Özgeçmiş yazarken yapılan 10 hata

cvegÖzellikle popüler olan şirketlerin insan kaynakları bölümleri bir anda birden çok iş ilanı çıktığı için hergün yığınla özgeçmişi taramak durumunda kalır. Bu tarama hızlıdır. Adayların niteliği artıp ve ünvanı yükseldikçe aranılan pozisyon için gelen başvuru sayısı azalır, özgeçmişleri inceleme süresi artar.

Özgeçmiş okumak oldukça zahmetli ama çok ciddi bir iştir. Ben özgeçmiş taramayı çok ciddiye aldığım için örneğin iş arama sitelerindeki filtreleri hiç kullanmam. Hiçbir aday teknolojinin kurbanı olsun istemem çünkü bazen adaylar bilgilerini sitelerin şablonlarında yanlış yerlere yazabiliyor ve bu nedenle pozisyon için uygun olmalarına rağmen fitreden geçemeyip elenebiliyorlar.

Bugüne kadar binlerce özgeçmiş taramış bir insan kaynakları profesyoneli olarak iş arayanların özgeçmiş yazarken yaptıkları hataları sıralamak istedim ve ortaya on ana başlık çıktı:

1. İş arama siteleri üzerinden yapılan başvurularda kullanılan şablonlar. Son dönemde işbaşvuruları ağırlıklı olarak internet siteleri üzerinden yapılıyor. Adaylar ilanlara başvurabilmek için öncelikli zorunluluk olarak özgeçmiş bilgilerini sitelerin sunduğu hazır şablona yerleştiriyorlar. Bu süreçle ilgili yapılan iki önemli hata var. Birincisi bu şablonların son derece özensiz doldurulması. İkincisi ise bu şablonlardan çıkan özgeçmiş formatının kopyasının alınıp orijinal özgeçmiş niteliğinde kullanılması. Birinci hata adayın direkt olarak elenmesine neden oluyor. Ancak ikinci hata bence daha vahim. Örneğin bir şirketin insan kaynakları e-posta kutusuna “x” iş arama sitesinin özgeçmiş şablonu ile -pat- diye bir özgeçmiş düşüyor. Bu şablonlar çoğunlukla “patlamış” şekilde açılıyorlar ve bu çarpık çurpuk mesajı gören işe yerleştirme uzmanı çoğunlukla karşısındaki “uyanık” tembellik ürününe göz bile atmadan kapatıyor. Kendisi için özgeçmiş yazmak emeğini bile sarfetmeyen bir adayın sizce şirkete faydası olur mu?

2. Özgeçmişlerin çok genel ve “boş” olması. Özellikle yeni mezun, iş tecrübesi az olan adaylar özgeçmişlerini zenginleştirmek konusunda büyük sıkıntı yaşamaktalar. Ortak geliştirilen söylem ise “Hiç tecrübem yok ki, ne yazayım?”. Ben bu soruyu duymaktan hiç hoşlanmam. Üniversite yıllarını iyi değerlendirme bilincindeki gençler bu süre zarfında çeşitli işlerde çalışmakta, iş tecrübesi kıvamında stajlar yaşayabilmekte, üniversitelerin sosyal aktivite, külüplerine katılmakta, birçoğu da çeşitli burslar bularak yurtdışına bile çıkabilmektedir.  Kısacası insan istedikten sonra kendisine sınırsız derecede nitelik katabilir, kariyerinin başında olsa bile son derece zengin, etkileyici, farklı bir özgeçmiş hazırlayabilir. Şimdi size soruyorum, bir işe yerleştime uzmanı, en üstte yazan isimleri kaldırırsanız birbiri ile neredeyse aynı yüzlerce özgeçmiş sahibini neden görüşmeye çağırsın ki?

3. Dikkat çekici bir açılış. Bir özgeçmişin en önemli yeri açılışıdır. Kimisi açılışta “kariyer hedefi”, kimisi ise halihazırdaki değerini belirleyen ünvanı ve genel nitelik ve yetkinliklerini yazar. Ama her ne şekilde olursa olsun bu başlangıç kişinin bir işe yerleştirme uzmanının dikkatini çekebileceği en büyük fırsat satırlarıdır. Lütfen mümkün olduğunca kullandığınız kelimelere dikkat ederek özgeçmiş açılışınızı yapın. Henüz böyle bir açılış yapmıyorsanız da, derhal bilgisayarınızın başına oturun !

4. Sonuç odaklı özgeçmiş hazırlamamak. Birçok aday özgeçmişinin iş tecrübeleri bölümünde görev tanımını yazar. Oysa ki işe yerleştirme uzmanının aradığı aslen görev tanımı değildir. İşe yerleştirme uzmanı o görev tanımı ile neler başardığınızı, neleri geliştirdiğinizi, hangi projelere imza attığınızı görmek ister. İş tecrübelerinizi aktarırken sorumluluklarınız ile birlikte “eserlerinizi” de yazmayı sakın ihmal etmeyin.

5. “Ben” merkezli özgeçmiş. Genelde özgeçmişlerde yazılan bütün kariyer hedefi cümleleri şöyledir “Kendimi geliştirebileceğim bir iş ve kurum istiyorum”. İşe yerleştirme uzmanları bu cümleden hoşlanmaz. Siz şirketten birşeyler istiyorsunuz ama siz şirkete ne vereceksiniz? Kariyer hedefiniz “ben” merkezli olmasın. Başvurduğunuz şirketi nereye taşımayı hedeflediğinizi de yazın. Sizin hedefleriniz ile şirketin hedefleri eğer aynı istikamette olursa birlikte yol alabilirsiniz. Unutmayın, özgeçmişiniz sizin kendinizi pazarladığınız biricik enstrümanınız. Siz hiç bir çamaşır makinası markasının “beni daha ileri teknoloji seviyesine taşıyabilmek için satın alın” diye reklam yaptını gördünüz mü? Çamaşır makinesi markası müşterisine vaadlerde bulunur.

6. Anahtar kelimeler nerede? Kariyer hedefiniz yolunda niteliklerinizi ön plana çıkartacak bir özgeçmiş hazırlamak durumundasınız. Bu nedenle de kendinizde güçlü bulduğunuz noktalarınızı, uzmanlık alanlarınızı daha ön plana çıkartabilmelisiniz. Herşeyden parça parça yazmaktansa, en kuvvetli olduğunuzu düşündüğünüz üç konuyu anahtar kelimelerinizle aktarabilirsiniz. Bu anahtar kelime veya kelime guruplarını koyu veya eğik yazarak da vurgulayabilirsiniz. Anahtar kelimeleriniz sayesinde işe yerleştirme uzmanı özgeçmişinize bir bakışta gerekli taramayı sizin olmasını istediğiniz yönde kolayca yapabilecektir.

7. Detaylara önem vermemek. Özgeçmişte kullanılan yazı fontlarındaki farklılıklar, satır kaymaları, hizamala bozuklulukları işe yerleştirme uzmanına üzerinde iyi çalışılmamış bir özgeçmiş imajı verir. Hele bir de buna sıklıkla yapılan harf hataları eklenirse … durum kötüdür.

8. Kötü şablon. Yüzlerce özgeçmiş taramak zorunda olan işe yerleştirmecinin gözlerini tırmalayamayacak, sade, ilk bakışta aradığını bulmasını sağlayacak bir şekilsellik kurgulamak çok da zor olmasa gerek. Ayrıca özgeçmiş içerik sırasına mümkün olduğunca uymakta da fayda var.

9. Kötü fotoğraf. Özgeçmişinize ekleyeceğiniz fotoğraf çok önemlidir. Yarı çıplak, şuh bir bakışla, profilden verilmiş bir poz hiçbir işe yerleştirme uzmanına cazip gelmez. Mümkün olduğunca özgeçmişinize koyacağınız fotoğraf vesikalık formatında, arka fonu düz, açık renkli ve resmi kıyafetli olsun. Hafifçe gülümseyerek pozitif enerji vermenin de bir sakıncası yoktur.

10. Sayfa sayısı: Bir, iki veya üç ama özgeçmişiniz mümkün olduğunca dördüncü sayfaya geçmesin. Yüzlerce özgeçmiş arasında zaten fazlasıyla bunalmış bir işe yerleştirme uzmanı sizin belki çok emek vererek yazdığınız sayfalarca özgeçmişi okuyacak enerjiyi kendisinde bulamayabilir.

“Özgeçmiş yazarken yapılan 10 hata” üzerine 2 yorum

  1. 2-3 ay süresince iş aradım ve bazılarıyla mülakatlarım oldu. bilişim / yazılım / internet şirketlerine başvuru yaptım. hemen hepsine İK siteleri üzerinden ulaştım ve her birinde özgeçmişimi sitenin sunduğu formatta eksiksiz ve güncel olarak hazırladım. ben web teknolojileri ve sosyal medya ile ilgilenen bir bilgisayar mühendisi olarak özgeçmişimi bir site şeklinde düzenledim (http://www.mucahityilmaz.com.tr) ve önyazılarımda siteme bağlantı verip, daha güncel ve doğru bilgiye ulaşabileceklerini söyledim. ancak ısrarla sitelerin sunduğu formatta isteyenler veya ısrarla .doc / .pdf formatında isteyenler oldu. bu şirketlere web ile ilgili çalışacakken bu farklılığı göz önünde bulundurmalarını da talep edince ukala olmuş oldum. malesef ne kadar etkili yaparsak yapalım iş biraz da karşı tarafta bitiyor. şirketin istediği formatta hazırlamadığımız sürece en güzel cv yi bile hazırlasak işe yaramıyor.

    1. Sevgili Mücahit Yılmaz, şirketlerin sizden istedikleri formatta özgeçmiş göndermenizi istemelerinin birçok nedeni olabilir.

      İşe alım yapacak kişiler görüşmeye alacakları özgeçmişlerin dökümünü alırlar ve son elemeyi yaparlar. Veya ilgili bölüm müdürüne özgeçmişlerin tanıtımını gerçekleştirirler. Kısacası sizin “benim cv formatım budur” ısrarınız şirketlerin işe alım sürecinde izledikleri metodda sıkıntıdır. Hiçbir İK müdürü “şimdi bir tanede cv’sine internetten bakacağımız aday var” diyerek kıt kaynak olan zamanı sizin cvnizi internetten bulmak için harcamak istemez. Siz “my way” diye ısrar ederseniz kaybedersiniz. Çünkü sizi işe alacak taraf karşısı. Yoğurdu onların istediği gibi yemeniz lazım. Onların işlerini zorlaştırarak işe giremezsiniz. Baştan böyle problem çıkartan insanlar genelde işe girdiklerinde de her an dert çıkartırlar. Sizin idealiniz şirketlerin de ideali olmak, şirketler sizin için sistemlerini eğip bükmek zorunda değildir. Kurum size uymaz, sizin kuruma uymanız gerekir. Özgeçmiş formatı burada sadece bir detaydır. Siz şirketle daha ilk adımda didişmeye başlıyorsunuz. Yok şirketin isteğine uymayacağım derseniz, şirketin alternatifi çok, sokaklarda iş arayan genç dolu. Ama siz belki de kariyerinizde çok parlak kapılar açabilecek bir işi kör inadınız yüzünden kaybedersiniz.

      Doğruya doğru, eğer ben benim istediğimi yapmayan bir aday olursa direkt elerim. Israr etmem. Kimse bulunmaz hint kumaşı değildir. İşin özü budur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir