İşveren Markası’na Guy Kawasaki Nefesi

‘Hello, I love You’

Bu slogan 7-8 Aralık 2011 tarihlerinde Management Center Türkiye’nin blogger davetlisi olarak katıldığım Pazarlama Zirvesi’ne ait. Zirve daha birinci saniyeden sloganı ile aklınıza bir gülümseme yerleştiriyor. Bravo 🙂

Diyeceksiniz ki, Pazarlama Zirvesin’de bir İK’cının ne işin var?

Cevabım basit: İşveren Markası

Biz İK’cılar artık ne diyoruz?

‘Her İK’cı bir pazarlamacı’

İşveren markamızı oluşturmak, marka değerlerimizi tanımlamak, onu farklı mecralarda konumlandırmak için adeta bir pazarlamacı gibi düşünmek, çalışmak, bilmek, yaratmak zorundayız.

Örneğin Zirve konuşmacılarından pazarlama dünyası için bir dev isim olan Guy Kawasaki ürün/hizmet markalarının hedef kitlesini büyüleyebilmesinden bahsediyor. Onun ağzından çıkan her tanımlamayı çok rahat İşveren Markası için de uyarlayabiliyoruz:

Guy Kawasaki hedef kitlenizin ayaklarını yerden kesmek için diyor ki;

1. ‘Çekici olun’

Nasıl mı?

Harika bir gülüşünüz olsun. Gülerken sadece yanak kaslarınız değil (Pan Am gülüşü), hem yanak, hem de göz kaslarınız çalışsın yani içten olun, sahteliği herkes anlar.Ve tüketicinize ‘sizin için ne yapabilirim?’ diye sorun. Onlar için her türlü hizmete hazır olduğunuzu anlasınlar.

2. ‘Güvenililir olun’

İlk başta siz karşınızdakine güvenin ki, o da size güvensin. Üretin, tüketmeyin.

3. ‘Kaliteli, harika bir şey yapın. Her ne yapacaksanız o ‘DICEE’ olsun.

D – Deep/Derin- fonksiyonalitesi kuvvetli

I – Intellegent / akıllı, tüketicisini anlayan

C – Complete / Her yönüyle eksiksiz

E – Empowering / Güç, ilham, yaratıcılık katan

E – Elegant / Seçkin, güzel, zarif

4. ‘Bir hikaye anlatın’

Tüketiciniz ile aranızdaki engelleri kaldırın,

Tüketiciniz için değer yaratın (bilgi, destek, görüş)

Çok tohum atın,

Sosyal kanıt sağlayın,

Eko sisteminizi kurun,

Etkileyici gücü olanları büyüleyin.

.

Kısaca Guy Kawasaki biz İK’cılara da diyor ki:

İşveren markanız çekici olmalı, hedef kitlenizin beğenisini kazanmalı, onlara güven vermeli. Sunduğunuz değerlerin reelde uygulanabilirliği olmalı. İşveren markanız kaliteyi temsil etmeli,  hedef kitlesini anlayabilmeli, onlara güç, ilham, yaratıcılık kaynağı olabilmeli. Duruşu seçkin ve zarif, anlattığı hikaye ise hedef kitlesi ile arasındaki engelleri kaldırmış, onlara değer katan, kendi eko sistemini kuran ve etkileme gücü olan kişileri büyüleyebilecek nitelikte olmalı.

Aslında Guy Kawasaki Zirve’deki konuşmasını 10. kitabı Enchantment üzerinden yapılandırmıştı. Kanımca benim ve yukarıdaki yazılanlarla ilgilenenlerin yapması gereken bu kitabı alıp okumak. 🙂

“İşveren Markası’na Guy Kawasaki Nefesi” üzerine 3 yorum

    1. Esra, kesinlikle katılıyorum. Kawasaki’nin Enchantment kitap içeriğine bakınca da içeriğin pazarlamadan çok daha geniş bir perspektifi kavrayacak şekilde oluşturulduğunu anlıyoruz.

  1. İK adayı olarak yayınlarınızdan en yüksek derecede yararlanmaya bakıyorum.. Paylaşımınız,emekleriniz için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir