Şirket Dedikoducusu

Friendfeed‘e düşen yeni bir site: Şirket Dedikoducusu.

Dedikodu; bir kurum içindeki resmi olmayan iletişim ağı. Onca kağıt üstünde tanımlı hiyerarşik yapı, görev ve sorumluluk zincirleri içinde bambaşka bir dünya döner onunla.  Ben bir İK’cı olarak “dedikoduya itibar etme ama her ihtimale karşı kulaklarını da kapatma” derim.

Birebir ilişkilerin yoğunluğunun azaldığı, ilişkilierin yüzeyselleştiği özellikle büyük kurumlarda dedikodu ağının boyutları ve tehlikesi artar. Dedikodu bazen mobbinge varan boyutlara ulaşabilir. Nihayetinde bir çalışanın bir iş arkadaşı, bir yöneticisi, kurumu hakkındaki gerçeklikten uzak, ‘yaratıcı’ dedikodu niteliğindeki paylaşımları gerek insanlara, gerekse kuruma büyük zarar verebilir.

Gelelim Şirket Dedikoducusu’na …

Site, kullanıcısının içerik olarak sisteme dahil ettiği kurumsal dedikodulardan oluşuyor. Mevcut dedikoduları okuduğumda aklımda iki ana konu belirdi:

1. Kurumsal İtibar Yönetimi: Bir kurumun veya kişinin bu sitede yer alan olası dedikoduları nedeniyle zarar göreceğini düşünmüyorum. Sitedeki içerik, adayları olası iş başvurularından vazgeçirebilecek veya çalışanların şirketlerine olan güvenini, bağlılığını tehdit edebilecek nitelikte değil. Zaten sitenin tanıtım yazısı “… Kim olduğunuz umrumuzda değil, biraz dedikodu yapalım, gülelim eğlenelim, xox..” diyor, amaç sadece eğlence…

2. Glassdoor örneği gibi, iş kolları ve şirketlere dair gerçek, yönlendiricisi bilgiler içeren, işveren markasının iş piyasasına doğru konumlandırılmasına hizmet edecek ve içeriği tümüyle çalışanlar tarafından üretilen bir klavuz siteye Türkiye olarak ne kadar çok ihtiyacımız var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir