İşkolig.com

İşkolig.com Türkiye’de faaliyet gösteren Türk ve yabancı pek çok kuruluşun çalışma koşulları, çalışma ortamları, kurum kültürleri, işveren marka değerleri hakkında oldukça kapsamlı bilgiye ulaşabileceğiniz bir site.

Sitenin en cazip tarafı içeriğinin üyeler tarafından üretiliyor olması. Turkcell’de kim kaç lira kazanıyor? Eczacıbaşı’nda çalışma ortamı nasıl? Netaş’ın olumsuz yönleri neler okumak istiyorsanız hemen tıklayın. Sitede diğer bir hoşuma giden taraf yorumların son derece profesyonelce dile getirilmesi. Halen yayındaki benzer pek çok sitedeki dedikodu yapan, sadece olumsuzlar üzerine odaklanmış yorumlar girişleri İşkolig‘de bulunmuyor.

Site bir şirketi analiz ederken dört ana başlık kullanmış: şirket hakkında özet bilgi, maaşlar, şirket hakkında eski veya mevcut çalışanların yorumları ve şirket/çalışma ortamı fotoğrafları.

İşkolig’deki bazı bilgilerin elbette ne derece güvenilir olduğunu bilemiyoruz. Ama içerik üreten üyelerin sitedeki girişleri ile birbirlerini doğrulamaları bir bakıma sağlanabilir. Bu nedenle sitedeki içerik zenginleştikçe ülkemiz iş piyasası üzerinde etkisi olabileceğini düşünüyorum. Ülkemizdeki bana göre çok yersiz olan maaş gizliliği politikasını zorlayacak site bazı kuruluşların huzurunu kaçırabilir. Ama sosyal medya böyle birşey. Siz istediğiniz kadar gizli deyin, şirketler bilginin önlenemez hızla yayıldığı internet ortamında artık hiçbirşeyi gizleyemez durumdalar. Dolayısıyla akıntıya kürek çekmemek gerek, ücret politikalarımızı ne kadar şeffaflaştırırsak soayal medya o kadar az başımızı ağrıtır.

Dünyadaki muadili olarak kabul edebileceğimiz Glassdoor.com’a ‘grafik tasarımına kadar pek benziyor!’ diyebileceğim İşkolig.com ekibine çok teşekkür ediyorum. Yolunuz açık olsun, takipteyim 🙂

“İşkolig.com” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba İpek Hanım,
    Site gerçekten çok güzel, ben de kısa bir süre önce keşfetmiştim. Bu siteyi ne kadar kişiye duyurur, ne kadar çok bilginin paylaşılmasını sağlarsak o derece faydalı ve etkin olacaktır. Yalnız yaklaşık 1 ay önce gönderdiğim bilgiler hala onaylanmadı. Umarım onay sürelerini de en kısa zamanda biraz olsun kısaltabilirler.
    Teşekkürler.

    1. Sevgili Şerife, içerik üreten üyelerin girişlerinin onay mekanizmasının hızlı işlemesi çok önemli, haklısın. Diliyorum senin bu mesajını okuyorlardır. Acaba neden bekletiyorlar? En azından sana bilgi dönmüş olmaları gerekirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir