Kariyer Sitelerinin Mobille İmtihanı

Mobil, her geçen gün hayatımızda daha çok yer kaplayacak. Alışveriş yapmak, televizyon izlemek, sosyal ağlara bağlanmak derken artık iş başvurularını da mobil olarak yapar duruma geleceğiz.

Akıllı (smart) telefon kullanımının artması ve tabletlerin yaygınlaşmaya başlamasıyla her geçen gün artan hızda mobilleşiyoruz. Her an online olduğumuz bu yeni çağda “hız” yaşamımızda daha da önemli bir hale geliyor. (ABD’de 2014′e kadar her 3 internet kullanıcısından 1′i tablet sahibi olacak. Bu da yaklaşık 90 milyon ABD’linin tablet sahibi olması demek.)

Ülkemizdeki iş başvuruları dikkate alındığında henüz “mobil” pek etkin bir yol değil. Çoğu kariyer sitesinin mobile yönelik uygulaması olmamasına karşın mobile özel  bir sitesi dahi yok. Belki şuanda tam anlamıyla böyle bir talep yok diyebilirsiniz ancak işsizliğin bu denli yüksek olduğu bir ortamda iş arayan biri olsanız zaman kaybetmeden, otobüste yolculuk ettiğiniz sırada bir yandan iş ilanlarını görmek ve o anda başvurmak istemez misiniz?


Monster
, mobil kullanıcılara yönelik çalışmalarda bulunan, bu konuda en başarılı kariyer sitesi. Iphone ve Android için ayrı ayrı geliştirdikleri uygulamaları mevcut. Bu sayede cep telefonunda iş arama işlemi yapabilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Monster global konumunun getirdiği avantajları hızlıca değerlendirebilirse, mobilde önemli bir avantaja sahip olacaktır. Ayrıca Monster’ın Facebook için geliştirdiği BeKnown uygulamasını da burada hatırlatmak isterim.

Secretcv‘nin mobil sayfası m.secretcv.com adresiyle cep telefonunuzla ilan arayıp, başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz. Böylelikle iş aramak cep telefonuna kadar inmiş oluyor! Secretcv’nin artan mobil kullanıcı sayısını baz alıp, bu yönde bir çalışma yapması önemli bir adım. Ayrıca Secretcv, iş yerinde çalışırken yeni bir iş için arayışta olan adayların da kişisel mobil cihazlarıyla rahatça iş arayabileceklerini vurguluyor. Bu nokta gerçekten de doğru (:

Kariyer.net ilanları Facebook’daki sayfasında zaman zaman paylaşıyor. Postun hemen altında “mobil kullanıcılar için” ibaresiyle ilan içeriği yorum olarak ekleniyor.  Ancak o anda cep telefonuyla ilan detayını okuyan ilgili aday, maalesef bu ilana o anda başvuruda bulunamıyor. Bir an önce bilgisayar bulmalısınız!

Kariyer.net’in mobile yönelik her hangi bir uygulaması bulunmuyor. Anlaşılan Facebook’u aşağıdaki şekilde kullanmak şimdilik işlerini görüyor!


Yenibiris.com
 ilan sayfasına link verecek şekilde Facebook’da ilan paylaşımı yapıyor. Bu da mobil kullanıcıların sayfayı kullanmasını imkansız hale getiriyor. Bugüne kadar yapmış olduğum araştırmalarda Yenibiris.com’un bir mobil servisi olduğu bilgisine ulaşmamıştım. Anasayfalarında dahi böyle bir bilgiye erişememiştim.

Ancak bu yazıyı yayımladıktan sonra aşağıda takip edebileceğiniz gelişmeler yaşandı ve Yenibiris.com’un 2010′un yaz aylarından bu yana mobil site üzerine çalışmalar yürüttüklerini öğrenmiş olduk. 28 Kasım tarihli basın bültenleriyle tam da benim yazıyı yazmış olduğum tarihte (büyük tesadüf) mobil sayfalarıyla ilgili yeni gelişmeleri duyurmuş oldular. Bu gelişmeler beni oldukça sevindirdi çünkü Yenibiris.com’n sahip olduğu mobil sayfalarının fonksiyonları tam da istediğim gibi olmuş.

Edit: 01.12.2011

Not-1: Detaylı inceleme ve araştırmalarda bulunarak yazıları hazırlarım. Dün Yenibiris.com’un iletişim ajansından aldığım mail ile bana Yenibiris.com’un m.yenibiris.com ve mobile.yenibiris.com adresleriyle erişilebilen mobil sayfaları olduğunu bildirdiler. Ben de kendilerine böyle bir bilginin Yenibiris.com’un sayfasında ve ve internette hiç yer almadığını bildirdim. Mail aldıktan sonra tekrar bir araştırma yaparak atlamış olduğum bir bilgi olabilir mi diye kontrol etmek istedim. Ardından

http://www.haberler.com/yenibiris-com-tum-mobil-cihazlarda-calisan-mobil-3155734-haberi/

bu linkteki haberi buldum. Haber (basın bülteni) benim yazıyı hazırladığım tarihte yani 28.11.2011 tarihinde yayına alınmış. Haberde Yenibiris.com’un mobil sitesini yenilediği geçiyor. Yenibiris.com bugüne kadar ciddi bir tanıtımda bulunmadı. Bundan sonra mobil sayfasını geliştiren Yenibiris.com mobilde daha etkin bir rol oynayacaktır. Elbette Secretcv gibi bunu iyi duyurabilirlerse…

Not-2: Yenibiris.com’dan Açıklama Geldi – 01.12.2011

“Yenibiris.com mobil sitesi 2010 yaz başında yayına açılmıştı. Ancak sadece ilan aramak üzerine kurguluydu. 2011 yaz aylarında ise eklenen yeni fonksiyonlar ile yenileyerek geçtiğimiz günlerde yayına alındı. Tüm mobil cihazlarda çalışan sitenin Iphone, Android ve Owi uygulamaları da yakın zamanda devreye alınacak.”

Sonuç olarak artık biliyoruz ki Yenibiris.com’un mobil siteleri mevcut ve özellikleri oldukça fonksiyonel. Bunlardan bazıları şu şekilde:

Bu mobil site sayesinde adaylar bulundukları her yerden mobil cihazları aracılığıyla iş arayabiliyor, ilanlar arasında detaylı arama yapabiliyor, seçtikleri ilanları detaylı olarak inceleyebiliyor ve niteliklerine uygun ilanlar yayınlandığında telefonlarına mobil uyarılar alabiliyor. Aynı zamanda adaylar ilanlara başvuru yapabiliyor

Kariyer sayfalarının her geçen gün niteliksiz, güncelliği sorgulanan ve yığın olmuş özgeçmiş havuzu, nitelikli adaylara ulaşmak isteyen şirketlerin ilk tercihi olma yolunda güç kaybedecektir. İşlevsellik açısından birçok riskle karşı karşıya olan kariyer siteleri, gelişen teknolojiyi okuyup, sistemlerine uyarlamakta geç kalmaları dahilinde bu risklerin daha hızlı ve daha etkili kendilerini etkilemelerine olanak tanımış olacaklar. Bu noktada LinkedIn’in de kariyer sitelerinin önüdeki en büyük rakip olduğunu belirtmekte fayda görüyorum.

Artık sosyal ağlarda ve mobilde iş arama devrine giriyoruz…

 

Erman Akdeniz
www.ermanakdeniz.com

 

 

“Kariyer Sitelerinin Mobille İmtihanı” üzerine 2 yorum

  1. Ben sosyal aglar ya da internet üzeri is basvuru yönteminin yakin zamanda islevini kaybedecegi ve eskiden oldugu gibi posta yoluyla is müracaatlarina dönülecegi kanisindayim. Nedeni ise; zahmetsiz ve kolayci basvurularin ik veri tabanini cöplüge cevirme durumu:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir