Yaratıcı Özgeçmişlere Bakalım

Bir İK’cı olarak en büyük özlemlerim arasında karşıma birbirinden yaratıcı özgeçmişlerin gelmesini sayabilirim . Öyle ki, onları incelerken hayranlıktan kendimden geçeyim, özgeçmişin sahibi ile hemen tanışmak, görüşmek isteyeyim. O günler belki yarın değil ama elbette yakın zamanda gelecek.

Mesleği ne olursa olsun, ideal çalışan profilini “temel düzeyde web sitesi yapmayı ve bir tasarım programını kullanmayı bilen kişi” olarak tanımlamaya başlayan Kuzey Amerika’dan pek çok yaratıcı özgeçmiş çıkması da çok şaşırtıcı bir durum değil aslında. Diğer taraftan ülkemizde de grafik, tasarım, pazarlama, reklam, medya gibi iş kollarında çalışmak isteyen, çalışan kişilerin iş arayışlarında yaratıcı özgeçmişleri kullanmaya çoktan başlamış olmaları gerekir.

Bu yazıma ardarda yaratıcı özgeçmiş görselleri yüklemekten ziyade birkaç link vererek sizi kaynakların kendisine götüreceğim.

Birinci link en yaratısı olarak tanımlanan 100 özgeçmişin listesi. Tıklayın.

İkinci link 2011’in en taze ve yaratıcı 52 özgeçmişi. Tıklayın

Üçüncü link “en yaratıcı özgeçmişler”. Tıklayın

Dördüncü link İngiltere’den. Tıklayın 

Keyifli incelemeler. İnsan bu özgeçmişleri inceledikçe kendi kendine “derhal bir tasarım programı öğrenmeliyim” demeden edemiyor, değil mi?

 

“Yaratıcı Özgeçmişlere Bakalım” üzerine 5 yorum

 1. 2 ay kadar önce ingiltere merkezli bir global şirketle TR ofiste yeni açılan bir pozisyonla ilgili 3-4 kere yazıştık, konuştuk. 4. konuşmamızdan sonra yaratıcı bir özgeçmiş gönderdim.

  Bir daha da ses çıkmadı 🙂

  1. Abes, ben bunun senin yaratıcı özgeçmişinle değil, görüştüğün kişilerin profesyonelliklten habersiz duruşları ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Çok sıkıcı bir durum olmuş. :/

 2. Bundan yaklaşık on gün önce bir medya kuruluşunun açmış olduğu yarışmaya beş yıl önce hazırlamış olduğum Cv ile katıldım. Yaratıcı cv hazırlamak sorun değil, esas sorunu ik da arıyorum. Neyse bu konu uzar gider…

 3. Kaçırdığınız nokta şu ki; bu cvlerin hepsi grafik tasarımcılar, illüstratörler ve sanat yönetmenleri tarafından düzenlenmiş.

  1. Sevgili İzzet,

   Yorumun için teşekkür ederim.

   Senin de belirttiğin gibi bu özgemişleri arayanlar reklam, pazarlama, bilişim iş kolunda çalışan ve sayıları da azımsanmayacak kadar fazla olan bir kitle. Yani onlar yaratıcı özgemiş ile iş arıyor. Yazıdaki vurgu, ABD’de artık işverenler sadece reklam, pazarlama, web tasarım gibi iş kollarında değil, bir İK’dan da grafik tasarım programlarını kullanabilmesini bekliyor. Şirket sunumlarında infografik hazırlayacak İK’cı olsun istiyoruz mesela. Dolayısıyla reklam ve pazarlama, tasarımcıların açtığı bu yola pek çok iş kolu da girecek. Yenilikçi dokunuş yapabilen bir çalışanı herkes el üstünde tutar, hele konvansiyoel sektörler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir