Jack Welch’in “Winning” kitabından İnsan Kaynaklarına dair onbir ‘özlü’ görüş

9780060753948

Jack Welch, General Electric’in 1981-2001 yılları arasındaki efsane CEO’su. Doğru iş kararları vermek, yenilikçi yönetim stratejileri ve mükemmel liderlik performansı ile dünya çapında haklı bir ün kazanmış. Welch bugüne kadar birçok ses getiren kitap yazmış. “Winning – Kazanmak” da 2005 tarihli eserlerinden birisi. İşte bu kitaptan bir şirketteki insan kaynağının ve liderlerin yapısına, konumuna dair Welch’in görüşleri;

“Ofisler ve yönetim kurulu odalarındaki kontenjanları sevmiyorum. Kazanan şirketler meritokrasidir. Farklılaşma yaparlar, tepe, orta ve alt performans sergileyenler arasında net ayrılıklar vardır. Bu sistem samimi ve adildir, ve bu bir organizasyonda en iyi takımı kurmanın en etkin yoludur.”
.
“Şirkette esneklik isteyenler her zaman en zayif insanlardır. Zarifçe dile getirmek gerekirse – bu hayal kırıklığına uğratıyor. ”
.
“İş hayatının mızmızları, sürpriz olmayacak şekilde ortalamanın altında performans sergileyenlerdir.”
.
“İş hayatı özel hayat dengesini her düşündüğünüzde patronunuzun da ne düşündüğünü hatırlayın – bu kazanmaktır. Sizin ihtiyaçlarınız duyulabilir  – hatta başarıyla giderilebilir  – ama patronun ihtiyaçları giderilirse eğer. ”
.
“İş – özel hayat dengesi kaygısı aslen bir lükstür – zaman için para veya tam tersinin ticaretini yapabilen insanlar tarafından büyük ‘keyifle’ yapılır. ”
.
“Herhangi bir iş ortamında, kendinizi kurban gibi görmek tümüyle kişisel bozgundur. Ve kariyerinize gelince bütün seçenekleriniz öldüren bir davranış şeklidir – bu kariyer ölümü spiralinin bir başlangıcı olabilir. ”
.
Pozitif bir insan olmadan ilerlemek çok ama çok zordur çünkü en basit şekliyle istediğiniz kadar zeki olun, kimse kara bir bulutun yanında veya altında çalışmak istemez.”
.
“Her zaman söylediğim gibi, yarattığınız sonuçlar farkedilmenin en iyi yoludur.”
.
Dikkat edilecek nokta şu: Patronunuzun sizden bilgi alabilmek için mükemel soruyu sormasını beklemeyin. Eğer karekterinizin sizin için birşey yapmasını ve patronunuzun hayatını kolaylaştırmak istiyorsanız, açılın ve durumu olduğunu gibi anlatın.”
.
“Yöneticiler işten atmayı üç ana şekilde yanlış yaparlar – çok hızlı hareket etmek, yeterince açık yürekli olmamak ve süreci çok uzatmak”
.
“Yıldızlarınızdan hiçbir zaman korkmayın, onlar şirketinizi esir alamazlar” – bu söze bayıldım. 🙂

“Jack Welch’in “Winning” kitabından İnsan Kaynaklarına dair onbir ‘özlü’ görüş” üzerine 3 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir