Kaynağım İnsan 2 Yaşında !

2
Kaynağım İnsan’ı yayına açtığımızda çok heyecanlıydım. 2005’den beri blog yazıyordum, blog yazmak bana en keyif veren hobimdi. Kızını iki yaşına eriştirmiş, iki yıldır evde oturan pasif bir İK profesyoneli olarak iki bloga sahiptim. Aya Merdiven Kurduk.biz‘de kültür sanat ağırlıklı yazılar üretirken, Minik Yaprak’ın Günlüğü‘nde kızımı ve onunla değişen hayatımızı anlatıyordum. 9 Ekim 2009 tarihi ise adeta bir milat gibi hayatımdaki iki önemli girdiyi kökten değiştirdi: blog yazmak ve mesleğim İnsan Kaynakları.

Başkalarını blog yazmak konusunda tetikleyen etkenleri bilemem ama ben kendimi bildim bileli oraya buraya sürekli yazan bir insanım. Dolayısıyla ilk günden beri blog teknolojisinin benim gibiler için biçilmiş kaftan olduğunu düşündüm. Kaynağım İnsan’ın yazı yazma performansıma en önemli katkısı da istikrarlılık yönündedir. İçerik üretiminde kendime koyduğum nitelik ve niceliksel hedefleri tutturmak için ciddi efor sarfettiğimi söyleyebilirim. Blog yazmanın hobisel keyfiyetten çıkarak bir çeşit mesaiye dönüşebildiğini tecrübe etmekteyim artık … Her anından büyük memnuniyet duyabildiğim zaman sınırsız sevgili mesaim.

Mesleğim İnsan Kaynakları’na gelince, 2009’daki görüntüm şu an sergilediğimden çok farklı bir noktadaydı. 2009 yılı boyunca danışmanlık firmaları aramış ve çeşitli İK Müdürü pozisyonları için beni görüşmeye davet etmişti. Bazılarına da meraktan gitmiştim. Ama içimdeki ses, ki o sağduyum oluyor, “hayır” diyordu, “yapmak istediğin bu değil” … peki neydi yapmak istediğim?

Tam bu zamanlarda Ömer Ekinci‘den gelen Geliştrend‘deki İK yazarlığı teklifi aradığım yeni alanı bana açtı. Aktif meslekten uzak kalmış bir İK’cı olarak mesleki yazı yazmak adeta tekrar oksijen solumak gibi gelmişti bana, çıkış yolumu bulmuştum: Yazmak hobim ile aşık olduğum mesleğim İK’yı kendime ait bir blogda birleştirecektim.

URBSZ’ün teknik ve bazılarının yüzünü dahi görmediğim sosyal ağlardaki arkadaşlarımın manevi destekleri ile 9 Ekim 2009’da Kaynağım İnsan’ı açtım. İki koca yıl içine, iki önemli ödülü ve iki uzun soluklu İK dış hizmet danışmanlığı sürecini çok çalışarak ve yine aynı desteklerle yerleştirdim. Yirminin üstünde üniversitede verdiğim eğitim ve seminerlerde binlerce gençle buluştum. Onlarca mesleki sınıf eğitimi verdim, konferansa konuşmacı olarak katıldım. Pek çok röportajım yayınlandı, dergilere yazılar yazdım. İşinde uzman yüzlerce insanla bağlantı kurdum. Türkiye’nin ve dünyanın dört tarafından binlerce arkadaşım, takipçim oldu. Ve bütün bu inanılmaz gelişmeler Kaynağım İnsan sayesinde gerçekleşti.

Etrafımdaki herkese “blogları ciddiye alın” diyorum, “eğer siz blogunuzu ciddiye alırsanız, o dünyanızı baştan aşağı değiştirecek güce sahip”.

İYİ Kİ VARSIN KAYNAĞIM İNSAN, BENİM BİRİCİK YOL DOSTUM 😀

“Kaynağım İnsan 2 Yaşında !” üzerine 14 yorum

 1. Sevgili İpek, yıllar ne hızlı geçiyor, demek 2 yıl oldu bile… Kutluyorum:)

  Harika bir site oldu, eminim pek çok genç özellikle takip ediyorlardır, etmeliler. İK profesyonelleri takip etmeliler.

  Güzel bir beslenme kutusu var burada, ben keyifle takip ediyorum.

  20 yılı kutlamayı diliyorum, sevgiyle…

  Yasemin Sungur

 2. Uzun yıllar aynı heyecan ve tempoyla yazmanız dileklerimle. Sevgiler ve selamlar.

 3. İpek Hanım 2. yılınızı kutluyorum Kaynağım İnsan yenilikçi yapısıyla başarılı ve örnek bir İ.K. blogu.
  Yazılarınızın devamını dilerim. Nice başarılı ve mutlu yıllara.

 4. Özellikle İK alanına yeni başlayanlar için bulunmaz bir hazine burası. Kendi adıma çok şey öğrendim sizden. Tüm içtenliğinizle tecrübelerinizi, bilgilerinizi, yeni haberleri bizimle paylaştığınız için sonsuz teşekkürler. Daha nice yıllar yazılarınızdan faydalanabilmek dileğiyle…Mutlu yıllar Kaynağım İnsan! 🙂

 5. Sevgili Ipek Hanim,

  insanin bilgiye acik olmasi, ögrenmek icin emek sarfetmesi, kendini yetistirebilmek adina göstermis oldugu özveri insanin güzellikleridir. Fakat en güzeli elde edilen bilgileri, tecrübeleri diger insanlarla paylasabilmektir. Kaynagim insanla tanisali cok uzun zaman olmadi, belki birkac ay ancak olmustur. Beni etkileyen en önemli sey: Yillarca vermis oldugunuz emegi hicbir cimrilik göstermeden tüm samimiyetiniz ve mütevaziliginizle bizimle paylasmanizdir. Baskalarinin basarilariyla mutlu olabilmek büyük bir erdemdir. Bu özelliginizi cok takdir ediyorum.
  Basarilarinizin devamini dilerim..

  Saglicakla

  1. Sevgili Oğuz,

   Ben de yazılarıma getirdiğin yorumlar ve Kaynağım İnsan’ı takibin için teşekkür ederim. Yorum almak gerçekten bir blog yazarı için çok önemli ve besleyici oluyor. Desteğini Kaynağım İsan’dan esirgememen dileğimle 🙂

 6. İpek Hanım ;

  Öncelikle bloğunuzun doğum gününü kutlarım.Sizin yol göstericiliğiniz ile mesleki blogger hayatına başlamış biri olarak daha nice nice yıllar diliyorum.

  Her zaman keyifle ve ilgiyle sizi takip ediyorum.Yazılarınızın birçok kişiye ilham kaynağı olduğuna ve olacağına inanıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir