Sosyal Medya 101 2.0 – Murat Kahraman

Murat Kahraman‘a ait Sosyal Medya 101 2.0, Nisan 2013’de yenilenmiş ikinci baskısını yapan ve piyasada sosyal medya üzerine bulabileceğiniz sayılı kitaplardan biri.

Kitap, her ne kadar başlığında ‘Pazarlamacılar için Sosyal Medyaya Giriş’ tanımlamasını taşısa da, sosyal medyada iş yürüten veya yürütmeyi planlayan her iş kolundan insanın bu mecrayı anlamak, öğrenmek için okuması gereken bir kaynakça niteliğinde.

Murat Kahraman, birinci bölümde okuyucunun sosyal medya nedir? sorusuna cevap veriyor. Kitapta ilk bölümden itibaren pek çok TTnet’in sosyal medya uygulama örneği ile karşılaşacaksınız. Bunun nedeni, TTnet’in eski Ditijal Medya Pazarlama Müdürü ünvanıyla Murat Kahraman’ın bu uygulamaları hayata geçiren kişinin bifiil kendisi olması.

İkinci bölüm, ‘kurumsal sosyal medya’ kullanımına değinirken, üçüncü bölüm ‘sosyal medya pazarlama’ başlığı altında kampanya ve kriz yönetimi, CRM, reklam, ROI gibi temel pazarlama konularının sosyal medyadaki şekillenişi ve örneklerini inceliyor.

Dördüncü bölüm, Sosyal Medya ve İnsan Kaynakları. Bu bölümü Murat Kahraman benden yazmamı istediğinde büyük bir memnuniyet ile kabul ettim. Sosyal medyaya insan kaynakları çalışanlarının ilk yaklaşımları ve hızla değişen tutumlar, İK’cıların bugüne kadar hangi iş süreçlerini sosyal medyaya taşıdıkları ve sosyal medyayı kullanmak isteyen İK bölümlerinin yeni mecrada hangi adımları geçmeleri gerektiğini bana ayrılan bu bölümde okuyucu ile paylaşmaya çalıştım.

Kitabın beşinci bölümde ise ‘Gelecek Sosyal Trendler’ başlığı altında sosyal medyanın önümüze çıkartacağı yenilikler değerlendiriliyor.

Size tavsiyem, “bu kitap pazarlamacılar için yazılmış” diyerek sakın almamazlık yapmayın. Çünkü artık ne diyoruz? “Her İK’cı bir pazarlamacı, İK pazarlaması çok önemli” ve Sosyal Medya 101 2.0, akıcı dili ile sosyal medyanın ne olup, olmadığını, neler olabileceğini öğrenmek için ideal bir başlangıç kitabı.

“Sosyal Medya 101 2.0 – Murat Kahraman” üzerine 6 yorum

 1. Öncelikle bu güzel kitaba emek veren Murat Bey’e ve sosyal medya-ik konusu ile katkıda bulunmanızdan dolayı size teşekkürlerimi sunarım.

  Sosyal Medyanın gelişi ile beraber Pazarlama ve CRM de büyük değişimler yaşandı.Bu değişimi anlamak,iş süreçlerimize katmak adına bu tür Türkçe kitap çalışmalarının önemli olduğunu düşünüyorum.

  Sizinde sosyal medya ve ik konusu ile kitapta yer almanızdan dolayı bir okuyucunuz olarak mutluluk duydum.

  Her İK’cı bir pazarlamacı,İK pazarlaması çok önemli cümlesini İTÜ İnsan Kaynakları Zirvesi 2011 de sizden dinlemiştim.

  Daha önceki paylaşımlarınız da yazı dizi şeklinde sosyal medya ve ik ile ilgili paylaşımlarda bulunmuştunuz.

  Hem yeni blog okuyucularınız varsa bilgilendirmek hemde tekrardan hafızaları tazelemek adına aşağıdaki linki paylaşmak isterim.

  Sosyal Medya ve İnsan Kaynakları Semineri Bilişim Teknolojileri Zirvesi 2011 (İTÜ)

  http://www.youtube.com/watch?v=0MNH1DDvy0A

  Ayrıca konu ile alakalı Murat Kahraman Beyle ilgili iki sunum paylaşmak isterim.

  1-Sosyal Medyada Pazarlama
  BilişimTeknolojileri Zirvesi İTÜ 2011

  http://www.youtube.com/watch?v=L0anX_CdyNc

  İTÜ İnsan Kaynakları Zirvesi 2012 de Sosyal Medya Panelinde sizin moderatör olarak yer aldığınız ve de Murat Kahraman Bey’in de konuşmacı olarak katıldığı sunum için

  http://www.youtube.com/watch?v=u3B6xS_SP8Y

  Sevgilerimle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir