Düşün, Koş Ve Coş

İnsan Kaynakları kariyerime başladığım OBEY Yönetim Danışmanlık kurucusu ve Genel Müdürü Oktay Bora Yağız’dan beraber çalıştığımız süre boyunca kariyerime yön veren pek çok özlü cümle duydum. Aradan yıllar geçse de farklı zaman, durum ve kişiler karşısında yaşadığım bambaşka olaylarda bu özlü cümleler stratejilerime, tutumlarıma yön vermiştir.

Hayatınızda birileri size özlü cümleler sarfederek ile bazı mesajlar iletmeye çalışıyor ise şanslısınız. O mesajları almaya, anlamaya ve aynaya bakarak kendinize çeki düzen vermeye çalışın. Bilin ki, karşınızdaki kişi aslında sizi yaptığınız veya yapmaya hazır olduğunuz ‘hatadan‘ dolayı çok rahat azarlayabilecekken farklı bir method izlemektedir. O sizi düşündürmeyi seçmiştir çünkü insan olmanın temeli düşünebilmektir.

İşte size bu özlü sözlerden bir tanesi:

Düşün, koş ve coş.

Bilemiyorum şu üç kelimeden oluşan dev cümle size size ne düşündürdü? Ama ben son 14 yıldır bu cümle’cik’in her gün aklımdan en az bir kere geçtiğini söyleyebilirim.

Şanslıyım 😀

.

Açıklama: Bir işi, o iş hakkında ‘nasıl olur, neler yaşarım, olası sonuçları neler olabilir, ne gibi problemler çıkar karşıma?’ diye önce bol bol planlayın yani düşünün, sonra o işi yapın yani koşun ve en son o işin olası iyi sonucuna sevinin yani coşun.

Eğer bir işe düşünmeden başlarsanız yani ilk başta koşarsanız sonrasında bu iş neden olmadı diye bol bol düşünürsünüz. Veya bir işi daha hayata geçirmeden olmamış iş için coşarsanız, sonrasında o işi yapmak için içinizde ne istek kalır, ne de enerji.

Önce düşünün, sonra koşun ve en son coşun. Bu sırayı asla şaşmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir