Kaynağım İnsan TV 4, İşe Alım Süreci Boyunca Neler Yapmalı? – 2

Kaynağım İnsan TV’nin dördüncü kayıdında işe alım sürecünü incelemeye devam ediyorum. Konu kritik, söyleyeceklerim bir parça şaşırtabilir ama sınıfta değiliz, bizbizeyiz ne de olsa 🙂

Videoda “iş görüşmesi öncesi kılık kıyafetinize, saçınıza, başınıza özen gösterin” demiyorum artık. Herkes o kadarını öğrendi diye düşünüyorum ve düşündüğüm yönde de örneklerle karşılaşıyorum. Ama biraz daha hassas noktalar var ki, bu konularda pek ilerleyemedik. Yıllar geçiyor, durum iyileşmek bir yana kötüleşiyor … İzleyin.

“Kaynağım İnsan TV 4, İşe Alım Süreci Boyunca Neler Yapmalı? – 2” üzerine 7 yorum

 1. İşe alım videolarını arka arkaya izledim, sevdiğimiz dizi en heyecanlı yerinde biter ya onun gibi olmuş. 🙂 Devamını da merakla bekliyoruz, iyi çalışmalar.

  1. Eren, geri bildirimin için teşekkürler. Monoton olmaması için mümkün olduğunca haplaştırarak aktarıyorum bilgiyi. Çekim yapmak da ayrı eğlenceli, bu videoyu herhalde 15 defa sil baştan yapmışımdır 🙂

 2. süpersiniz, ipek hanım
  izlenmeye devam ediliyorsunuz fanatiğiniz oldum.özellikle ter kokusunu da dile getirdiğinize çok sevindim bu yüzden çoğu iş arkadaşımın yanına yaklaşamadığım oluyor.bazen de koltuk altı hediye ettiğim oluyor onlara 🙂

 3. süpersiniz, ipek hanım
  izlenmeye devam ediliyorsunuz fanatiğiniz oldum.özellikle ter kokusunu da dile getirdiğinize çok sevindim bu yüzden çoğu iş arkadaşımın yanına yaklaşamadığım oluyor.bazen de koltuk altı hediye ettiğim oluyor onlara 🙂 çok şekersiniz

 4. İpek Hanım,

  Hem bir İK’cı hem de danışmanlık sahibi biri olarak hem yazılarınızı hem de kayıtlarınızı takip ediyorum.

  Çok yeni yaşadığım bir durumu paylaşmak istiyorum. İK Uzmanı arama sürecindeyim. Kişi ile görüşmek için özellikle hasta olmama rağmen ofisimi cumartesi günü açarak görüşme saatini beklemeye başladım. Görüşme saatini 15 dk geçtikten sonra kişiyi aradım. Kardeşi açtı telefonu ve ablasının müsait olmadığını belirtti. Beni aramasını belirterek kapattım. Kişiden 10 dk sonra bir mesaj geldi. Yanlış okumuyorsunuz MESAJ geldi. “Gelemedim, haber veremedim.” gibi bir yazı.
  Şimdi düşünün ki bunu Uzman pozisyonuna gelmiş bir İK’cı yapıyor. Diğer pozisyon ve departmanda çalışan kişilerin etik konusunda sıkıntıları olduğunu bilmek üzücü ama İK’cıların etiğe önem vermiyor oluşu bana göre YIKICI.

  Ülkemizde İK nereye gidiyor anlamak mümkün değil.

  1. Burçin Hanım,

   Kaynağım İnsan’ı takip ediyoro lmanız beni çok mutlu etti. Teşekkür ederim.

   Yaşadıklarınızı iliklerime kadar hissettim desem yeridir. Ama diyoruz ya “balık baştan kokar”, ben kendimi böyle avutuyorum. ‘Bugün giden bir iki saatim gelecekteki olası kayıpları engelliyor’ diyorum. Bardağın dolu tarafını görmeye çalışıyorum açıkçası.

   Böyle olayları engellemenin tek yolu ise eğitim. Elbette sorumluluk kavramını ilkokul sıralarından vermek lazım. Ailelere de büyük iş düşüyor. Örneğin “iş görüşmesine gitmeyi canım istemiyor” diyen genci “aman oğlum, boşver gitme” diye destekleyen pek çok anne biliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir