2011’i Kapatırken 2012 Manzarası

Geçen yıl 30 Aralık günü 2011’in İK Trendleri başlıklı yazımı açtım. İnsan Kaynakları için Sosyal Medya, İK’da dış kaynak kullanımı, esnek çalışma modelleri ve bilgi yönetimine dikkat çekmişim. Sözde kuşaklar ayrımı ise bir başka önemli konu olmuş gündemimde.

2012’den de çok farklı bir manzara beklemiyorum doğrusu. Sadece bu yıl İK’cıların gündemine Linkedin’in nitelikli/kıdemli insan kaynağına ulaşmak konusunda işimize olabilecek katma değerini sıklıkla konuşacağız, merak edeceğiz, getirdiği hizmetleri denemek isteyeceğiz.

2011 bireysel iş performansıma gelince;

1. 365 günün 237’sinde Kaynağım İnsan’a yeni içerik girdim.

2. 23 farklı üniversitede (bazılarında 2-3 defa) İK semineri verdim, 8 zirve veya konferansa konuşmacı olarak katıldım.

3. 2011’de İK Danışmanlığı hizmetim ile mevcut iki müşterim ile çalışmaya devam ettim. Biri telekomünikasyon sektöründe kendi segmentinin lideri, diğeri ise dev bir kamu kuruluşu olmak üzere iki önemli yeni müşteri kazandım. Helen HRIS odaklı proje yürütüyorum.

4. Dev kamu kuruluşunda %100 kuruma özgü algoritmasıyla tasarladığımız İK Performans Gelişim Sistemi Yazılımını 2012 yılında hayata geçireceğiz. Bu kamu sektörü için bir ilk olacak. Geliştirmekte olduğumuz İK Yazılımının özel sektörün iştahını kabartacak kadar başarılı olduğunu düşünüyorum.

5. Ülkemizde tam gün süren ‘İnsan Kaynakları için Sosyal Medya‘ eğitimini ilk veren İK’cı olma hazzını yaşadığımı inkar etmeyeceğim. Eğitimi kitaba dönüştürmeyi zaman kısıtım nedeniyle başaramadım.

6. 2011 Blog Ödülleri’nde İş Dünyası blogları kategorisinde ilk 10’a kalmakla beraber ödül alıp alamayacağım 5 Ocak 2012 gecesi belli olacak. Büyük bir heyecanla ödül gecesini bekliyorum.

7. Facebook Kaynağım İnsan grubumda 1948, Linkedin Kaynağım İnsan Grubumda 530, Kaynağım İnsan Twitter hesabımda ise 1408 takipçim bulunuyor.

8. Kaynağım İnsan’a 2011’de iki yeni fonksiyon ekledim: Dünyadan İK ve Kaynağım İnsan TV. Kaynağım İnsan TV’nin de bir blog üzerinden izleyicisine ulaştırılan ilk İK video serisi olduğunu düşünüyorum.

9. Türk Amerikan İş Adamları Derneği’nin üç ayda bir yayınlanan AmCham Dergisi’nin İK yazılarını yazdım.

10. Farklı dergi ve sitelerde yazılarım yayınladı.

 

2012 Hedeflerime gelince

1. Ayda en az 20 adet blog yazısı/video üretmek,

2. Üniversite seminerleri, zirve veya konferans konuşmalarıma devam etmek (sayısı alacağım davete bağlı)

3. Mevcut dört ana müşterilerim ve üç eğitim kuruluşu ile olan iş ortaklığımı devam ettirmek.

4. Kamu kuruluşu iş ortağımın İK Performans Gelişim Yazılımını kurmak, kullanım eğitimlerini vermek, işletmek ve devretmek. Performans Yönetimi Sisteminin Eğitim Yönetimi, Öneri Sistemi ve kurguladığımız Ödül Yönetimi ile entegrasyonunu sağlamak.

5. Ortalama her ay bir defa mesleki eğitim vermek. (1-2 günlük)

6. Facebook Kaynağım İnsan grubu üye sayımı 3000, Linkedin Kaynağım İnsan Grubu üye sayımı 2000, Kaynağım İnsan Twitter hesabımdaki takipçi sayımı ise 3000’e çıkarmak

7. Kaynağım İnsan’ın takipçilerini blogumun yeni tasarımı ve Eğitim fonksiyonu ile buluşturmak

8. Kamu ve özel bir üniversitede İK dersi vermek

9. ‘Sosyal Medyanın İK İş Süreçlerine Etkisi Ve Sosyal Medya İK Uygulamaları: Neden, Nasıl?‘ isimli bir kitap yazmak

10. Farklı dergi ve sitelerdeki yazılarıma devam etmek

11. Doldurulacak hedef hanesi !!

.

İddialı ve beni ciddi şekilde zorlayacak hedef listemle ile 2012 bekle, GELİYORUM 😀

 

“2011’i Kapatırken 2012 Manzarası” üzerine 11 yorum

 1. İpek Hanım,

  Çok tebrik ediyorum sizi. En sıkı takipçilerinizden olduğumu bilmenizi isterim.Bende hem bir anne hem de bir iş kadını olarak örnek alıyorum sizi…
  2012 yılında her zamankinden mutlu bir yıl geçirmenizi ve hedeflerinize ulaşmanızı temenni ederim. Mutlu seneler….:)

  1. Elif Hanım,

   Yazdıklarınızla beni ne derece motive ettiinizi bilseniz şaşırırsınız. Çok teşekkür ederim. Ben de 2012’nin size, ailenize, bütün sevdiklerinize bereketi, mutluluğu ile gelmesini dilerim 🙂

 2. 2011 yılının benim açımdan önemi şöyle.
  1-yaklaşık 7 sene çalıştığım ve mutlu olmadığım işten ayrılarak yetkinliklerimin ve düşlerimin peşinden koştum.
  2-Ve Linkedin sayesinde İpek hanım sizle tanışmak,sizin blogunuzdan faydalanmak, kariyer hayatıma yön verecek paradigmaları sizden almak benim için onur vericiydi…

  2012 size ve ailenize huzur,mutluluk ve başarı getirsin…İyi ki varsınız…
  Sevgi ve saygılarımla

  1. Sevgili Gökhan,

   Senin gibi Kaynağım İnsan’ı yakından takip edenler olduğunu bilince nitelikli içerik üretmek için gösterdiğim çaba iki katına çıkıyor. Ben de yazılarıma getirdiğin yorumlar ve katılımın için teşekkür edreim.

   Dilerim 2012 yılı aklındaki her konuda gönlünden geçenlere ulaşmanı, hayallerine bir adım daha yaklaşmanı sağlar. Hepimiz için harika bir yıl olacak 🙂

 3. İpek Hanım, hedeflerinizin büyük çoğunluğundan yararlanabilecek olmak ayrıca hoşuma gitti:) Hedef oluşturma ve kendimizi zorlama kısmına katılıyor ve ben de çalışmaya başlıyorum.

  Size ve ailenize mutlu, sağlıklı yıllar diliyorum.

  1. Sevgili Sevim,

   Aslında birkaç hedefim daha var ama onlar hedef ile hayal arası olduğu için yazmadım. Kısmet, olursa 2012 yılı sonundaki yazımda bu yazıya atıfta bulunarak aktarırrım.

   İyi yönde zorlanarak bolca geliştiğin bir yeni yıl olmasını dilerim 🙂

 4. İpek Hanım,

  Uzun zamandır kaynağım insan blogunu büyük bir keyif ve haz duyarak takip ettiğimi bilmenizi isterim. Özellikle İK alanında eğitim almama rağmen; yazılarınızla, videolarınızla olsun kısacası bizler için yarattığınız her katma değer ile beni bu alanda daha fark yaratan bir çalışan olabilme hayaliyle motive ettiğiniz için size teşekkür etmek isterim.

  Yeni yıl ile birlikte İK alanındaki yeni işime ve de hayalime adım atarken; 2012 yılının düşlediğiniz gibi geçmesini temenni ediyorum.

  Sağlıklı, mutlu ve bol Kaynağım İnsanlı bir yıl dilerim.
  Sevgi ve saygılarımla

  1. Sevgili Çağlar,

   Kaynağım İnsan’ı takip ettiğin için çok teşekkür ederim. Meslek yolunda fayda katabildiysem bu benim için en büyük mutluluk olur.

   2012 yılının İK kariyerinde pek çok farklılığa imza atacağın bir yıl olması dileklerimle 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir