İKZ 2012, 16 Konuşmacı 16 Tweet

Management Centre Türkiye’nin düzenlediği İnsan Kaynakları Zirvesi 15-16 Şubat tarihlerinde gerçekleşti. Ben maalesef sadece birinci güne katılabildim. Birbirinden değerli konuşmacıların biri hariç hepsini dikkatle dinledim. Bol bol not almadım, tweet attım. Blog yazım içinse beklemeyi tercih ettim. Anlamak istedim, acaba 24 saat sonra dinlediklerimden zihnimde neler kalacaktı? Her konuşmacının bendeki katma değeri ne olacaktı?

İşte 16 tweet ile 16 konuşmacı:

Christopher Meyer: 2000 yılında dünyadaki toplam üretimin %75’ini tüketen gelişmiş ülkeler, 2050’de toplam üretimin sadece %32’sini tüketebilecek. Adam Smith’in piyasadaki gizli eli kefaritini işbilirliği yapan ağların gizli el sıkışmaları ile ödüyor.

Muhammed Yunus: Makro krediler sadece fakir insanlar için değildir. Kadınlar mikro kredileri daha etkin kullanıyor. ‘Charity’yi bir defa yaparsınız, biter. Sosyal iş yaratırsanız bu sürdürülebilirdir.’ Üst Yönetimlere mesajdır !!

Candan Karabağlı: İK yöneticisinin önce iş stratejisini anlaması lazım. Sonra bunu yetkinliklerle konuşturması lazım. Şirketin iş stratejisi + İK’nın iş stratejisi = Geleceğin liderlerinin yetişmesini sağlayacak.

Sinan Karahan: Engellilerin çalışması hakkında anayasanın 46. maddesi, İş Hukukunun 53. madde, 5378 nolu yasa madde 30’a bakılmalı

Şafak Pavey: Engelli istihdamı kanunlar değil, siz İK’cılar sayesinde olacak. Farklılıklara kapılarını açtığı zaman bir şirket güçlü olur.

Tanyer Sönmezer: Çok talihsiz bir nedenden dolayı dinleyemedim. ÇOK ÜZGÜDÜM.Ancak Marjinal Porter Novelli’den Avi Albohayre benimle notlarını paylaştı. Kendisine buradan teşekkür ediyorum.

Jamie Naughton: Müşterilerin ve çalışanların ne aldığına , ne iş yaptığına değil, kim olduğuna bakıyoruz. Kar veya para kazanmanın dışında çalışanların bizimle kalmasını tercih edecek amaç ve vizyonumuz ne olmalı?

Piers Ibbotson: Beynimizin sadece 25 kişi ile yakın ilişkiler kurma kapasitesi var. Sizin bu yakın 25 kişiniz kim? … Yaratıcılık kısıtlara ihtiyaç duyar.

Prof. Dave Ulrich: İK’nın geleceğini etkileyecekler: sosyal ortam, teknoloji, ekonomi, politika, çevre, demografi. Y kuşağı ne istiyor? 1. Esnekler, esnek sistemler istiyorlar, 2. Anlam ve amaç arıyorlar 3. Globaller, 4. İletişim istiyorlar.

Keith Campbell: Liderleri işe aldıran özellikleri, şirkete en çok zarar veren özellikler olabiliyor: kibir / narsizm.

Mehmet Namık Aydın: Ne kadar az bilirsen karşındakine o kadar çok kızarsın. …. Geri bildirim derken neler anlaşılıyor? 1. haddini bildirim – sataşmak, 2. bildirim – monolog, 3. geri bildirim – diyalo, 3. sü olması gereken.  …. Az kelimeli sorular, az kelimeli cümleler monologdan diyaloğa, sık sık katmak katılmak

Yeşim Türköz: Hayaller gerçeğin yarısı. Güzel, olumlu yarı. Hayal ettiğimiz şey gerçekliğinde diğer yarıdaki karanlık karşımıza çıkıyor. Hayatta birşeylere sahip olmak için bedel ödemek gerekir mi? Yaşamın diyalektiği bunu gerektiriyor.

Tuna Kiremitçi: Günümüz dünyasında egoistler ve romantikler var. Egoistler “dünya battı”, romantikler “halen kurtarılabilecekler var” der. Zaten başımıza ne geliyorsa romantiklerin kurtarma çabalarından geliyor. İyi ki romantikler varlar !

Dr. Peter Hawkins: Bir soru ile strateji: Sizin yarının ihtiyaçlarını karşılamak için bütünüyle kendinize özgü yaptığınız şey nedir? …. Liderlik bir pozisyon değil, bir ilişkiler boyutudur.  Mazaret üretmeyi bıraktığınız zaman lidelik yapmaya başlarsınız.

Prof John Kotter: Gerçek ivediliğin göstergesi üç beş değil, çok sayıda insanın hemen şimdi tetikte olması, harekete geçmesi ve liderlik yapmasıdır. Çılgınca eylemliliğin toplantılar ve sunumlar yaparak koşuşturup durmanın gerçek ivedilik olmadığını anlamalıyız.

Sanjit Bunker Roy: Çıplak ayak koleji dünyadaki tek üniversite mezunu olduğunuz için giremeyeceğiniz kolejdir. Neden çıplak ayak? Bu bir sembol. Fakir insanların beceri ve bilgilerinin sembolü.burası hata yapabileceğiniz bir kolej. Çıplak ayak koleji %100 güneş enerjisi kullanıyor. Kolej ailenizden, kominitenizden, çevreden öğrendiğiniz yer ve işler kadınlar tarafından yürütülüyor.

.

Zirvenin sunuculuğunu üstlenen MCT Alper Utku ve Didem Tekay: Alper Utku her konuşmacının ardından kurduğu tek cümle ile konuşma içeriği mükemmel özetledi. Her ikisinin de coşkuları sürükleyiciydi, teşekkürler 🙂

 

 

“İKZ 2012, 16 Konuşmacı 16 Tweet” üzerine 3 yorum

 1. İpek Hanım merhaba

  Zirve özetinizi ve yorumlarınızı keyifle okuduk. Katkı ve katılımınız için teşekkür ederiz. selam ve sevgilerimle
  Alper Utku

  1. Alper Bey,

   İKZ 2012 benim için çok verimli ve öğretici geçti. Davetiniz için çok teşekkür ederim. Sizin sahne performansınızı da ayrıca tebrik ediyorum. Enerjiniz ve salona hakimiyetiniz izleyicinin ortamı hemen benimsemesini, sevmesini sağladı.

   Sevgilerimle,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir