Mülakata Davetlisiniz ! – İTÜ İKZ 2012

Bugün İTÜ İnsan Kaynakları Zirvesi’nde Mülakata Davet başlıklı konuşmamı yaptım. İTÜ’de olmayı, Süleyman Demirel Kültür Merkezi salonunda konuşmayı seviyorum. Öğrencilerin ilgisi, gözlerindeki meraklı bakışlar beni motive ediyor. Böyle zamanlarda kendime ‘daha da fazlasını onlara ulaştırabilmeliyim’ diyorum. ‘Artık bir mesleki kitap yazabilmeli, öğrenmek, anlamak, tartışmak isteyene daha büyük manzaraları sunabilmeliyim’. O da olacak inşallah.

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz, bana mülakat canlandırması süresince destek veren Ezgi’ye buradan teşekkür ederim. Eğer gerçek bir iş görüşmesinde olsaydık büyük ihtimalle çok keyifli dakikalar geçirecektik ve onu istediği bölümün yöneticisi ile tanıştıracaktım. Sakin, uyumlu ama bir o kadar da kendinden emin ve netti Ezgi. Konuşurken kullandığı her kelimeyi düşündüğünü gördüm ve ona güvendim. O da kendisinde güven ve inanç uyandıran bir yönetici ile çalıştığında kariyerinde çok başarılı olacak.

Mülakat yapmak soru sormanın ötesinde satır arası okuyabilmek, adayın her kullandığı kelimenin alt anlamlarını çözebilmektir. Adayın kullandığı kelimelerin alt anlamları İşe Alımcı’nın zihnindekiler ile örtüşmüyor olabilir. Sıklıkla da böyledir. Dolayısıyla mülakat sürecinde gerçekleşen iletişimde İşe Alımcı’nın gerçek becerisi kelimelerin kendi zihnindeki çağrışımlarını yorumlamak değil, adayın zihnindeki karşılıklarını bulmaktır.

Zirvede kullandığım sunumu aşağıda inceleyebilirsiniz. Teşekkürler İTÜ, teşekkürler Dilek Görgüç 🙂

 

 

 

“Mülakata Davetlisiniz ! – İTÜ İKZ 2012” üzerine bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir