Batan Gemiyi Kurtaran İK’cılar

Pek çok küçük ve orta ölçekli şirket kadrolarında bir İnsan Kaynakları Uzmanı istihdam etmeyi işlerinin büyümeye başladığı anda maalesef akıl edemez. Ne zaman ki işler büyür, hızlı işe alımlar sonrası içerideki insan kaynağı kurumsal sistemsizlik nedeniyle huzursuzluk ve mutsuzluk yaşamaya başlar, hatta istifalar birbiri ardına gelir, işte o zaman üst yönetim “bir İK’cı alalım da etrafı düzene soksun” der.

Evet, nereden baksanız İnsan Kaynakları Uzmanlarının ellerinde sihirli bir değnek vardır, iki salladılar mı ayladır yapılan yanlışlıklar, insanlardaki kötü alışkanlıklar, iş yürütümlerideki çarpık metodolojiler değişir. Üç günde şirket “kurumsallaşır”, çalışanların yüzlerinden gülücük, dillerinden “şirketimi seviyorum” kelimeleri eksik olmaz.

Elbette, böyle birşey yok. Hiçbir zaman da olamayacak.

İşinde vizyon sahibi olduğunu savunan patron veya yöneticiler o vizyonu gerçekleştirecek insanları süreçlerinde en önemli konuma yerleştirmeliler. Bu yerleştirme sözde kalmamalı, uygulamalara da yansımalı. Şöyle ki:

1. Yetenekli insanları işe almak istiyorlarsa 100-200 TL az maaş vermenin hesabını yapmamalılar. Yetenekli insan işe almak bir masraf değil, yatırımdır.

2. Çalışanları eğitime göndermek konusunda cimri olmamalılar. Eğitimin geri dönüşünü ölçümleyecek metodolojiyi kurarlarsa eğitimde geçen hiçbir dakikanın boşuna olmadığını görürler.

3. Kurumsal performansı müşteri, iş süreçleri ve çalışan boyutları ölçecek metodolojiyi oturtmalılar. Kurumsal performans aslında üst yönetimin geçer vey kalır notudur. Kurum başarısı için sadece ciro ve karlılığa bakmak devri geride kalalı çok oldu.

4. Çalışanlara bol bol, sık sık, hak ettikleri ödülleri vermeliler. Ödüllerin çeşitliliği üzerine ciddiyetle çalışma yapmalılar.

5. Çalışanları ile iletişimlerini bir koç, bir mentor olarak sürdürmeliler. Kendilerini, bilgi ve tecrübelerini ekipleri ile cömertçe paylaşmalılar.

6. “Değişmeliyiz” derken ilk başta kendilerinin değişmesi gerektiğini unutmamalılar.

7. Kendilerini sürekli geliştirmeliler. İş üzerine okumalılar, yazmalılar, eğitimlere gitmeliler, danışman kullanmalılar.

8. Teknolojiyi iyi bilmeli, verimli kullanmalılar. Şirketlerindeki teknoloji ve internet kullanımını yasaklamak yerine bunu bir katma değer unsuru olarak görmeliler. Nasıl daha verimli bütün çalışanlara teknoloji ve interneti kullandırabilirim diye araştırmalılar.

9. Şirketlerini, işlerine liderlik yaparken İK’cıların tanımladığı sistemlerin bir numaralı takipçisi, tüketicisi, ilham ve motivasyon kaynağı olmalılar.   

 

 

 

“Batan Gemiyi Kurtaran İK’cılar” üzerine 2 yorum

 1. İpek hanım,
  Bu güzel tespitlerinize katılmamak mümkün değil.Bir hususu da eklemek isterim bu dokuz madde sonuna izninizle,10.olarak o da ;Yöneticiler de bir ihtiyacı gerçekten elzem gördüklerinde bunu karar verici mekanizmaya etkin şekilde aktarabilmeliler,yani ikna tesirleri yüksek, bir dönüşümü sağlamak isterler ise buna kendileri mutlak inanmalı ve enforfasyonu bu odakla yapmak için çaba harcamalılar,büyük ölçüde eğer gerçekten bunu ister vede doğru yansıtma çabası sergiler iseler bu dönüşümde başarılı olup pay sahibide olabilirler diye düşünmekteyim.
  Saygılarımla.

 2. Mükemmel bir paylaşım,mükemmel bir manifesto,İpek hanım teşekkür ederiz.

  Hakikaten İK tam teşekküllü bir hastane gibi firmaların can simidi durumunda artık.:)

  Umarım işverenler ve yöneticiler İK Departmanlarına gerek önemi ve desteği sağlamaya çalışırlar.

  Nedim bey,değerli yorumlarınıza da katılıyorum

  Saygılarımla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir