En Yenisi ‘Sosyal Performans’

Sosyal medya araçları istesekte istemesekte hayatımızda. Mesleğin, siz kıdemli deyin, ben dinazor diyeyim, olanları bile sosyal medyanın gücü ve sosyal medya araçlarinin işe kattığı artı değeri kabul etmiş durumda. Ve bu değer gün geçtikçe insan kaynakları iş süreçlerinin içinde giriyor.

İlk başta işe alım, sosyal işe alıma dönüştü. Yetenekli insanlara ulaşmak için hangi ağları, nasıl kullansak diye tartıştık.

Eş zamanlı işveren markası ve aday ilişkileri yönetimi kavramlarını literatüre soktuk.

Nihayetinde sosyal medya ve onun pek kıymetli ağlarını komple kabullendik ve şirketlerimizdeki kullanım yasaklarını yumuşattık. Hatta bazı şirketler onu bir motivasyon kaynağı olarak nitelemeye bile başladı.

Ve şimdi sahneye yeni bir ‘sosyal’ çıkıyor:

Sosyal Performans Yönetimi 

Sosyal performans kavramını masaya getiren uygulama 7 Geese‘in tanıtım videosunu izlediniz. (İzlemediyseniz hemen şimdi izleyin, çünkü bundan sonra yazacaklarım videoyu izlediyseniz zihninizde anlam bulacak.)

Sosyal performans yönetimi ile konvansiyonel performans değerlendirme devri kapanıyor. Sosyal performans yönetimi ile biz İK’cıların altı ayda veya yılda bir insanların önüne çıkardığımız performans değerlendirme form/ekranları çöpe gidiyor. İnsanların çoğunluğunun formalite yerini bulsun diye formları/ekranları doldurduğu, biz İK’cıların süreci işletebilmek için havada taklalar attığı dönemler bitiyor.

Artık performans değerlendirmenin anı anına, ister bilgisayarla, ister androidle, isterse cep telefonuyla sosyalleşerek ve eğlenerek yapılabileceği dönemler başlıyor. Yani İK’cıların işi kolaylaşıyor … elbette dijital sosyalleşmenin ne demek olduğunun, teknolojisinin, faydasının, yeni kuşaklar üzerindeki olumlu etkisinin farkındaysanız.

Ben, 7 Geese’i İK’nın girdiği dijital sosyalleşme yolunun yeni ve çok önemli bir durağı olarak algılıyorum. Bu durağın İK süreçlerine katabileceklerini iyi analiz etmeliyiz ve bir an önce içeriğini inceleyip artılarını sistemlerimize nasıl adapte edebileceğizi tanımlamalıyız.

Aşağıda 7 Geese‘in birkaç ekran görüntüsünü paylaşıyorum. 7 Geese’e hem bireysel, hem kurumsal üye olunabiliyor. Bireysel olarak bedava üyeliğinizi açıp, yöneticiniz ve 5 iş arkadaşınızı ikna ederseniz, kendi mini performans değerlendirme yönetimi modelinizi de 3 dakika içinde kurabilirsiniz. 🙂

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir