çekmiş olabilir. BU ONLARIN AFFEDİLMEZ HATASI VE AYIBI.

TÜBİTAK’ı boşverelim. SİVİL TOPLUM NE GÜNE DURUYOR. Biz kendi yapabileceklerimize bakalım.

Nesin Matematik Köyü’nü hayatta tutmaya destek vermek istiyorsanız Ben Varım sitesine girin. Bağış Yap kutucuğuna tıklayarak destek olacağınız miktarı yazın. Ardından kredi kartınızdan gerekli çekim işlemini yapacak ekranla karşılaşacaksınız.

Şimdi ellerimizi cebimize atma ve bu sosyal sorumluluğumuzu üstlenme zamanı !!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir