III. Ulusal Akdeniz Girişimcilik Zirvesi’nin Ardından

11 Mart 2011 Cuma günü İstanbul’un soğuk havasını arkamda bırakıp güneyin, Antalya’nın baharına doğru kanatlarımı açtım. Seyahatim turistik amaçlı değildi, çok daha önemliydi. III. Ulusal Akdeniz Girişimcilik Zirvesi‘ne, Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu’nun davetlisi olarak konuşma yapmaya gidiyordum.

Zirvenin yapılacağı Atatürk Konferans Salonu doluydu. Sabah bölümünün ilk konuşmacısı sevgili Ömer Ekinci‘ydi. Ömer Ekinci’nin kendi hayatından örneklendirerek girişimciğe yaklaşımını aktardığı konuşması hem eğlenceli, hem öğretici, hem de özellikle gençler için ilham vericiydi. Ardından Eray Beceren Duygusal Zeka dediğimizde ne anlamamız gerektiğini teorisi, örnekleri ile birlikte paylaştı.

Öğleden sonra Kadın Girişimciler olarak sevgili Ufuk Tarhan ile bana sıra geldiğinde ilk sahnede yerini alan ben oldum. Üniversite hayatım süresince hayatımı şekillendirme yolundaki irili ufaklı girişimlerimi aktararak başladığım konuşmama Kaynağım İnsan’ı açma kararım ve sonrasında mesleğimde yaşadığım gelişmeler ile devam ettim. Sözlerimi girişimciliğe bakış açımı maddelendirerek sonlandırdığımda bana verilen zamanı oldukça aşmıştım. Ufuk Tarhan benim daralttığım konuşma süresini çok verimli kullandı ve dijital dünyanın optimum kullanımına yönelik gençlere çok önemli mesajlar verdi.

Zirvenin bizden sonraki oturumu “Kamudan Başarı Hikayeleri”ne ayrılmıştı. Oturumun konukları Antalya Cumhuriyet Savcısı Yusuf Hakkı Doğan ve Antalya Emniyet Müdür Yardımcısı Akif Aktuğ’un konuşmalarını nefes bile almadan dinledim diyebilirim. Son günlerin en gündemdeki konusu adalet sistemimizin önemli bir temsilcisi olan Antalya Cumhuriyet Savcısı Yusuf Hakkı Doğan’ın hukuka ve mesleğine yaklaşımı duymak etkileyiciydi. Antalya Emniyet Müdür Yardımcısı Akif Aktuğ’un cinayet masasında görevli iken bir turist kız çocuğunun cinayet vakasını nasıl çözdüklerini paylaşması eminim bütün salonu en az benim kadar heyecanlandırdı. Antalya Emniyeti’nin suçu önlemek, toplumu bilinçlendirmek amacıyla geliştirdiği projelerden çocuklar için olanı “Polikart” uygulaması Akif Aktuğ’un paylaştığı bir diğer önemli konuydu. Keşke bu uygulama diğer illere de yayılabilse, kanımca çok faydalı olurdu.

Son konuşmacı sosyal danışman, hukukçu, oyuncu ve yönetmen Haluk Piyes‘i dinlerken Almanya’da yaşayan Türk gençliğinin dramını yüreğimde hissettim. Büyük olumsuzluklara rağmen umudu kaybetmemek gerektiğine ve sevgiyi paylaşmanın toplumdaki pek çok sorunun en kesin çözümü olduğuna vurgu yapan Haluk Piyes, dilerim hayalini kurduğu rehabilitasyon merkezini en kısa sürede açabilir.

Uçaktan karşılanma anında uğurlanma noktasına kadar organizasyonu düzenleyen öğrencilerin üstlendikleri sorumluluklarını yerine getirme ciddiyetine ise hayran kaldım. Aslında iş hayatının birer kopyası niteliğindeki üniversite topluluk çalışmaları, bu topluluklarda görev alan gençlerin gelecek performanslarının da birer aynası niteliğinde. Hepsini sevgiyle selamlıyorum, teşekkür ederim.

Başından sonuna çok güzel bir Zirve oldu, tebrikler …

😀

“III. Ulusal Akdeniz Girişimcilik Zirvesi’nin Ardından” üzerine 2 yorum

 1. İpek Hanım biz çok teşekkür ederiz..
  Bizlere tecrübelerinizile ve mesleki tuyolarla çok büyük katkılar sağladınız..
  Tekrar teşekkürler..Saygılar

  Çağrı Gedik..

 2. İpek Hanım bizde kırmayıp programımızı renklendirdiğiniz için çok teşekkür ederiz.

  Saygılarımla
  Özge KALP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir