Gülşah Öğretmen’e

Gülşah Öğretmen’e sahip çıkamadık. Bir ahlaksız, değersiz çıktı ve onun canını aldı.

Bir kadın erkeğin fiziksel şiddetine karşı acizdir. En güçlü kadın bile fiziksel şiddet karşısında ilk başta ruhen kırılır. Fiziksel acı sonra gelir. Ben hayatımda bir defa tokat yedim. İlkokul birinci sınıfta tahtaya “hayvanat bahçesi” yazamadığım için öğretmenim bana tokat atmıştı. Hiç unutmadım. Bana okuma yazma öğrettiği için ona zihnimden hep teşekkür etmeye çalıştım ama yüreğim onu hiç affetmedi. Maruz kaldığım şiddetin gerisinde bir hayvan gerçekten vardı ama o ben değildim.

Toplumdaki şiddet sadece kadına yönelik değil. Ebeveynlerin çocuğa, öğretmenlerin öğrenciye, arkadaşların birbirlerine, toplumun engellilere, eşcinsellere …

Bana göre şiddete etkin bir çözüm üretilememesinin ana nedeni, toplumun her katmanında şiddetin bir iktidar aracı olarak halen ortak kabul görmesi, popüler olmasıdır.

Dolayısıyla,

ne zaman ki, erkekler özellikle kadına şiddet kullanmayı bir güç değil, bir acizlik, ahlaksızlık ve toplumdan dışlanma nedeni olarak kabul edecek, birbirlerine baskı uygulayacak, o zaman kadına yönelik şiddet azalacak.

ne zaman ki, bazı kadınlar ‘erkektir, hakkıdır, hakedecek birşey yapmıştır’ şeklindeki değersizlik inanışından kendisini kurtaracak, birey olacak, dayanışacak, o zaman kadına yönelik şiddet azalacak.

ne zaman, Türkiye Cumhuriyetini yönetme erkine sahip veya aday olanlar topluma ve birbirlerine yönelik sözlü şiddet uygulamalarını kesecek, toplumu niteliksiz kelime yığınları ile terörize etmeyecek, o zaman toplumda şiddet azalacak.

.

Şimdi sadece Gülşah Öğretmen’in yukarıdaki gözleri gülen fotoğrafına bakın.

Ve şu alıntıyı okuyun ” …… Milli eğitimden sorumlu vali Zafer Coşkun, bizi görüşmeye aldı. Durumu anlattık hayatımın tehlikede olduğunu söyledik o da bana, ‘en kötü ihtimal öleceğimi, ölümün hak olduğunu kaçış olmadığını, hiç olmadı istifa edebileceğimi yanımda biber gazı ile gezmem gerektiği gibi’ hiç de duyarlı olmayan, bizi daha da demoralize eden tavsiyelerde bulundu…..”

Lütfen, Zafer Coşkun profilindeki insanları devlet yönetiminden uzaklaştırın. Kadına şiddeti önlemek için alınacak binbir akıllı adımdan biri kesinlikle bu olacaktır.

Acaba Zafer Coşkun’un kızının, kardeşinin, yeğeninin, kuzeninin başına aynı şey gelseydi, “eline biber gazı al dolaş, öleceksen de öleceksin” mi derdi sizce?

Milli eğitimden sorumlu vali Zafer Coşkun’a da bir sorum var:

Sizce ateş sadece düştüğü yeri mi yakar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir