Başarılı bir özgeçmiş yazmak için nelere dikkat etmeli?

cvÖzgeçmiş yazmak kariyerinin hangi aşamasında olursa olsun, hemen hemen bütün profesyonellerin büyük sıkıntı duydukları konulardan biri.

Peki insanın kendisine ait bilgileri bir kağıda dökmesi neden bu kadar zor?

Bana göre zorluk biraz kağıda neyi, nasıl, ne şekilde yazacağını tam olarak kestirememek, biraz da insani bir dürtü; tembellikten kaynaklanıyor.

Oysa ki özgeçmiş yazmak zor bir iş değildir. Sadece dikkat edeceğiniz içeriksel ve şekilsel birkaç nokta vardır. Neler mi? İçeriksel ve şekilsel olarak ayırarak sıralayalım:

İçeriksel

1. İş tecrübeleriniz bölümüde sadece çalıştığınız şirket ve doldurduğunuz pozisyonu yazarak bırakmayın. Doldurduğunuz pozisyondaki görev tanımınızı da aktarın.

2. Görev tanımınızı aktarırken mümkün olduğunca iş/mesleki terminolojiyi kullanın.

3. Özgeçmişiniz sizin kariyeriniz boyunca yaşadığınız gelişim çizgisini gösterebilmelidir. İş tecrübelerinizdeki görev tanımlarınızı aktarırken mümkün olduğunca somut örnekler verin. Sizinle beraber satışlar %30 mu arttı? Firmanız sizin projeniz sayesinde yeni bir ürün mü geliştirdi? Yoksa çalıştığınız süre boyunca getirdiğiniz müşteriler varolanı ikiye mi katladı? İş tecrübelerinizi yazarken lütfen örnek başarılarınızı yazmayı ihmal etmeyin.

4. Özgeçmişte uzmanlık alanınıza, başarılarınıza dair önplana çıkarmak istediğiniz başlık niteliğindeki yerleri koyu/eğik yazarak vurgulayın.

5. Uzmanlık alanınızda herşeyi bildiğinizi göstermeye çalışmayın. Üç adet en iyi olduğunuz alt konuyu seçin ve onlara yüklenin.

6. İş hayatında beş, altıncı yılını doldurmuş profesyonellerin uzmanlık alanları dışındaki kısa süreli iş tecrübelerini yazmaları gerekli değildir. Tecrübe kayıtlarındaki konsantrasyonu dağıtmayın. Eğer uzmanlık alanı değiştirmek istiyorsanız durum değişebilir.

7. İş ilanlarında yer alan görev tanımlarındaki satır aralarını okumaya çalışın ve özgeçmişinizde seçeceğiniz kelimeler ile bu satır aralarını doldurun.

8. Farklı görev tanımları ve yetkinlikler arayan ilanlara yönelik özgeçmişinizde değişiklikler yapmaktan sakın üşenmeyin. Hatta içeriğin işlenişi bakımından üçten fazla özgeçmişinizi bilgisayarınızda hazır bulundurun.

9. Kariyer hedefinizde başvurduğunuz firmanın sizin için neler yapacabileceğinin değil, sizin firma için neler yapabileceğinizin mesajını verin.

10. Yeni mezunların üniversite hayatındaki sosyal aktiviteleri, katıldıkları kulüpler, stajları çoğu zaman iş tecrübesi niteliğinde kabul edilir. Bu tecrübeleri yazmayı ihmal etmeyin.

Şekilsel

1. Gerekli yerlerdeki vurguları ile kolay takip edilebilir, sade bir özgeçmiş tasarımınız olsun.

2. Özgeçmişiniz iki, maksimum üç sayfayı geçmesin.

3. Özgeçmişe koyacağınız fotoğrafınızı mümkün olduğunca ciddi bir kıyafet ile vesikalık olarak çektirin. Arka fon düz renk olsun. Bir parça gülümsemek her zaman pozitiftir.

4. İçerik başlıkları sırası ile :

– Fotoğraf
– İsim soyad, adres & iletişim bilgileri
– İş tecrübeleri
– Ödüller & Makaleler & Meslek blogu bilgisi (mevcutsa)
– Eğitim
– Yabancı Dil Bilgisi
– Bilgisayar Bilgisi
– Alınan eğitimler, katılınan kurs & seminerler
– Kişisel Bilgiler & ilgi alanları

5. Özgeşmişinizdeki kullanılan dilin ve imlanın hatasızlığını tekrar tekrar kontrol edin, sizin gözünüzden kaçmış olabilir, bir arkadaşınızdan da kontrol etmesini isteyin.

“Başarılı bir özgeçmiş yazmak için nelere dikkat etmeli?” üzerine 6 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir