Çalışanların Motivasyonunu Ölçmek

551618-52medBir şirketin başarısı, gelişimi çalışanlarının motivasyon seviyesiyle paraleldir. Bunun bilincindeki yönetimler çalışanlarının motivasyonlarını arttırabilmek üzere kurumsal kültürleri çerçevesinde çeşitli uygulamalar geliştirirler. Buradaki ‘çeşitli uygulamalar‘ vurgusu önemlidir çünkü aynen her insanın biricik olması gibi, her çalışanın da motive edilme yolu farklıdır. Ancak firmaların çalışanlarını nasıl motive edebileceklerini düşünmeden önce onların motivasyon seviyelerini takip edebilmeleri, ölçebilmeleri ve zaman içindeki değişikliklerini kayıt altına alabilmeleri gerekir. Bu sistemli ölçümleme sonrasında daha sonuç odaklı, sağlıklı motivasyon teknikleri, uygulamaları hayata geçirilebilir.

Peki bir şirket çalışan motivasyon seviyesini, onların şirketlerinden duydukları memnuniyeti nasıl ölçer ? veya nasıl ölçmelidir? Elbette onlara doğru içerikteki soruları/ifadeleri sorarak. İnsan Kaynakları bölümlerinin ana sorumluluk alanlarından biri de bu doğru soruları/ifadeleri üretmek ve periyodik olarak çalışanlara yöneltmektir.

Çalışan Motivasyonunu/Memnuniyetini ölçebilmek için oluşturulacak Anketin içinde aşağıdaki soruların altını doldurabilecek ifadelerin yer alması gerekir.  Bu ifadeler ise 4’lü veya 5’li skala ile uygulamaya sokulabilir.

1. Şirketinizin “ana amacı” nedir?

Ör: İşimi yaparken şirketin kalite standartlarını mutlaka önplanda tutarım. (1-az, 2-orta, 3-normal, 4-ileri, 5-yüksek)

2. Şirkete yönelik aidiyet seviyesi nedir?

Ör: Bugün işe yeniden girecek olsam şu andaki şirketimde çalışmayı tercih ederim. (1-az, 2-orta, 3-normal, 4-ileri, 5-yüksek)

3. Çalışanları en çok ne(ler) motive ediyor?

Ör: İşimi yapmak için gereken bilgileri süratle ve doğru olarak elde ederim. (1-az, 2-orta, 3-normal, 4-ileri, 5-yüksek)

4. Çalışanlar görevlerinde kendilerini tam sorumluluk sahibi hissediyor mu?

Ör: Yaptığım işlerle ilgili karar verme sürecine katılırım. (1-az, 2-orta, 3-normal, 4-ileri, 5-yüksek)

5. Çalışanlar şirket, üst yönetim ve çalışma arkadaşları hakkında neler hissediyor?

Ör: Üstlerime ve çalışma arkadaşlarıma beklentilerimi rahatça ifade edebilirim.(1-az, 2-orta, 3-normal, 4-ileri, 5-yüksek)

6. Çalışanların performanslarını arttırmak yolundaki en büyük engelleri nelerdir?

Ör: Yöneticilerim şirket kültürü ve değerini davranışlarına yansıtarak çalışanlara örnek olur. (1-az, 2-orta, 3-normal, 4-ileri, 5-yüksek)

7. Şirkette kimlerin motivasyonu yüksek, kimlerin değil?

Ör: Çalıştığım bölümdeki motivasyon yüksektir. (1-az, 2-orta, 3-normal, 4-ileri, 5-yüksek)

8. Şirketin gelişimi, başarısı ile çalışanlar ne derece ilgili?

Ör: İşle ilgili iyileştirme önerilerim yöneticilerim tarafından dikkate alınır. (1-az, 2-orta, 3-normal, 4-ileri, 5-yüksek)

9. Şirketin ve çalışanların hedefleri belirli mi?

Ör: Performans değerlendirmem belirlenen hedeflere göre yapılıyor.(1-az, 2-orta, 3-normal, 4-ileri, 5-yüksek)

10. Şirketinizde son dönemde çalışanların motivasyonunu etkileyecek değişiklikler oldu mu?

Ör: Şirket içindeki gelişme ve değişikliklerden haberdar edilirim. (1-az, 2-orta, 3-normal, 4-ileri, 5-yüksek)

11. Şirketin iç imajı ile dış imajı örtüşüyor mu?

Ör: Şirketimiz müşteri memnuniyetini faaliyetlerinde esas alır.(1-az, 2-orta, 3-normal, 4-ileri, 5-yüksek)

“Çalışanların Motivasyonunu Ölçmek” üzerine 4 yorum

 1. birisinin bizim şirkete de motivasyon , ödüllendirme , performans ölçümü , çalışan memnuniyeti , örgütsel bağlılık kavramlarından bahsetmesi lazım bizdeki uygulamalar..

  1)Makine Satmak Satmak Satmak(Ana amaç)
  2)Herkezin dediği bugün yeni iş bulsan ayrılırım(aidiyet seviyesi)
  3)Satışda binde 5 verilen prim (en çok ne(ler) motive ediyor düşüncesine karşı uygulama).
  4)Bana sormadan hareket etme(tam sorumluluk kavarmından anlaşılan bu olsa gerek)

  Bu liste böyle uzayıp gidiyor yetişin ipek hanım demekten başka çare kalmıyor diyeceğim ama çaresizsiniz diyeceksiniz..Belki de olabilirim bir insan kaynakları mezunu olarak,ama nereden başlayacağım soru işaret

 2. Hakan, durumunuzu anladım. Bir şirkette İnsan Kaynakları uygulamalarını hayata geçirmek başta üst yönetimin bu gerekliliğe, ihtiyaca inanması ile oluyor. Üst yönetimden yaptığı işler, geliştirdiği projeler için destek alamayan İK bölümlerinin şirkette başarılı olması mümkün değildir.

  Kanımca başta patron/genel müdür ve bölüm müdürler/amirleri İnsan Kaynakları teorisi, önemi, gerekliliği üzerine eğitilmelidir. Sonrasında İK bölümleri verimli çalışır.

  Hep aynı örneği veriyorum ama son yürüttüğüm projelerden birinde bir bölüm müdürü “bu saçma sapan şeylerle vaktimizi alıyorsunuz, bunlara ihtiyaç yok” demişti. İki yıl sonra kurduğum sistem için gelip bana en çok teşekkür eden o olmuştur. “Sayenizde bölümde her isteğim hedefi koyabiliyor ve hedefleri tutturmaları için ekibimi zorlayabiliyorum” demişti. Bu benim için büyük mutluluktu. Ama bunca ters tepki aldığım projede genel müdür duvar gibi arkamdaydı, o yetkisel desteği bana vermese başarılı olamazdım.

  Sonuçta diyeceğim, başta üst kadronun İK uygulamalarının artıları üzerine ikna edilmesi lazım, eğer başarabilirsen …

 3. ben motivasyon ve verimlilik ölçme üzerine anketler edinmek istiyorum bloğunuzda ki bu örnek sorular güzel ama daha fazla anket yayınlayamazmısın?

  1. Sevgili Ayşe,

   Soruları sen de kolayca çeşitlendirebilirsin. Yapman gereken şirket ile ilgili sorular üretmen. Örneğin kurumsal yapısı, yöneticileri, yönetici çalışan ilişkileri, çalışanların performansı, hedefleri, kariyerleri, şirket içi iletişim, kalite, sosyal haklar, öneriler … kısacası motivayon ölçmenin standart bir kalıbı yoktur. Verimlilik ise mühendislik bilimleri kapsamında farklı metodolojilerle istatistiksel çalışmalar yapılarak ölçümlenebiliyor.

   Eğer internette ” Employee Satisfaction Survey” olarak araştırırsan karşına birçok güzel örnek çıkar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir