Türbülans Çağı – Alan Greenspan

TÜRBÜLANS ÇAĞI

Alan Greenspan, A.B.D. Merkez Bankası’nın 18,5 yılık efsane başkanı. Greenspan’in 2007 yılında yayınlanan Türbülans Çağı kitabı ise pek çok çevre tarafından dünyanın ekonomik görüntüsü ve vizyonunu anlamak için referans kaynak kabul ediliyor.

Benim Türbülans Çağı’nın ilk sayfasını çevirmeye karar verirken üç nedenim vardı:

1. Mesleğinin zirvesine ulaşmış bir ekonomist, girişimci, yönetici, devlet adamının kariyer yolcuğunu anlamak, analiz etmek, ilham almak,

2. ABD ve dünya ekonomisi, kapitalizm ve serbest piyasa ekonomisinin işleyiş prensiplerini anlamak,

3. İşgücünün farklı faktörler çerçevesinde (sosyal güvenlik, nitelik, mobilite, vs. ) bugün ve gelecekte dünya ekonomisine etkilerini anlamak.

Üç beklentime de fazlasıyla ulaştım. Kitabın ilk yarısında Greenspan’ın benim tanımlamamla 3R (renkli, riskli, randımanlı) kariyer hikayesini zevkle okuyabilirsiniz. Ben anladım ki, eş zamanlı olarak hem bir müzisyen, hem de istatistikçi, ekonomist ve merkez bankası lideri olmak pek kolay değil 😉 Farketmeden yersiz kullandığınız bir kelime nedeniyle ABD başkanını koltuğundan bile edebilirsiniz.

Kitabın ikinci yarısında ise Greenspan’ın A.B.D ve dünyanın önde gelen ekonomileri (İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Rusya, Çin, Japonya, Hindistan, Doğu Asya ve Güney Amerika) hakkındaki görüş ve öngörüleri ile, 2030’da dünyanın sergileyebileceği ekonomik tablo hakkındaki yaklaşımlarını okuyabilirsiniz.

.

Greenspan, kitabında işgücü piyasasını elbette A.B.D. merkezli ele alıyor.

Bu çerçevede A.B.D.’nin karşılaşacağı en büyük problemi, giderek yaşlanan işgücüne yönelik yapılaması gereken sosyal güvenlik ve sağlık harcamalarının finansmanı olarak saptıyor.

Sonrasında da teknoloji ile birlikte ortaya çıkan nitelikli işgücü açığını ve A.B.D.’deki ilk ve orta derece eğitim sisteminin bu açığı kapatabilecek kaliteden çok uzak olduğu gerçeğinin altını çiziyor. Dünyadan nitelikli işgücünün A.B.D.’ye göç etmesini de neredeyse tek çıkış noktası olarak belirtiyor. Zaten Obama’da 2. defa başkan seçildikten sonra yaptığı konuşmasında devlet garantisi ile dünyadan A.B.D.’ye öncelikli olarak enerji, sağlık, bilişim sektörlerinde nitelikli insan göçüne yeşil ışık yakmıştı.

.

Greenspan’in gözüyle dünyanın nasıl döndüğünü ve döneceğini anlamak için Türbülans Çağı’nı okumanızı tavsiye ederim.

“Türbülans Çağı – Alan Greenspan” üzerine 4 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir