GençİK

Geçtiğimiz günlerde genç meslekdaşlarımın kurduğu İnsan Kaynakları Genç Profesyoneller Platformu‘nun misafiriydim. Sosyal medyanın insan kaynakları uygulamalarına olan etkileri üzerine konuştuk, tartıştık, paylaştık. Benim için çok verimli geçen saatlerdi.

GençİK, varlığından haberdar olduğum andan itibaren beni heyecanlandıran bir oluşum. Genç meslekdaşlarımın mesleki tecrübe ve bilgilerini bulundukları kurumlardan, sektörlerden öteye taşıma çabaları sonuna kadar desteklenmeli kıdemli İK profesyonelleri tarafından.

GençİK‘nın beni en etkileyen taraflarından biri oluşumun altyapısını oturtmuş, vizyon, misyon ve değerlerini belirlemiş olması. Eğer bir de aralarındaki endüsrti mühendisliği kökenli arkadaşlar platformun performans karnesini (perpektifler;amaç, hedef, ölçütler) kurgularlarsa kanımca muhteşem bir örnek olacaklar benzer çalışmalara. 😉

GençİK’nın ne olduğunu ben daha fazla aktarmayayım, onların elinden çıkmış tanıtımı paylaşayım:

GençİK

İnsan Kaynakları Genç Profesyoneller Platformu, Türkiye ve dünyada İnsan Kaynakları alanındaki gelişmelere katkıda bulunan profesyonelleri paylaşım ve değişime öncülük için aynı çatı altında toplamayı ve birlikte gelişime zemin hazırlamayı amaçlayan bir platformdur. Platforma katılım gönüllülük esasına dayalı ve çalışılan şirketlerden bağımsızdır.

Oluşturduğumuz bu platform ile, İnsan Kaynakları alanında edindiğimiz ortak bakış açısını, kendisini bu alanda geliştirmek isteyen, insana ve insan kaynağına önem veren, alanında uzmanlaşmak isteyen genç İnsan Kaynakları çalışanlarına ve üniversitelere ulaştırmayı hedefliyoruz.

(Platform üyeleri, İnsan Kaynakları alanında yenilikler yapmayı, uygulamaları olumlu yönde geliştirmeyi ve başarılı olmayı hedefleyen, 18-30 yaş arası genç yetişkinlerdir.)

Platformu oluşturan değerlerimiz;

 • İletişim ve Paylaşım
 • Birlikte gelişim
 • Değişime öncülük ve yenilikçilik
 • Amatör ruhun verdiği dinamizm
 • Profesyonelliğin gerektirdiği disiplin
 • Eşitlik

Vizyonumuz;

Türkiye ve dünyadaki İnsan Kaynakları Yönetimi perspektifini paylaşımlarımızla güçlendirmek, birlikte geliştirmek, daha ileriye taşımak için gereken değişime öncülük etmek ve bu alanda en etkin platform olmak.

Misyonumuz;

 • Platform katılımcıları arasında iletişimi ve bilgi ağını güçlendirmek; düzenli olarak ortak faaliyetlerde bulunarak, platformun kalıcı olmasını sağlamak
 • İnsan Kaynakları uygulamalarını paylaşarak birlikte geliştirmek, yeni bir değer üretmek ve bu değeri tekrar paylaşmak,
 • Yenilikçi ve yaratıcı fikirlerle İnsan Kaynakları alanında ve iş dünyasında değişimlere öncülük etmek,
 • İş dünyası profesyonelleri ile bir araya gelerek değer odaklı bir perspektif geliştirmek ve gelişimi sürekli kılmak,
 • İnsan Kaynakları Yönetimi kavramını üniversite öğrencilerinden başlayarak akademik dünyada ve iş dünyasında tanıtmak, İnsan Kaynağının önemini vurgulamak ve profesyonelleri bilinçlendirirken genç yetenekleri İnsan Kaynakları alanına kazandırmak, onları geleceğin temsilcileri olmalarını yardımcı olmak
 • Ve tüm bunları sosyal sorumluluk projelerine vereceğimiz destekle birleştirerek topluma kattığımız değeri maksimize etmek.

GençİK Facebook sayfası için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir