Patronun Berbatsa Söyle: eBossWatch.com

Gün geçmiyor ki internette dolaşırken karşıma beni çok şaşırtan bir başka site çıkmasın. İşte Sosyal Medyanın iş piyasasına yön veren patronlar üzerindeki gücü: eBossWatch.com

Ne yapıyor eBossWatch.com?

En kısa anlatımı ile bir çalışanın patronunu çok detaylı şekilde internet ortamında değerlendirmesini ve bu değerlendirmelerini bütün dünya ile paylaşmasını sağlıyor site.

Değerlendirme sorularının birinci sayfasına ‘Rate My Boss‘ seçeneğinden ulaşabilirsiniz. Ancak site sadece A.B.D. kapsamında geçerli olduğu ve benim yazacak bir Amerikalı patronum olmadığı için daha fazla ilerleyemedim.

A.B.D.’nin 2009 ve 2010‘daki en berbat patronları listelerine de hemen ulaşıp inceleyebilirsiniz. İsimlerin üstüne tıkladığınızda bu kişilerin neden listeye girdiklerine dair makalaler çıkıyor karşınıza. Bu makalelerin pek çoğu da psikolojik baskı /mobbing ve taciz üzerine.

Zaten benim sitede en çok hoşuma giden şirketlerde sürekli yaşanan ama bir türlü dile getirilemeyen her türlü cinsel taciz ve mobbing/psikolojik baskı vakasını değerlendirmelerde ön plana çıkarması. Eminim ulaşamadığım soruların pek çoğu bu konu üzerine kurgulanmıştır.

Keşke bizim ülkemizde de böyle bir site açılsa ve çalışanını taciz eden, psikolojik baskı uygulayan pek çok patronun, yöneticinin ipliği piyasaya çıksa. Hiçbir kötülük, haksızlık kapalı kapılar ardında kalmasa !

PATRONLAR DİKKAT !!

Sosyal Medya sadece çalışanların terledikleri bir hamam değil. Sıra size de geliyor.

‘Nobody Should Have To Work With A Jerk’

“Patronun Berbatsa Söyle: eBossWatch.com” üzerine 7 yorum

  1. Adem,

   Sitenizin tanıtımı açısından yapıcı yaklaşımlarda bulunmanız kanımca daha faydalı olur. ‘Var ama siz tercih etmiyorsunuz’ gibi bir duruş bakacağım varsa da sitenize gidip incelemek konusunda beni üç adım geri götürüyor. Tercih etmek için önce sizin vrlığınızı bilmem gerekmez mi? İlk defa duydum Firma Faresini. Dolayısıyla yaklaşımınızı gözden geçirin derim.

 1. Merhaba ,
  Bu yazıyı yayınlarsanız çok sevinirim. Vallahi bizi yazıp yazmamanız sizin tercihiniz saygı duyarım. Lakin bizden haberdarsınız İpek hanım, yapmayın lütfen, daha önce yazıştık hatırlatayım mı ?

  “Ay çıkaramadım ” duruş bizi yazmanızı istemekten beni vazgeçirdi . 3 adım değil 33 adım geri gittim ben. Lütfen bizden bahsetmeyin boşverin ama daha önce yazıştık, hatta siz kendinizle çelişiyorşunuz. İzin verin ben hafızanızı tazeleyeyim bu ifade sizin mi ” Sitenizin açtığınız ilk günden bu yana oldukça geliştirmişsiniz. Ancak içerik üretiminde daha profesyonel düşünmeniz gerektiği kanısındayım….” neymiş efendim demek ki ilk günden beri haberdarmışsınız. Bu cümleyi sarfetmek için ya ilk günden beri haberdar olacaksınız ya da …. Kaldı ki sosyal medya aracılığı ile de yazıştık . Siz bu yazıyı yayınlayın ben şapka çıkarıcam . YAzdıklarınızdan sizin eleştiriye açık bi insan olduğunuzu biliyorum. Hata yapınca da bundan utanmayan ve özür dileyecek kadar olgun olduğunuzu düşünüyorum. Öyle ucuz insan değilim ben lütfen teessüf ederim.

  Size bi soru 26 Aralık 2011 den önce firmafaresi.com dan hiç haberiniz yoktu öyle mi ? Eliniz vicdanınıza koyun bi hafızanı tazeleyin lütfen. Cevabınız evetse lütfen benimle iletişime geçin değilse lütfen HAK kımı yemeyin.

  Tanıtım falan hikaye varın siz bizi tanıtmayın lakin Hak kı teslim edin. Duruş konusuna gelince bu yazıyı yayınlamasanızda siz okudunuz ya bana yeter. Yayınlamayacağınızı düşünüyorum varsın olsun sizden kıymetli değil canınız sağolsun…Esen kalın

  1. Adem,

   Doğrusunu yazmam gerekirse ben sizin sitenizi ‘Şirket Dedikoducusu’ isimli site ile karıştırdığım iöin o yorumu yazdım. ‘Geliştirmişiniz’ söylemim bu nedenledir. Sana yorumu yazıp gönderdikten sonra sonrasında ilgili yazıya girdiğimde sitenin sizin siteniz olmadığını gördüm. Şirket Dedikoducusuna ait yazımı okursanız siteden pek de haz etmediğimi görürsünüz. Bu nedenle de ‘geliştirmişsiniz’ söylemi aslında ‘neyse,dedikodu yapmayı bırakmışlar’ anlamındadır. Şirket Dedikoducusu ile Firma Faresi arasında hiçbir ismen benzerlik olmamakla beraber ilk duyduğumda sizin siteniz ben de Şirket Dedikoducusunun çağrışımını yaptı. Yorumuna yazdığım cevap sana mesaj olarak olarak bir defa ulaşıyor, o nedenle de sana gönderdiğim yorumda bir düzeltme yapmadım. Düzeltmeleri görmezdin çünkü. Sana ulaşan yorum ile yayındaki yorum farklı olsun istemedim. Geri döndüğün için teşekkür ederim.

   1. Adem,

    Ayrıca eğer blogu incelersen içinde pek çok olumsuz yorumun olduğu gibi yayınlandığını görürsün. Ben şeffaf olmayı tercih eden bir kişiyim. Yalan söyleyecek veya birşeyleri saklamaya çalışacak kadar kafam çalışmıyor.

    Şirket Faresi’nin bende Şirket Dedikoducusu çağrışımı yapması da aslında düşündürücü. Belki de ‘Fare’ kelimesi sitenizin ilgili kişilerde yaratmasını beklediğiniz ciddiyeti yaratamıyor.

    Yanlış hatırlamıyorsam o günü, buradaki yorumuna cevaben ‘ben sizi zaten yazdım’ diyecektim. Sonra ilgili yazıya gittiğimde ‘Şirket Dedikoducusu’nu gördüm. ‘Oooo, hadi ya’ deyip gülmüştüm kendi kendime. Ama bu kadar kızacağını da hiç düşünmedim.

    İşin benim açımdan olan tarafı bana yayınlamam için o kadar çok site talebi geliyor ki, bazen ciddi sıkılıyorum bu konuda. Ben bir siteyi keşdefersem yazıyorum. Yoksa Kaynağım İnsan siparişle yazı yazan, insanları hoş tutmaya çalışan bir yer halini alır. Blogumda da böyle bir amacım da yok.

    Sevgilerimle,

 2. İpek hanım teşekkür ederim beni yanılttınız lakin soruma cevap vermemişsiniz . Size kızgın değilim aksine sizi çok seviyor ve sayıyorum ister inanın ister inanmayın hırçınım ben biraz o kadar. Yaptığınız işlerden nasıl bi insan olduğunu belli . Neyse bu konumuz dışı.

  Öncelikle sipariş usulü yazı istedim neden istemeyim ben var olmaya çalışırken sizinle iletişime geçtim , bunu değersiz göstermeyin.
  Bizden bahsedin bizi yazın dedim sipariş kelimesi işi çirkin gösteriyor. Satılık kalem değilsiniz siz ben de kötü adam değilim. Bu sadece hey hocam biz de varız bi baksana belki yazı çıkar çağrısıydı. Neyse sizde haklısınız bizim gibi çok var 🙂

  Bizim hakkımızda yazmanız önemli. Değer yargılarım farklı . Bu robinhood hikayesi evet hırsızlık kötü bişey ama niyet iyiyse. Lakin değerli ve önemli iki ayrı kavram. Lütfen istirham ediyorum.

  sizi bir kaynak olarak görüyor ve takip ediyorum. Etmeye de devam edeceğim. Bir hatırlatmada bulundum bizde varız diye. Bizim emeğimiz hakikat ,cici cici ik girl ler ya da prezantabl boylar değil gerçek kanlı canlı çalışanlar var bizim sitede. Sizin dedikodu dediğiniz şey çalışanların gerçeği maalasef.

  Basit bi soru sormuştum lakin cevabını alamadım.

  1- 27 aralık tarihinden önce bizden haberdar mıydınız ? değil miydiniz ? ” Tercih etmek için önce sizin vrlığınızı bilmem gerekmez mi? İlk defa duydum Firma Faresini. ” cümlesine istinaden soruyorum ?

  Duruş konusunda her platformda tartışırım. Sizin o güzel güzel oturup kalktığınız firmalar ve temsilcilerinin bizlere yazdıklarını paylaşsam buradan BAĞDAT a yol olur. Küfür hakaret tehdit taciz ne ararsanız var.

  Neyse uzattım azıcık kusuruma bakmayın. HAK sızlığa gelemiyorum Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Soruma da hafızanızı azıcık zorlayarak cevaplarsanız müteşekkir olurum

  1. Arif,

   Belirttiğim gibi senin mesajını ilk okuduğumda yanlış bir hatırlama ile sizin sitenizi Şirket Dedikoducusu zannettim. Hatta yazılarımda tarama yaparken Şirket Faresi yazdım. yanıt gelmeyince şaşırdım ve Sosyal Medya kategorisine girdim. Hakkında yazdığım sitenin isminin Şirket Dedikoducusu olduğunu gördüm. Ve ‘hadi yaaa’ dedim. Kısacası Şirket Faresi sitesine ilk kez senin mesajın sonrasında girdim. Hatta benim ‘hatırladığım’ ki o site Şirket Dedikodusu oluyor, çok farklı bir site gorünce ‘bayağı geliştirmişsiniz’ diye yazdım. Senin mesajın sonrasında ilk defa sitenize girdim kısacası.Mesajında sitenizin ismini okuyunca bende yanlış çağrışım yaptı.

   Sözün özü: Senin mesajın öncesinde sitenizden haberdar değildim. Buradaki tek pürüz ismin bende farklı bir siteyi çağrıştırmış olması. Bunu da farkettim ama sana bu yönde dönüş yapmadım. Sen üstüne gidince de şimdi yazmış oldum.

   Bu arada ‘Sizin o güzel güzel oturup kalktığınız firmalar ve temsilcilerinin bizlere yazdıklarını paylaşsam buradan BAĞDAT a yol olur. Küfür hakaret tehdit taciz ne ararsanız var. ‘ cümlesini de anlamadım. Türkiye’de e-Boss veya Glassdoor gibi sitelerin olmamasının nedeni siz site üreticileri değil, profesyonel olarak nitelendirdiğimiz insanlardır. Türkiye’de profesyonel olarak adlandırığımız kitlenin yaptığı sıklıkla yöneticileri ile konuşma cesareti olmayıp gelip böyle platformlarda küfür sayıp sövmekten ibarettir. e-Boss’a bak. Taciz etti denen bütün yöneticiler hakkında hukuki davalar sürmektedir. Eğer bir profesyonel taciz edildiğini size yazıyorsa dava açmadıkça onun sözüne itibar edemezsiniz. Dedikodu yapıyor olabilir. Kanıt istersiniz. e-Boss bir yönetici hakkında kimbilir ne sorular soruyor. Ben Amerikalı bir patronum olmadığı için detay soruları göremedim. İşte bu profesyonelce çalışmaktır. Adamlar bir kişinin yazdığı üç beş cümle üzerinden hareket etmiyor. Ben o kadar çok çalışanın kendi vasatlıklarını örtmek için yöneticilerine haksız ithamlarda bulunduğunu birebir yaşadım ki, asla kanıtı görmediğim, okumadığım sözlere itibar etmiyorum. Glassdoor’u inceleyin. Emiim incelemişsinizdir. Ben böyle bir site özlemi içindeyim İK’cı olarak.

   Sitenizi yazma konusuna gelince, zaman gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir