Neden İK Blogu Okumalısınız?

Gerek farklı kanallardan bana ulaşıp İK mesleğine girmek istediğini belirten gençlere, gerekse meslekdaşlara sürekli İK blogu açmalarını, yazı üretmelerini söylüyorum. Blog açarken önceliklerinin kendilerini başkalarına okutmak değil, bireysel mesleki gelişimlerini desteklemek olması gerektiğini vurguluyorum. Çünkü İK ile ilgili okuma ve araştırmaları sonrası blogda içerik üretmek, öğrenmeyi ve kariyer gelişim sürecini hızlandırıyor. Eğer birileri yazdıklarınızı okuyup, beğenilerini sunuyorsa, bu da İK blogu sahibinin ödülü oluyor.

Son iki yıl içinde özellikle gençlerin İK blogu açtıklarını ve çok da başarılı olduklarını görüyoruz. Dünyada ağırlıklı kıdemli İK’cıların hegamonyasında olan İK blogları Türkiye’de gençlerin elinde ilerliyor. Benim çok hoşuma gidiyor bu durum. Benim gibi X kuşağı İK’cılar pek az itibar etti İK blogu açmaya, internette içerik üretmeye. Oysa ki, onların bilgi ve tecrübelerini okumak için hevesli o kadar büyük bir kitle var ki … bilgi ve tecrübe ancak paylaştıkça büyüyor.

İK blogu yazmak bence büyük bir serüven. Her ne kadar başlangıçta okunmak birincil hedef olmasa da, sizi beğenerek takip eden kitle büyüdükçe onları hayal kırıklığına uğratmamak çabası bireysel kariyer gelişimi hedefinizin önüne geçebiliyor.

İK blogcuları hem kendileri, hem de okuyucuları için böyle çabalarken, üçüncü adım olarak artık kaliteli içerik üretmenin ne demek olduğunu tanımlamalılar bence. Çünkü kaliteli içerik anlayışının maddelenmesi İK bloglarının neden okunması gerektiğinin de açıklaması olacaktır.

O zaman sıralayalım, bizi, yani İK bloglarını neden okumalısınız? 

1. Güncel İK haberlerini tarafsız, hiçbir menfaat gözetmeden aktarıyoruz.

2. Dünyadaki güncel İK uygulamalarını ve kaynaklarını yakından takip ederek takipçimiz ile paylaşıyoruz.

3. Özgür irademiz ile yazıyoruz. İfade özgürlüğümüzü kısıtlamaya çalışan her türlü baskı, sansür çabalarına sonuna kadar direniyoruz.

4. İç motivasyonumuz ve istikrarlı üretkenliğimiz ile okuyucumuza da internette içerik üretmeleri için ilham veriyoruz.

5. İK üzerine tartışılması, düşünülmesi, geliştirilmesi gereken konuları gündemde tutuyoruz.

6. Sosyal sorumluluk projeleri, yarışmalar, öğrenci topluluklarının yarattıkları faydanın internet üzerinden yayılmasına gönüllü destek veriyoruz.

7. Teknolojiyi, sosyal ağları ve yeni uygulamaları yakından takip ederek İK’cılara ulaştırıyoruz. İK’cıların hem kişisel, hem de profesyonel olarak sosyal medya kullanım oranını arttırmaya çalışıyoruz.

8. İK’cıların kapalı kutularından çıkıp sosyalleşmelerini sağlıyoruz.

9. Sosyal medyada İK’cıların da olduğunu diğer iş alanlarına gösteriyoruz. Sosyal medya sadece pazarlamacı, reklamcı, satıcı, gazeteci, iletişimcilerin artı değer yaratma platformu değildir.

10. Okuyucumuzdan gelen İK sorularını yanıtlıyoruz, özgeçmiş kontrol ve hazırlanmasında pek çoğuna gönüllü destek veriyoruz.

11. Türkiye’nin İK arşivini oluşturarak İK kültürümüzü destekliyoruz. 10 yıl sonra, “10 yıl önce bunlar konuşuluyormuş” diye herkesin bakabileceği birer kaynakça olacağız.

12. Okuyucumuzu, özellikle de içeriğimizi yorumları ve beğenileri ile zenginleştirenleri, sosyal ağlarda paylaşanları çok seviyoruz. 🙂

“Neden İK Blogu Okumalısınız?” üzerine 10 yorum

 1. İK Blogları gerçekten kariyer hayatımıza farklı bir yön katmaktadır.Özellikle sizin gibi bilgi birikimi mükemmel olan alanında uzman kişilerin görsel ve metinsel yapıtları gerçekten aydınlatıcı bir fener görevi görmektedir.

  Şöyle bir zamana baktığımda blog tutalı 12 ay olmuş neredeyse.Kaliteli içerik yaratmak adına sayısız mesleki makale okumakta,düzenlenen etkinlikler ile ilgili videoları izlemekteyim.Özgün içerik oluşturma adına kılı kırk yarmaktayım.

  Birincil amaç kişisel gelişime hizmet ikincil amaç okunmak ve hedef kitlesi yakalamak üçüncül amaç ise alanındaki kaliteli ve nitelikli ik bloglar arasına girerek sektöre zengin içerikte dolu dolu mesleki yazılar sunmak.

  Benim gibi daha yolun başında olanlara başarılar,sabır,sebat,nitelikli ve özgün nice paylaşımlar dilerim…

  TEŞEKKÜRLER İPEK HANIM
  TEŞEKKÜRLER KAYNAGIM İNSAN

 2. Bence blogları sadece İkcılar yada ikcı olmak isteyenler takip etmemeli, aynı zamanda işe alım yapacak yöneticiler de ik bloglarını takip ederek kendilerini yenilemeli ve kendilerini bu alanda geliştirerek doğru insan kaynağına ulaşmalı. Hatta şirket sahiplerinin, işe alım yapacak yöneticilerini, İk yenilik ve uygulamalarıyla ilgli yapılan çalışmaları takip etmeye teşvik etmeli ki çok önem verdikleri kar hedeflerine daha kolay bir şekilde ulaşabilsinler.

  1. Sevgili Yatırım Fenerim,

   Yazdıklarına harfi harfine katılıyorum. Aslında her yönetici bir İk uzmanı olmak zorundadır. Her çalışan da günün birinde yönetici olmaya hevesleniyorsa, iş değiştirmeyi planlıyorsa İk bloglarını takip etmelidir.

 3. Merhabalar,
  Yazdıklarınız çok içten, samimi ve net. Bir anlamda benim hislerime de tercüman oldunuz. İnsan kaynakları ve yönetime dair herşeyi akademik kitaplardan yada makalelerden öğrenmek düşüncesi yanlış. Çalışma hayatında bulunan kişilerden birebir deneyimleri öğrenmek gerekir. Bu her görüştüğünüz fikir paylaştığınız kişinin size engin bilgilerle, farklı bakış açıları kazandırmasına önayak oluyor. Bu nedenle gelişime sürekli açık olan rekabet ortamında insanların pozitif, geçerli, güncel bilgilere sahip olması için blogları dergileri yeni yazıları okuması gündemi takip etmesi gerekiyor, tabi fikri olanın ve aynı zamanda cesareti olanın gündem oluşturması da takdir edilecek bir durum.
  Bu konuda bir yazı yazıp durumu önemser ifadelerinizi paylaştığınız için tekrar teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir