Üniversite’de Ne Yapmak Gerek?

Üniversite öğrencilerine tek bir şey söylemem gerekse herhalde hayallerinin peşinden gitmelerini söylerdim.

Eğer bunun için derse girmemeniz gerekiyorsa girmeyin, eğer bunun için sabahlara kadar batak oynamamanız gerekiyorsa oynamayın, eğer bunun için havaalanlarında ya da otobüs terminallerinde uyumanız gerekiyorsa veya otostop çekmeniz gerekiyorsa hiç durmayın, hemen yola çıkın arkadaşlar. Çünkü hepinizin aslında çok iyi bildiği gibi o dört sene o kadar hızlı geçiyor ki  mezun olduğunuzu anlamıyorsunuz bile. Zaten asıl mesele üçüncü sınıfın yazı ile son sınıfta başlıyor. Staj koşturmacası, mezuniyet de yaklaştı ben olacağım kaygısı alıp başını gidiyor. Nacizane bir kaç tecrübemi paylaşmak isterim sizlerle. Hepinizin girdiği her derste sorduğu “bu öğrendiklerim iş hayatında ne işime yarayacak” sorusunu inanın bende kendime soruyordum ve cevabım sizinkinden farklı değildi. Gerçek hayatta kullanmayacağımız onlarca şey öğreniyoruz derslerde. Biliyorum çok sıkıcı, biliyorum sadece vize ve final öncesi ezberleyip geçiyoruz dersleri. Maalesef okullarda gerçekte var olmayan meslekler için hazırlanıyoruz. Avukat ya da doktor olmayacaksanız işiniz zor çünkü dünya o kadar hızlı değişiyor ki bir bakmışsınız geçen sömestr duyduğunuz bilgi atık geçerli değil. Peki eğer iş hayatında ihtiyacımı olan bilgileri derste öğrenemeyeceksek nereden öğreneceğiz biz bu işleri? Ya da okulda ne öğrenirsek en çok işimize yarar? İkinci sorunun cevabı basit: Eğer değişimi yönetmeyi öğrenebilirseniz her şey daha kolay olacaktır.

Üniversitenin bizi hayata hazırladığını değil, hayata hazırlanmak için bir alan oluşturduğunu düşünüyorum. Yani eğer ben okulumu 4 senede bitiririm hatta birde 3’ün üzerinde ortalama yaparsam süper bir kariyer beni bekliyor diye düşünüyorsanız yanlış yere bakıyorsunuz demektir. Şirketler akademik olan verilen bilgiyi ne kadar iyi bildiğinizle tahmin ettiğinizden daha az ilgileniyor. Unutmayın ki sizi işe alacaklar kişiler de aynı sıralarda okudu ve okulda ne öğrenildiğini de vize-final öncesi sabahlayarak alınan notları da gayet iyi biliyorlar. İyi güzel de ne yapmak gerek diye içinizden geçiriyorsunuz sanırım. Öncelikle iyi bir kariyer için bize derslerin değil ders dışı yaptıklarımızın daha çok yardımcı olacağını anlamamız gerek. Buda sivil toplum örgütlerinde, öğrenci topluluklarında daha fazla vakit geçirmek demek. Çünkü öğrenci kulüpleri iş hayatının ufak bir simülasyonu gibidir, başarıyı, başarısızlığı, sorumluluk almayı hatta terfi etmeyi, kulis yapmayı ve daha nice şeyi orada öğrenirsiniz.  Bu faaliyetler sırasında tanıştığınız insanlar sayesinde staj yapabilir ve hatta işinizi bile ayarlayabilirsiniz. Diğer bir nokta trendleri takip etmeniz. Yüksek ihtimalle derslerde fil tarihinden kalma teorileri okuyup duruyorsunuzdur. Bunları öğrenmekle birlikte güncel versiyonlarını takip etmeniz gerekli. Ekonomi nereye gidiyor, Hindistan’da olan sel niye Bursa’da bir tekstil fabrikasını batırıyor diye kafa yormakta fayda var. Penguen okumaya devam ama arada Capital’de okumak lazım. Bana bunu öneren kişi zamanında üniversiteye konuşmacı olarak davet ettiğim Hakan Alp’dir. Kendisi o zamanlar Finansbank’da IK grup yöneticisiydi. Aradan yıllar geçti ben Management Centre Türkiye’de çalışmaya başladım ve bir toplantıda Hakan bey ile karşılaştık. O genel müdür yardımcısı olmuş ben çalışmaya başlamıştım ve bana Capital okumamı tavsiye eden kişi olduğu için teşekkür ettiğimde gerçekten ilginç bir sohbet ortaya çıkmıştı.

Gelelim şu hayal meselesine. Steve Jobs ne güzel söylemiş “Aç kal, budala kal” diye. Öğrencilik hayatında aç kalmakta budala kalmakta size hiçbir şey kaybettirmez tam tersine kazandırır. Yapacağınız yanlışların en rahat tolere edileceği yerdesiniz. Bu yüzden hata yapmaktan korkamayın, tam tersine bol bol hata yapın, işleri batırın. Üniversite 2. Sınıftayken staj için başvurduğum uluslar arası bir şirkete yaptığım yanlışlar, başvurduğum ama seçilmediğim yerler ve diğer hatalarımla dolu bir CV gönderdim. Bir süre sonra IK müdürleri arayarak dalgamı geçiyorsunuz bizimle diye sorduğunda “hayır efendim olur mu hiç, sadece neleri öğrendiğimi ve bildiğimi göstermeye çalıştım” demiştim. Tabi sonuç olarak orada stajyer olamadım :) ama aradan 3 sene geçti ve bu olayı şirketin global IK yöneticisine anlattığımda bana yaptıkları iş teklifi için artık çok geçti.

Üniversite hayatım boyunca öğrenci faaliyetleri, kongreler, seminerler, eğitimler ve toplantılar vs bahanesiyle onlarca ülke ve memleketin onlarca şehrini gördüm. Bir sürü şey öğrendim, çok güzel dostluklar edindim. 3 farklı üniversite de okudum, her yaz staj yaptım ve daha mezun olmadan çalışmaya başladım. Bütün bunların başlangıç noktası ise hayal etmekti. Önce hayal ettim ve inanın bu hayallerin nasıl gerçekleşeceği ile ilgili en ufak bir fikrim bile yoktu. Fakat bir kere yola çıkınca sizin gibi insanları buluyorsunuz ve her şey daha kolay oluyor.

Baturay Özden
Araştırmacı/Analist
Management Center Türkiye
www.baturayozden.com

 

“Üniversite’de Ne Yapmak Gerek?” üzerine 6 yorum

 1. merhabalar hocam, sizi sık sık takip ederim ama bu seferki bu yazınız gercekten üniversitelilere cok iyi bir ışık.tesekkur ederım basarılarınızın devamını dilerim.

 2. Yaziyi buyuk bir keyifle okudum.Hayallerinin pesinden koşmak ve hatalarla ilgili çok çeşitli yaklaşımlara şahit oluyorum.bunlardan biride geçtiğimiz günlerde yeni ik grubunda yaşanmıştı.hobileriniz mesleğiniz olabilirmi sorusuna prof.dr.Türker BAŞ olumsuz bir yaklaşımla yorum yapmış ancak sonrasında bir araştırma yaparak bunun olabileceği örneklerini masaya yatırmıştı.

  Hayallerin peşinden gitmek konusu ne zaman açılsa kitablarını okuyarak büyük keyif aldığım şerif İZGÖREN’İN hayalleriniz TOMBUL olsun uygulaması geliyor 
  T- tatmin edici
  O-ortak
  M-mantıklı
  B-belirgin
  U-ulaşılabilir
  L-limitli

  Bu tombul benzetmesi seneler geçsede zihnimde kalmıştır.(- ki buda sunum tekniğinin ne kadar güzel işlendiği ile alakalı )

  Ülkemizde yaptığı isten mutsuz olan insan sayısı ülkemizdeki işsiz insan sayısınla paraler neredeyse.Bu üzücü tablonun değişmesi için üniversite gençlerine bu tür seminerlerle ve derslerle daha ok ulaşilmasi gerektiğini düşünüyorum.

  Bende hayallerinin peşinden giden bir genç olarak yazıyı desteklemek istedim ve çevremdeki insanlarlada yazıyı paylaşacağım.

  Yazıyı bizlerle buluşturduğunuz için teşekkürler İpek hanım.

  Saygı ve sevgilerimle,

 3. Merhaba Serhat

  Öncelikle yazımı beğendiğin ve bunu paylaştığın için teşekkür ederim. Keyifle yazdıklarımın keyifle okunması beni çok mutlu ediyor.

  Hayallerinin peşinden gittiğini söylemişsin, aynen böyle devam etmelisin. Sen ilerlerken bir çok insan sana neleri yapamayacağını söyleyecektir ama hayattaki en keyifli şeylerden birinin de başkalarının yapamazsın dediği şeyleri yapmak olduğunu unutmamak lazım )

  TOMBUL’a son harfi hariç katlıyorum. Hayallerinden korkmuyorsan yeterince büyük değildir. Bu yüzden hayallerin bir limiti olmaması gerektiğine inanıyorum.

  Ayrıca para kazanmak için çalışmaktansa hobini yapıp bundan para kazanmak çok daha keyifli bir yol 🙂

  Bu konuda Modern Kahramanlar isimli bir yazı yazmıştım, okumanı öneririm.

  http://baturayozden.com/modern-kahramanlar/

  Sevgiler
  Baturay

 4. Baturay Bey;
  Öncelikle yazıyı cevapladığınız için teşekkürler:) Hemen belirtmekte fayda görüyorum ki yapılmış olan Tombul örneklemindeki L- LİMİT kavramı hayal edilen şey somut hale getirmekten yana bir kavram … Ben ilerde İK Direktörü olmak istiyorum demek sıska bir hayal ama ben 3yıl içinde x,x,x eğitimlerini alarak şirkette ik direktörü olmak istiyorum demek daha limitleri belirli ve ayakları yere basan bir hayal oluyor.:)

  Bu açıklamamı yaptıktan sonra yazdığınız ”Modern kahramanlar” yazınız içinde sizi kutlamak isterim.Uslubunuzu gerçekten çok beğendim ve düşündüm özellikle iş yaşantısında Dünya yuvarlaktır dememeyi seçen susan ne kadar insan var.Bu konuda sizinde izniniz olursa bir yazı hazırlamak isterim gerçekten masaya yatırılması gereken bir boyut.

  Hayallerinin peşinde koşan doğru bildiğini tüm yüreklilikle söyleyen insanlara ihtiyacımız var gerçekten.

  Takip ettiğim bloglar arasında ki yerinizi aldınız.

  Paylaşımlarınızın devam etmesi dileği ile …

  Saygı ve sevgilerimle,

 5. Nazik yorumun icin tesekkurler Serhat. Boylelikle L nin tam anlamini ogrenmis oldum. Bende her zaman hedefler SMART olmali diye anlatirim, Serif hoca buna turkce ifade etmis gayet de guzel olmus. SMART kavramini arastirmani da oneririm, faydali olacaktir.

  Paylasimlarima duzenli olarak baturayozden.com dan devam ediyor olacagim,

  Sevgiler
  Baturay

 6. Yazınız için teşekkürler. Keşke diyorum ki bu yazıyı yıllar öncesinde okumuş olsaydım.

  Özellikle bir konunun altını çizmek isterim. Üniversite’de yapılması gereken başlıca konu stajlardır. Hangi bölümde okursanız okuyun yaz tatillerinde tatil yapmayın. Seçmeyi düşündüğünüz -tüm hayatınızı üzerine odaklayacağınız- mesleği tanımakla geçirin ve bunu lütfen olabildiğince sektöründe lider kurumlarda gerçekleştirmeye çalışın.

  Okulu da olabildiğince hızla bitirmeye çalışın. 1 senelik kayıp günümüzün rekabetçi dünyasında size pahalıya mal olabilir.

  Saygılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir