Performans Değerleme ve Çalışan Verimliliği – Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Kaymaz

kitap_7

Kaynağım İnsan’da Mart ve Nisan aylarının gündemi Performans Değerlendirme.

Şirketler için stratejik önem taşıyan, İnsan Kaynakları içinse oldukça sancılı geçen Performans Değerlendirme uygulaması hakkında yazılacak çok konu var. Bir de dün yayınladığım yazımda belirttiğim gibi konu hakkında çok güzel eserler yazan ve İK bilgi dünyamıza sunanlar da var. Bahsettiğim kişi Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Kaymaz, kitabının ismi ise “Performans Değerleme ve Çalışan Verimliliği – Performansta Geri Bildirim”.

Performans değerlendirme sistemi nasıl kurulur, yetkinlik nasıl yazılır, form nasıl tasarlanır, hedef nasıl koyulur diye merak edenler bu kitapta aradıklarını bulamazlar. Ama eğer performans değerlendirmenin özünde ne olduğunu, ne olması ve nasıl işletilmesi gerektiğini anlamak istiyorsanız bu kitabı okumalısınız.

Kaymaz kitabını üç ana bölüme ayırmış:

Birinci bölüm, benim dün vurgusunu yaptığım geri bildirim üzerine. Geri bildirim sürecini hem değerlendiren, hem de değerlendirilenler için davranışlar üzerinden gerçekten detaylı bir şekilde ele almış yazar.

İkinci bölümde ise performans değerlendirmenin çalışan verimliliğine etkilerini incelemiş. Kaymaz, verimlilik kavramını, performans değerlendirmenin eğitim, ücretlendirme, kariyer planlama ve geliştirme, iş dizaynı (rotasyon, iş genişletme, iş zenginleştirme ) ile olan ilişkileri çerçevesinde sistemleştirerek okucusuna sunmuş.

Son bölüm de, belki benzerini zor bulabileceğiniz, performans değerlendirme üzerine gerçekten bilgilendirici bir araştırma ve sonuçlarına ayrılmış.

Yrd. Doç. Dr. Kurtulmuş Kaymaz, Bursa ve çevresindeki otomotiv ve metal sanayi ağırlıklı üretim kuruluşlarında yürüttüğü araştırmada katılımcı firmalara sormuş: İşletmelerde uygulanmakta olan performans değerlendirme sistemi verimliliği arttırır mı?

Araştırmada yer alan hipotezler doğrultusunda katılımcı şirketlere yöneltilen sorular ve alınan cevaplar hem düşündürücü, hem de ‘acaba bende bu soruları kendi şirketimde sorsam nasıl yanıtlar alırdım‘ merakını okuyucuda uyandırıcı. Araştırmanın 2009 yılında yani yakın geçmişte yapılmış olması verileri benim neznimde daha da değerli kılıyor.

Bu kitap sadece İK dünyası değil, iş dünyasında aktif olan herkesi ilgilendiriyor. Çünkü en tepedekinden, en alt seviyedekine kadar bütün ücretliler öyle veya böyle ölçümleniyor, geri bildirim alıyor. Neyin, nasıl yapılması gerektiğini bilmek performans değerlendirme sürecindeki tarafların işini sadece kolaylaştırır, süreci verimli kılar.

“Performans Değerleme ve Çalışan Verimliliği – Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Kaymaz” üzerine bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir