Jung Kişilik Tipi Testi

Bugün Avrupa Birliği dahilindeki kariyer sitelerinde dolaşmaya karar verdim. Duraklarımdan bir tanesi de Euro Brussels‘dı.

Keşif amaçlı derhal portala üye olma işlemlerine başladım. Hiç zorlanmadan, iki üç kutucuğu doldurup özgeçmiş dosyamı yükledikten sonra işim bitti. Şaşırdım. ‘Lüzumsuz’ özgeçmiş şablonu ile beni yormadı portal. ‘Herhalde aldıkları özgeçmişlerin içerik kalitesi yüksektir‘ diye düşündüm. ‘Başvuruları alan İK’cılar da farklı tasarımlarda, içeriklerdeki özgün özgeçmişleri okumayı seviyor olsa gerek‘ dedim kendi kendime. Dilerim biz de o günleri göreceğiz ülkemizde !

Kayıt işlemlerim bittikten sonra portalın diğer bölümlerinde dolaşmaya başladım. “Career Guide – Kariyer Klavuzu” bölümünü seçtim. Karşıma dört başlıklı bir sayfa çıktı. İlk başlık “Your Personality Type – Kişilik Tipiniz” başlığına tıkladım. Ulaştığım sayfa Jung Kişilik Tipi Testi’ni uygulayabilmem için beni Human Metrics isimli siteye yönlendirdi. Toplam 72 sorudan oluşan testi daha önce kendime uygulamadığım için büyük bir merakla yanıtladım. Sonuç yukarıda (ENFJ), doğru yoldayım kanımca 🙂

ENFJ (Dışa Dönük / Duyumsal / His Odaklı / Yargılayıcı) Tip: Enerjilerini dış dünyadaki eylem ve sözlerden alan bu kişiler karar verme aşamasında kendi kişisel değerlerini ilk planda tutuyorlar. İnsanlara karşı oldukça sıcak olan bu grup, onlarla beraber vakit geçirmeyi ve arkadaşlarıyla beraber uyumlu ilişkiler sürdürmeyi çok seviyor. Hatta arkadaşları, onların hayatında önemli bir yer tutuyor. İnsanlara karşı kendilerini öylesi sorumlu hissediyorlar ki, toplumsal görev dağılımında üzerlerine düşen görevi özenle yerine getirmeye çalışıyorlar.

Test maalesef İngilizce. Üzülmeyin, biraz internette bakınınca Türkçe çevirisini de buldum. Önceden belirteyim, testin uygulama şekli Türkçe versiyonda İngilizceye göre biraz farklı. Ama her ne olursa olsun, bence çok faydalı bir tecrübe olur Jung Kişilik Tipi Testini uygulamanız.

Ayrıca testin ana kaynağı HR Personality sitesini de incelemeyi unutmayın. Bu sitede ilki bedava olmak üzere toplam 6 ayrı testi alabiliyorsunuz. Bu hizmetleri isterseniz kurumsal olarak da kullanabiliyorsunuz.

 

“Jung Kişilik Tipi Testi” üzerine 9 yorum

 1. Merhaba İpek Hanım; yeni bir kişilik tipi testi öğrendim sayenizde. Çok teşekkür ederim. Bende kendime uyguladım.
  ENFJ kişilik tipi çıktı. (Dışa Dönük / Duyumsal / His Odaklı / Yargılayıcı)

 2. İpek Hanım, öncelikle bizlerin gelişiminde bu kadar etkili rol oynadığınız için teşekkürler.

  MBTI testinde INFJ kişilik tipim olduğu meydana çıktı. Bundan ziyade sizce İ.K. ya yeni başlayan adayların ve gelecek kendini bu alanda geliştiren adayların MBTI analizinde 16 kişilik tipinden hangisi/hangileri olmalıdır?

  1. Sevgili Mustafa,

   Kanımca bir İK’cının E-dışa dönük olması daha verimlidir. Yönetsel kademelerde J-Yargılayıcı tip olması daha olumlu gibi. Ama bunun haricinde diğer değişkenlerin İK profesyonelinin işe yaklaşımının detayları. Ve sakın bu tip testler üzerinden kendini şekillendirme kafanda. Dokumanda da belirttiği üzere bu gibi testlerin bilimselliği bulunmuyor. Yani 2+2=4, “sen busun” diye birşey yok. İnsan bulunduğu ortam, iletişimde olduğu insanlar, koşullar ve zamana göre öyle farklılaşabiliyor ki. Ben böyle testleri eğlenmek için yaparım. 🙂

 3. İpek Hanım Merhaba,

  Ben de sizden öğrendiğim bu kişilik testini uyguladım. ENFJ Kişilik Tipi çıktı. Ben de mi doğru yerdeyim : )

  1. Sevgili Özge,

   Şu an nerede duruyorsun … bilmiyorum ki … 😀

   Şaka şaka. Bu testler bilimsel yani 2+2=4 şeklinde yorumlanabilecek testler değil. Sdece bir görüş, bir algı yolu açıyor. Sen okuduğun yorumları beğendinse doğru yoldasındır. 🙂

 4. merhaba İpek Hanım, ben de ENFJs çıktım, ünlüleri görünce motive oldum 🙂 paylaşım için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir