Fuji Dağı’nı Nasıl Taşırsınız? – William Poundstone

Microsoft’da işe alımlarda bilmece sorulduğunu bilmeyen yoktur. Hatta bilmecelerin bazılarını da etrafınızdan duymuş olabilirsiniz. Bilmecelerin cevaplara gelince ise … işte onlar sıklıkla muamma. Biz bu tip bulmacalara/sorulara ‘impossible questions/imkansız sorular‘ diyoruz. Böylesi doğru nitelikte kesin bir cevabı olmayan soruların amacı aslında karşınızdaki kişinin akıl yürütme yolunu, yaratıcılığını, muhakeme gücünü, cesaretini, istikrarını tartabilmek, anlayabilmektir.

Beni çok heyecanlandıran imkansız sorularda insan zihin sınırlarını zorlar. Özünde çok basit olan cevapları beynimizin dehlizlerinde bir türlü bulamayız, bazen de çok basit gibi görünen cevapların doğruları atladığımız, dikkate almadığımız detaylarda gizlidir. Bir kelime, bir işaret sonucu değiştirir. Her ne olursa olsun birşey vardır ki kesindir, imkansız sorular çok eğlencelidir.

Eğer siz de hoşlanıyorsanız imkansız sorulardan işte size aradığınız kitap: Fuji Dağı’nı Nasıl Taşırsınız?

Yazar William Poundstone da imkansız sorular ve bilmece meraklısı. Ve sonunda da Microsoft’un efsanevi iş görüşmelerine giden insanlardan topladığı sorular ve bilmecelerle bir web sitesi ve bahsettiğim kitabı yazmış. Kitaba ismini veren ‘Fuji Dağı’nı Nasıl Taşırsınız?’ da bir iş görüşmesi sorusu örneğin.  Eğer verilen cevap alternatiflerini okumak istiyorsanız mutlaka kitabı alın.

Kitaptan sorular ve bilmeceler haricinde Microsoft’un işe alım süreçlerinin nasıl yürütüldüğünü, Bill Gates’in aileden gelen bulmaca çözme merakının nasıl Microsoft’un İK yapısını şekillendirdiğini, bilmece sorma merakının diğer sektörlere nasıl doğru veya yanlış yansıdığını okuyabilirsiniz.

Size kitaptan birkaç soru örneği:

“Bill Gates’e bir banyo tasarlayacak olsanız, nasıl bir banyo tasarlardınız?”

“Görme özürlü için baharat takımı tasarlayın.”

“Büyük bir kütüphanede aradığınız kitanı nasıl bulursunuz? Yardım alabileceğiniz bir liste ve kütüphane görevlisi yok.”

“Manhattan şehir rehberindeki bir telefon numarasını ortalama kaç açışta bulabilirsiniz?”

“Büyük bir karenin köşelerinde dört köpek var. Her köpek saat yönünde kendisinden bir sonra gelen köpeği kovalamaya başlıyor. Bütün köpekler aynı hızda koşuyorlar. Yüzleri daima kovaladıkları köpeğe dönük şekilde, sürekli yönlerini değiştiriyorlar. Köpekler birbirlerini ne zaman ve hangi noktada yakalar?”

 

 

 

“Fuji Dağı’nı Nasıl Taşırsınız? – William Poundstone” üzerine 4 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir