12 Adımda İK’cılar İçin Sosyal Medya (4)

İnsan kaynakları bölümlerinin sosyal medyayı ele alırken izlemelerini tavsiye ettiğim 12 adımın son grubu; 9,10,11,12. adımları aşağıda okuyabilirsiniz.

9. Deneme

Sosyal medyada pek çok sosyal ağ ve geliştirilebilecek pek çok uygulama bulunmaktadır. İnsan kaynakları bölümleri baştan hangi sosyal ağlarda aktif olacağını veya hangi uygulamaları geliştireceğine karar verebilir ancak sosyal medyada hiçbir tecrübesi olmayan insan kaynakları bölümlerinin bütün kararlarını eş zamanlı hayata geçirmesi çok risklidir. Bu nedenle kararlarını teker taker hayata geçirmesi, her uygulamasında edindiği tecrübeyi ve bilgiyi yeni geliştireceği uygulamasına aktarabilmesine imkan verir. Örneğin başlangıçta sosyal intranet uygulamasını hayata geçirmek, şirket içindeki insanların sosyalleşeme sürecini, başarıları, sorunları, ihtiyaçları, beklentileri analiz etmek şirket dışı için geliştirilecek uygulamalarda önemli bir kaynakça olabilir.

10. İçerik

Sosyal medyanın en zor tarafı hedef kitlelere yönelik farklılaşan, istikrarlı, kaliteli, güncel içerik üretebilmektir. Sosyal ağlarda kullanılacak içeriğin hedef kitleye cazip gelmesi, onlara artı değer katması, zihinlerde bırakacak bir hatırasının olması gerekir.

İnsan kaynakları bölümleri bu zorluğu şirket içinden ve dışından iş ortakları ile aşabilir. Örneğin bir kariyer blogu işletiliyorsa, şirket çalışanlarından kariyer hikayelerini yazmalarını ve blogda yayınlamaları istenebilir. Veya yine şirket içinden fotoğrafçılık ile ilgilenenlerden şirket içini yansıtan cazip fotoğraflar çekmeleri ve yayınlamaları istenebilir. Aynı şekilde video kayıtları yapılabilir.

11. Monitoring – Gözlemleme

İnsan kaynaklarını sosyal medya uygulamalarına kimlerin, ne zaman, nereden, ne kadar süre ile, ne amaçla geldiğinin gözlemlemesini yapmalıdır. Bu takip hem kritik performans ölçütlerinin gerçekleştirilmesi, hem de gelecek projelere altyapı oluşturması bakımından önemlidir. Şu anda sosyal medya gözlemleme süreçlerinde işletmelere destek veren pek çok dış kaynak bulunabilmektedir.

12. Yatırımın Geri Dönüşü – ROI

Sosya medya bedava değildir. İnsan kaynakları bölümlerinin sosyal medya çalışmalarının hepsi birer yatırım unsurudur. Bölüm ve şirket içinde sosyal medya iş süreçlerine ayrılan kaynaklar yanında, şirket dışından alınan desteklerin toplamı ciddi yekünlere ulaşabilmektedir. Yapılan yatırımın geri döndüğünü gösterebilmek sürecin lideri konumundaki üst yönetimi “doğru karar verdiği” yolunda ikna ve motive edecektir. Yeni yapılacak yatırımların yolu öncekilerin geri dönebilmesi ile açılır.

.

Yazının 1. bölümünü okumak için tıklayın.

Yazının 2. bölümünü okumak için tıklayın.

Yazının 3. bölümünü okumak için tıklayın.

“12 Adımda İK’cılar İçin Sosyal Medya (4)” üzerine 7 yorum

 1. 4 parçadan oluşan İK’cılar için Sosyal Medya Klavuzu niteliğindeki yazı dizisi için size teşekkür ederiz.

  Makbule geçeceğine eminim.

  Emeğinize sağlık

  Sevgilerimle

  Gökhan

 2. Kitap fikri kulağa hoş geliyor.Sosyal medya ve iş bağlamını en güzel kullanan insanlardan birisisiniz.Neden olmasın.Her yıl konuyla irtibatlı olarak düzenlenen seminerlere katılıyorsunuz zaten.Kitaplarınızı bekliyoruz artık 🙂

  Sevgilerimle

  Gökhan

 3. İpek Hanım,

  Bu keyifli ve bilgilendirici yazı dizisi için teşekkür ederiz, eminim pek çok İK’cı için sosyal medyaya adım atabilme yolunda ilham ve cesaret verici olmuştur.

  Birçok kurum içinse en önemlisi 12. madde oluyor ne yazık ki. Bir kurumun bu tür sonucu öngörülemeyen yatırımlar yapması için o ROI’leri en azından benchmark olarak, yani farklı kurumlardaki sosyal medya yatırımı geri dönüşlerinin “çarpıcı ve etkileyici” sonuçlarını görmeleri önkoşul olabiliyor. Bu yüzden dilerim ki önümüzdeki dönemde sizin de verdiğiniz destek ışığında kurumlar tarafından başarılı sosyal medya çalışmaları yapılır da o kadar cesur olamayan diğerlerine de örnek olurlar…

  Saygılarımla.

  1. Sevgili Selin,

   Yorumun için çok teşekkür ederim. Senin de belirttiğin gibi yatırımın geri dönüşü üst yönetimlerin ana konsantre alanı. Oysa ki, şirket performansı ölçümlenmesi üst yönetimlere sadece kağıdın sonundaki paraya değil, süreçteki destek ve takiplerine konsantre olmalarını söylüyor. Destek, katılım olduktan sonra hiç merak etmesinler kağıt sonundaki rakamlar da iyi çıkıyor. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir